Reklama
Bonusy k TV pořadu

Nafukovací polštáře zachránily desetitisíce životů. Víte, že se airbagy objevily už ve Škodě 120 L?

Prvním sériově vyráběným automobilem vybaveným airbagem byl Chevrolet Impala. Psal se rok 1972
Zdroj: Pixabay

Jeden z nejdůležitějších prvků pasivní bezpečnosti ve vozidle je tu pro řidiče již 48 let. Za tu dobu zachránil podle odhadů více jak sto tisíc lidských životů. Nafukovací polštář nazvaný airbag byl vynalezen Johnem W. Hetrickem už v roce 1952. V sériově vyráběném automobilu se poprvé ukázal v roce 1972. Do Evropy tento revoluční vynález prorazil až v roce 1981.

Airbag ve Škodě 120

Airbagy se objevily v české komedii Zdeňka Podskalského (ve skutečnosti spíše dua Svěrák/Smloljak) Kulový blesk z roku 1978. Ve filmu skončí jedna z jízd Škodou 120 nárazem do betonového sloupku. Posádka je ochráněna nafouknutím dvou primitivních airbagů, které vynalezl a sestrojil majitel auta. S trochou nadsázky by se tedy dalo říct, že airbagy vynalezl Jára Cimrman.

Není polštář jako polštář

Airbag je bezpečnostní systém používaný zejména v automobilech. Jedná se o vak, který se v případě dopravní nehody nafoukne před cestujícím a zbrzdí náraz jeho těla, které by se jinak mohlo silně zranit o volant, palubní desku, sklo či jinou část auta. Airbag sám dokáže náraz pouze zpomalit, není však schopen pasažéra zcela zadržet, proto je nutné jej používat v kombinaci s bezpečnostními pásy.

Airbagů existuje několik druhů. Tím prvním a vůbec nejznámějším je airbag přední (čelní). Starší auta mají jeden, novější pak dva. Řidičův dřímá ve volantu a spolujezdcův v palubní desce. Do moderních vozů se však standardně instaluje šest až sedm ochranných polštářů. Důvodem jsou přísné bezpečnostní předpisy. Vznikly proto i další propracovanější typy airbagů.

Druhý velmi známý je boční. Většinou se usazuje do zadní části předního sedadla. V některých výbavách aut jsou boční airbagy pro zadní pasažéry. Moderní airbagy se skládají ze dvou komor - pevnější a měkčí. První je určena k ochraně pánve a druhá na ochranu hrudníku. Další poměrně známý druh se nazývá kolenní. Jde o dvojici vaků, přičemž ten pro řidiče je namontován pod volantem a pro spolujezdce pod odkládací schránkou.
Zdroj: YouTube
Podívejte se jak v praxi fungovaly imaginární airbagy ve Škodě 120 L. Ukázka je z filmu Kulový blesk.

V pásu, na skle i pod kapotou

Existují i méně známé typy airbagů. Jedním z nich je například nafukovací pás, který od roku 2010 montuje Ford do svých vozů. Výhodou tohoto systému je, že rozloží energii nárazu do pětkrát větší plochy těla než tradiční pás, což vede k menšímu zatížení hrudníku a snižuje riziko nekontrolovatelného pohybu hlavy a krku cestujícího.

Originálním kouskem disponuje miniauto Toyota IQ, jehož airbag se rozvine po celém zadním skle. Nápaditý je i japonský mezisedačkový airbag, jenž při nehodě rozdělí cestující na zadní lavici. Borcem nakonec je Volvo, které své modely vybavilo rozměrným polštářem v oblasti přední kapoty. Ten při nárazu vystřelí a brání chodce při kontaktu s vozidlem.
Reklama

Hodina dějepisu právě začíná

Revoluční vynález v podobě airbagu (předního) má na svědomí John W. Hetrick v roce 1952. Následující rok si ho nechal patentovat. Zařízení připomínající nafukovací polštář se však objevovalo v letadlech již ve 40. letech. V automobilech se ale prozatím nevyužívalo.

Zlomový okamžik nastal v roce 1972, kdy se světu představil vůbec první sériově vyráběný vůz s airbagem. Šlo o americký Chevrolet Impala. V roce 1974 byly airbagy nabízeny v rozšiřující výbavě několika značek (Buick, Cadillac a Oldsmobile), ale nesetkaly se s velkým tržním úspěchem (továrna byla schopna vyrábět 100 000 kusů ročně, ale za tři roky prodala jen 10 321 aut vybavených airbagem).

Rok 1981 byl zase přelomový pro Evropu, jelikož stuttgartská automobilka Mercedes-Benz představila systém tříbodového bezpečnostního pásu s přepínačem a nafukovacím vakem v luxusním sedanu třídy S. Od té doby se začaly prvky pasivní bezpečnosti rozlézat i do ostatních evropských vozů. Dodnes jich stále přibývá a jsou čím dál tím vyspělejší.
Reklama

Diskuze

J. Kebis - 18.05.2020 11:37:17
To já měl udělanou svoji Š120 s imobolizerem a elektrickými okny, samozřejmě homemade.
Karel - 17.05.2020 23:55:08
Snad s předpínačem.

Také jste si mysleli, že všechny airbagy už byly vymyšleny? Kia vyvinula další

Centrální airbag mezi řidičem a spolujezdcem zabraňuje při nehodě jejich vzájemnému nárazu
18.09.2019 10:08
|
0
Reklama

Proklepli jsme ojetá SUV od Škody a zjistili jejich nejčastější závady. Pozor na problémy s airbagy

Yeti se dá v českých bazarech pořídit už od 135 tisíc korun. Máme i tipy na zánovní Kodiaq a Karoq
23.08.2019 12:34
|
1

Škoda svolává tisíce vozů do servisu. Mohou mít vadný airbag řidiče

Svolávací akce se týká modelů Fabia, Karoq, Kodiaq, Octavia, Rapid a Superb
23.07.2019 13:15
|
5

Minuta stání za 1000 Kč. Soukromá parkoviště ve velkém vydělávají na nic netušících řidičích

Stačí o chvíli překročit povolenou dobu stání a do schránky vám dorazí tučná pokuta. Často i po roce
20.11.2024 07:58
|
24

Malé dodávky jsou ideální pro rodinu i podnikatele. Z fatální chyby Francouzů ve velkém těží Toyota

Sestavili jsme žebříček nejúspěšnějších malých dodávek, a to jak v užitkových, tak osobních verzích
13.11.2024 15:58
|
4
Reklama

Policie už smí při měření rychlosti porušovat předpisy. Dopravní expert popsal zásadní změny

Řidiči by se měli mít pořádně na pozoru. Nikdy nebylo snazší přijít o řidičský průkaz než právě teď
12.11.2024 07:48
|
34

Městská policie má větší pravomoce, než se řidiči domnívají. Víme, jak je to s měřením rychlosti

V některých případech může strážník městské policie připravit řidiče dokonce i o řidičský průkaz
05.11.2024 07:50
|
2
Reklama
Autosalon TV