Reklama
Bonusy k TV pořadu

Ruka na plynu a olovo v nádrži. Mr. Bean nám půjčil legendární Mini a Teddy u toho nemohl chybět

Srovnali jsme slavné Mini Cooper z 60. let se současným. Rozdíly jsou maximální
Zdroj: Bart Běhal

V televizním Autosalonu s pořadovým číslem 47 expert Honza testuje nejostřejší verze nového Mini Cooper s označením JCW (John Cooper Works). Slíbil srovnání miníka první generace, se kterým jezdil třeba Mr. Bean, s tím současným. Tak tady je.

Dostali jsme do rukou legendu Mini z 60. let minulého století, kterou proslavil především Mr. Bean (Rowan Atkinson). Byl to svátek, svézt se v takovém automobilovém skvostu. Přecházet z jednoho nového auta do druhého je sice příjemné, ale přesednout z nejnovějšího modelu do nejstaršího byl zážitek na celý život. A teď už dost emocí a jdeme si ho podrobně představit.

Odpověď na nedostatek paliva

Mini bylo na trh uvedeno v roce 1959. Na začátku 60. let 20. století se stalo jedním z nejoblíbenějších evropských vozů. Mini vstoupil na trh v době po sinajské válce, kdy zejména Velká Británie trpěla velkým nedostatkem paliva. Na to zareagoval tým vývojářů koncernu British Motor Corporation. Hlavní konstruktér Alec Issigonis navrhl revoluční způsob konstrukce automobilu, který měl přinést výrazně nižší spotřebu proti do té doby vyráběným autům. Cílem bylo dostat všechno dopředu – to znamená motor, náhon předních kol i převodovku. Neobvyklé bylo i usazení motoru napříč (do té doby sériově produkované například v automobilech DKW nebo Trabantu P50), které zajistilo mnohem více prostoru pro posádku a zároveň co nejmenší rozměry vozu. Z Mini se stal ikoncký vůz, který se vyráběl až do roku 2000, přičemž z linek sjelo 5 387 862 kusů.

Do redakce se nám britský veterán dostal ve třídvéřovém provedení s litrovou atmosférickou motorizací. Žádné vyspělé technologie, moderní kabina a už vůbec ne klidná jízda. To ale právě dělá starý automobil tak zábavným!

Miniatura BMW

Novodobé Mini spadající již pod německou automobilku BMW se začalo vyrábět v roce 2001, v roce 2007 přišla druhá generace a v roce 2014 třetí. V roce 2019 na český trh přijelo Mini s omlazenou vizáží.

Do testu se nám dostalo v pětidvéřové variantě, a to s označením Cooper S. To znamená nejsilnější a nejrychlejší provedení petidvéřového Mini. Pod kapotou nalezneme dvoulitrový čtyřválcový motor o výkonu 192 koní. Dokáže letět až 235 km/h, což je na tak malé auto obdivuhodné. Současné Mini staví na tradiční receptuře. Využívá oblíbený retro design a totožné usazení motoru (napříč). Oproti staříkovi však nabízí mnoho moderních prvků výbav, kterými se i mezi novými auty může pyšnit málokdo.

Ve čtení pokračujte kliknutím na tlačítko PROHLÉDNOUT nad tímto textem. Uvnitř přehledové grafiky najdete podrobné srovnání obou vozů v několika ohledech.
Reklama

Diskuze

Careystoli - 01.07.2022 00:50:49
Воспользуйтесь [url=https://gazgold24.ru]доставкой закиси азота в москве[/url]. Быстаря доставка в любой район города.

Mini zkusí elektřinu. Cooper SE ujede 270 km a koupíte ho i v Česku

Britská automobilka představila svůj první sériový elektromobil v historii
09.07.2019 15:10
|
0
Reklama

MINI John Cooper Works Clubman a Countryman mají nové výkonné motory

Britský výrobce prémiových automobilů MINI představil modely, které jsou podle některých měřítek nejvýkonnějšími vozy určenými pro silniční provoz v šedesátileté historii značky.
20.05.2019 12:49
|
0
Reklama

MINI Clubman inovuje

Praktický pětimístný automobil MINI Clubman, kombinující charakteristickou zábavu za volantem vozů této značky s praktičností, získává ještě větší charisma díky čerstvým vylepšením exteriéru a interiéru.
16.04.2019 14:51
|
0

X-raid MINI JCW Team se chystá na Dakar 2019

Tým X-raid, partner MINI Motorsport, oznámil akvizici tří rallyových legend, které doplní rozrůstající se rodinu MINI a zúčastní se příštího ročníku rallye Dakar. Cyril Despres, Stéphane Peterhansel a Carlos Sainz dohromady vyhráli 20 ročníků Dakarské rallye a nyní chtějí toto číslo navýšit za volanty bugin MINI John Cooper Works a pod vlajkou týmu X-raid MINI JCW Team.
05.10.2018 14:11
|
0

Nový Ford Explorer potěší pašeráky i náročné řidiče. Navíc je levnější než bestseller od Tesly

V okolí Lublaně jsme se svezli v pořadí druhým čistě elektrickým SUV s modrým oválem na kapotě
21.06.2024 14:00
|
1

Místo slušné ojetiny vylítaný šrot. Muž koupil Škodu Superb stočenou o půl milionu kilometrů

Stáčení kilometrů je mezi podvodníky oblíbená nekalá praktika, kterou zvýšují cenu prodávaného auta
21.06.2024 08:04
|
3
Reklama

Dvě značky, jeden význam. Řidiči si na českých silnicích musí poradit s matoucím dopravním značením

Byť si jsou některé značky opravdu velmi podobné, zpravidla mají odlišný význam. Tedy až na výjimky
18.06.2024 08:00
|
4

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
10
Reklama
Autosalon TV