Reklama
Bonusy k TV pořadu

Ruka na plynu a olovo v nádrži. Mr. Bean nám půjčil legendární Mini a Teddy u toho nemohl chybět

Srovnali jsme slavné Mini Cooper z 60. let se současným. Rozdíly jsou maximální

Jako by mu z oka vypadl

Zdroj: Bart Běhal

Současné a nejstarší Mini na první pohled sdílí tradiční design značky. Malá karoserie, kulatá světla, totožná maska chladiče a pestré dvoubarevné provedení. Automobilka si tento styl drží skrze všechny modelové řady a plánuje si ho udržet i do budoucna. Na druhou stranu si nelze nevšimnout mezigeneračních úprav vizáže. 

Nejnovější Mini Cooper S, který letos prošel modernizací, disponuje již ostřejšími sportovněji vyhlížejícími rysy. Karoserie vozu se už zdaleka tolik nepodobá krabici jako u starého sourozence. Perfektně vypadá oranžová barva, kterou zdobí černá kola a černé doplňky exteriéru. Dominantou přídě jsou kruhové světlomety s LED technologií, které vypadají úchvatně a jsou jakýmsi podpisem Mini. Na zadní části mne nejvíce zaujaly dvě koncovky výfukové soustavy, které Cooperu S dodávají dynamičtější vzhled. Celkově jde o opravdu atraktivní auto, které přiláká nejednoho mladého zákazníka. 

Oproti tomu Mini z šedesátek je sběratelským skvostem pro vyvolené, jelikož vyžaduje neustálou péči a pozornost. Toto vozidlo si nejčastěji pořizují nadšenci do veteránů nebo přímo pečovatelé modelů Mini. Auto si mé srdce zcela získalo svou roztomilostí a jednoduchými tvary. Po týdnu stráveným s ním jsem ho nechtěl pustit z rukou. Bylo pro mne domácím mazlíčkem, kterého jsem si hýčkal, kochal se ním a trávil s ním velkou část dne.

Zkoušená verze na sobě nesla červenou sportovní barvu a bílou střechou. Na kapotě byla dokonce nalepená startovní čísla, která ještě více odkazovala na závodní speciál, jenž dlouhá léta dominoval všem světovým soutěžím. Během jednoho roku dokázal anglický vůz vyhrát 154 soutěží a stát se známým po celém světě. Zajímavá byla miniaturní kola připomínající ty z motokár nebo třeba nevídaně dlouhý výfuk vyčuhující skrze karoserii.

V galerii pod tímto textem najdete veškeré námi nafocené fotografie obou automobilů a jejich nejzajímavější detaily a prvky.
Reklama

Návštěva kámoše vs. prarodičů

Nejvíce odlišný je při prvním nahlédnutí interiér vozů. Mini Cooper S 2019 disponuje nejnovější a nejmodernější přístrojovou deskou. Uvnitř testovaného vozu dominuje černá barva společně s černými plastovými doplňky. Vše je přehledně a logicky umístěné tak, aby řidiči nic nepřekáželo a na všechno snadno dosáhl. Celkově na mě design kabiny působil sportovním a uklizeným dojmem. Technologie použité v novodobém Mini patří k těm nejvyspělejším a nejlepším včetně asistenčních systémů. U sportovního auta bych ale očekával více práce pro řidiče. Vůz je až příliš soběstačný a jistý. 

Naopak kabina Mini z 60. let připomíná obývací pokoj mých prarodičů. Nachází se tady jen to nejdůležitější vybavení. Volant, řadící páka, pedály a sedadla bez opěrky. Za nadstandardní komponenty považuji analogový budík a větrák. Díky malým rozměrům auta je vše kolem řidiče velmi blízko. Bohužel úplně všechno, takže i pedály. Doporučuji před řízením sundat boty a mít velikost nohy maximálně 42. Plynový pedál se tulí k brzdovému a ten zase ke spojkovému. Chce to trpělivost a trénink, aby jste omylem nezašlapávali dva až tři naráz.

Za opravdovou lahůdku považuji odkládací prostor na palubní desce. Mezi novodobými auty nemá obdoby. Myslím, že deštník, hůl či menší dítě tu odložíte bez problému.

Za již nevídané považuji řízení, jelikož sedíte vysoko nad volantem, který je položený jako talíř na stole. Přirovnal bych to k řízení traktoru nebo zahradního traktůrku. Jediným asistentem v autě je váš spolujezdec. Stará se o vše potřebné a zajišťuje důležité informace o jízdě. Parkovací kamera nebo asistent není potřeba, protože díky liliputímu vzrůstu zaparkujete všude a vždycky. Bez problému dokáže projet i nějakým rozsáhlejším obchodním centrem jako nákupní košík. To však nezkoušejte!

Kvůli dešti jsme museli testované auto vybavit hadry, utěrkami, kapesníky... Prostě vším co zadržuje vodu, jelikož jsme se cítili trochu jako na potápějící se lodi. Brutálně tam zatékalo přes přední sklo.

Kompletní ceník současného Mini najdete pod tímto textem. Ceny vůbec prvního Mini se samozřejmě jako u každé ojetiny liší kus od kusu. Nejčastěji se však prodává od 80 tisíc korun. Jsou ale i historické kousky s nevyčíslitelnou hodnotou.

