Reklama
Bonusy k TV pořadu

František v pořadu Autosalon zjišťoval, proč Korejci nazývají elektromobil Kia EV6 slovem revoluční

EV6 není zdaleka prvním autem do zásuvky korejské automobilky. Stojí ale na samostatné platformě
Zdroj: Tiskový servis Kia

Elektromobily už nejsou na našich silnicích takovou zvláštností, jako tomu bylo ještě před časem. Vlastně skoro každá automobilka má v nabídce buď hybridní nebo čistě elektrické modely. Většinou se ovšem jedná o různé deriváty vycházející z přestavby z běžných aut s klasickou spalovací pohonnou jednotkou. Ovšem stále častěji se setkáváme již s plnohodnotnými od základu stavěnými elektromobily. To platí i o modelu Kia EV6, který testovali František a Maruška v Autosalonu.tv.

Automobilka Kia má s elektromobilitou dlouholeté zkušenosti. Modely e-Soul nebo e-Niro slouží motoristům po celém světě už pár let. Ovšem Kia EV6 je něco úplně jiného. Sami Korejci tento vůz označují jako revoluční. A to z jednoduchého důvodu, je od samého začátku konstruován jako elektromobil, a to na nové čistě elektrické platformě E-GMP. Vzhledem k tomu, že Kia patří pod koncern Hyundai, není divu, že stejné DNA má i koncernový bratříček Hyundai Ioniq 5.

Co je to E-GMP?

Nová moderní platforma, na kterou jsou Korejci náležitě pyšní, v sobě koncentruje nejnovější technologické poznatky pro elektromobily. Snahou konstruktérů bylo zajistit optimální jízdní charakteristiku, jak modelů Kia EV6 a Hyundai Ioniq 5, tak samozřejmě dalších, co se připravují. Výsledkem je mimo jiné vyvážené rozdělení hmotnosti v poměru 53:47. Tento poměr se téměř blíží ideálu a v kategorii elektromobilů patří k nejlepším možným. Bylo to dosaženo zástavbou speciálního plochého akumulátoru do prostoru celé podlahy vozidla s rozložením hmotnosti s přihlédnutím k dosažení optimálních jízdních vlastností.

Tím pádem má Kia EV6 na elektromobil nezvykle nízké těžiště, které se podílí na velmi dobrých jízdních schopnostech, které si František i Maruška, každý z jiného úhlu pohledu, moc chválili. Vůz také díky moderní konstrukci překonává některé vrozené nectnosti, které zhoršují jízdní charakteristiky a ovladatelnost mnoha elektromobilů. Jedná se třeba o příliš agresivní naklánění vozidla při akceleraci nebo naopak deceleraci. Zmiňme v této souvislosti speciální hydraulická pouzdra k propojení zadní nápravnice se strukturou karoserie, což napomáhá dalšímu zlepšení jízdních vlastností, hlavně eleminací vyšší celkové hmotnosti vozu zaviněné velkou vahou akumulátorů.

Platforma E-GMP je samozřejmě uzpůsobena pro potřeby nejen různých jízdních režimů zahrnujících Eco, Normal, Sport případně Snow, ale také pohonu buď jedné nápravy (zadní) nebo všech kol. Jak hodnotili Maruška s Františkem všechny stránky novinky, tedy modelu Kia EV6 ve výbavě Earth a ve středním výkonovém spektru se můžete podávat už dnes. Test tohoto elektromobilu a mnoho dalších uvidíte ve druhém letošním Autosalonu, který vysíláme už ve středu 12. ledna ve 20.15 na Prima COOL a v repríze v sobotu 15. ledna v 9.05 na Primě.
Reklama

Diskuze

Dave - 12.01.2022 20:33:13
František "motor je tu někde vzadu"...bože!!!!! Minimum technických informací, infantilní komentáře, Maruška marná. Dnes naposledy. Jdu na net za Karpatem, Chválou...atd.

Kia EV6 se rychlostí nabíjení vyrovná nejdražším elektromobilům současnosti. Má i další esa v rukávu

Vozidlo lze v rychlém režimu nabít z deseti na 80 procent kapacity baterie za pouhých 18 minut
12.01.2022 09:50
|
3
Reklama

Kia Carens se představuje v novém balení. Místo klasického rodinného vozu je z ní SUV

Auto bude k mání s místem pro pět nebo sedm cestujících. Pod kapotou je i turbodiesel
16.12.2021 11:29
|
3

První dojmy: Nová Kia Sportage je žhavým kandidátem na nejlepší kompaktní SUV. Trpí minimem chyb

Mezi prvními v Česku jsme řídili, prolezli a dokonce i změřili pátou generaci modelu Kia Sportage
10.12.2021 18:45
|
13

Nová Toyota C-HR očima moderátora Autosalon. S tak nízkou spotřebou už Honza dlouho nejel

Nová Toyota C-HR má odvážný design. S hybridem pod kapotou bude lákat hlavně na úsporu paliva
19.04.2024 16:00
|
2

Vše o elektromobilech na jednom místě. Web Autosalon.tv spouští novou rubriku

Rubrika E-Autosalon je zaměřena na informace o elektromobilitě, ať už jsou pro ni dobré či nikoliv
18.04.2024 17:30
|
0
Reklama

Plug-in hybrid jako služební auto. Martin zjišťoval, jestli se vyplatí mít doma wallbox

Lidé se stále častěji dostávají k elektrifikovaným autům. Ale kde je pak mají nabíjet?
17.04.2024 12:00
|
1

Tohle je stroj pro drsné jezdce. Sršeň krotil nové BMW F900 GS v náročném terénu

Pepíka zajímalo, jak bude jezdit luxusní bavorská mašina s příplatkovým podvozkem
16.04.2024 16:09
|
1
Reklama
Autosalon TV