Ceník 5dv. Mini 2019

Model Cena v Kč.
Mini One 538 200
Mini Cooper 596 700
Mini Cooper S 711 100
Mini One D 585 000
Mini Cooper D 639 600
Mini Cooper SD 796 900
Zdroj: Mini
Reklama

Kapesní autíčka

Zdroj: Bart Běhal

Rozměry vozů se mezigeneračně zásadně změnily. Z kapesního autíčka vyrostl plnohodnotný konkurent Škody Fabia. Pro snadnější přehlednost jsme pro vás připravili tabulku se všemi námi naměřenými hodnotami. Najdete zde porovnání prostornosti modernizovaného Mini z roku 2019 ve dvou provedeních (testované pětidvéřové a třídvéřové) s nejstarším Mini z roku 1959. 

Tabulka s jednotlivými rozměry

Rozměr Mini 2019 5dv. Mini 2019 3dv. Mini 1959 3dv.
Délka 3982 mm 3821 mm 3050 mm
Šířka 1727 mm 1727 mm 1400 mm
Výška 1425 mm 1414 mm 1350 mm
Šířka vpředu 139 cm 141 cm 126 cm
Šířka ve 2. řadě sedadel 138 cm 133 cm 133 cm
Výška vpředu 101 cm 103 cm 90 cm
Výška ve 2. řadě sedadel 87 cm 88 cm 81 cm
Délka kufru 68 cm 45 cm 57 cm
Šířka kufru 100 cm 97 cm 89 cm
Hloubka kufru 53 cm 63 cm 55 cm
Objem kufru 278 l 211 l neuveden
Zdroj: Bart Běhal
Reklama

Olovo v nádrži a trpělivost je nutnost

Zdroj: Bart Běhal

Zkoušený starý miník ukrývá pod kapotou litrový agregát bez turba, který dokáže vyvinout výkon až 26 kW. Taková síla se samozřejmě podepisuje i na maximální rychlosti. Tady se ručička tachometru zastaví na zběsilých 122 km/h. Při tankování na čerpací stanici je nutnost starouška nadopovat vitamíny v podobě olova, bez kterého by daleko neujel. Tetraethyl olova totiž zvýší oktanové hodnoty benzinu, přesněji oktanové číslo, a tím je motor odolnější proti detonacím (samozápaly, známé klepání u starých aut). 

Konkretní testovaný model měl pár zubem času způsobených vad. Tou nejzásadnější bylo startování přes sytič. Občas vozidlo nechtělo vůbec naskočit a vždy v nejlepší možné chvíli. Například na světelné křižovatce nebo před obchodním centrem před zraky desítek kolemjdoucích. Povinnou výbavou v autě byly startovací kabely. Problém s tím související byl, že historické Mini málkody udrželo samo volnoběh, takže neustále šlapání na plyn bylo povinností. A to ať jsme byli kdekoliv. Pokud jsme tak neučinili a motor byl ještě studený, vzdal to. Následovalo opakované startování. Často ale chcípal i zahřátý.

Nejvtipnější moment nastával při rozjezdu do kopce, kdy mi nestačily dvě nohy a na pomoc musela přispěchat i jedna ruka. V praxi to vypadlo takhle. Levá noha na spojce, zařadit rychlost, pravá noha na brzdě, jelikož ruční nefungovala a rukou přidávat plyn. A jedeme!

Vrcholnou verzi nejnovějšího Mini je radost řídit. Motor, který byl v našem případě osazen sportovním výfukem, zní totiž parádně. Cooper S je svižný a silný, dvoulitrový motor s turbem má výkonu opravdu na rozdávání, navíc váží jen 1,3 tuny, takže naléhavost, se kterou se dere vpřed, když na to šlápnete, je ohromující. Je to skutečně kapesní sporťák, třeskutě rychlá nákupní taška. Má samozřejmě své nevýhody (vysokou cenu a spotřebu), ale také mnoho kladů. S automatickou převodovkou je při zrychlení na 100 km/h o dvě desetiny lepší, než když řadí řidič. Spotřeba je velmi závislá na jízdním stylu, při svižném tempu se přibližuje i patnáctilitrové hodnotě, zkoušel jsem ale i klidné tempo, při kterém se Mini odmění spotřebou 9,2 l a při ustálené rychlosti 90 km/h spaluje 7,6 l/100 km.

Technické údaje obou pohonných jednotek naleznete v tabulce pod tímto textem.

Technické údaje

Mini Cooper S Mini 1959
Objem motoru 1998 cm3 998 cm3
Výkon 141 kW 26 kW
Max. rychlost 235 km/h 122 km/h
Zrychlení z o na 100 km/h 6,8 s radar nestihl
Hmotnost 1270 kg 630 kg
Zdroj: Bart Běhal
Reklama

Řazení jako cesta bludištěm

Zdroj: Bart Běhal

Řazení v Mini z 60. let obstarávala manuální čtyřstupňová převodovka. Manipulace mezi jednotlivými rychlostními stupni pomocí "klacíku" mezi sedadly byla obtížná a dobrodružná. Hledání správného kvaltu chtělo trpělivost a připomínalo spíše cestu bludištěm. Někdy mi přeřazení trvalo i několik vteřin.

Naopak řazení v novém Mini Cooper S to byla jiná báseň. Se silným motorem spolupracuje skvělá automatická převodovka se sedmi stupni. Ta řadí při běžném provozu bleskově, ve sportovním režimu ideálně motor vytáčí výš. Za studena se nám ale zdálo, že párkrát trochu škubl. To je ale jen drobnost. U sportovního vozu je takřka nutnost volit manuálně převodové stupně. To se děje pěknými páčkami pod volantem.
Reklama
Reklama
Autosalon TV