Reklama
Bonusy k TV pořadu

Motorkáři, sezóna se blíží! Vybavte se správným bezpečným oblečením, které vás ochrání

Jezdění na motocyklu bývá sice považováno za letní sport, to však neznamená, že stačí šortky a triko
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.tv

Jsou letní dny, během kterých se za pár minut propotíte i v obyčejném tričku a šortkách. Pokud na sebe navléknete robustní motorkářskou kombinézu nebo koženou bundu, za chvilku se budete koupat ve vlastním potu a budete cítit na míle daleko. Nebudeme vám mazat med kolem pusy. Jestliže chcete v létě na motorce cestovat bezpečně, horko vám bude vždycky. Pokud však vyberete vhodné oblečení a budete jej vrstvit, cestování v jedné stopě bude mnohem příjemnější.

Zapomeňte na šortky a kecky

Při cestách po českých silnicích vždycky překvapí počet motorkářů, kteří vyráží na cesty ve zcela nevhodném oblečení. Pohled na jezdce, kteří sedlají výkonné litrové mašiny a mají na sobě jen tričko, šortky a sandály, je na jednu stranu úsměvný, na druhou nám nedá spát. Komfort při jízdě by nikdy neměl být na úkor bezpečnosti, a to ani při krátkých pojížďkách "kolem komína."

Základem pohodové jízdy v nejparnějších dnech je používání prodyšného termoprádla. Díky němu se na vaše tělo nenalepí další vrstvy oblečení a v suchu budete i při dlouhých cestách po rozpáleném asfaltu. Termoprádlo pod moto oblečením vás v létě neochladí (takovou schopnost bohužel nemá žádné oblečení), ale postará se o odvod potu. Díky tomu se budete moct na řízení motocyklu naplno soustředit. Nebudete ulepení a ani po celodenní jízdě nebudete zapáchat. Doporučujeme používat funkční tričko s dlouhým rukávem a kalhoty s dlouhými nohavicemi. Odvod potu bude zajištěný rovnoměrně po celém těle.

Prodyšné nerovná se nepromokavé

Místo kožených motorkářských bund a kombinéz si na léto pořiďte motobundu, která bude vynikat velkou propustností vzduchu. Postará se o ochranu horní části těla a protože je vybavena průduchy a děrovanými prvky, zajistí odvětrávání. 

Při výběru lehké letní moto bundy si však dejte pozor na odolnost vůči vodě. Většina modelů vás před deštěm neochrání. Pro zajištění prodyšnosti totiž nebývají nepromokavé. Dobrou volbou jsou lehké bundy, které mají z vnitřní strany odepínatelnou Gore-texovou nebo jinou nepromokavou vrstvu. Snadno ji složíte a schováte do úložného prostoru motorky.

Zvláštní pozornost věnujte také výběru oblečení pro spodní část těla. Zmiňované motobundy se často nabízí v setu s kalhotami, které mohou být také prodyšné a ideální pro cestování v létě. 

Pokud nedáte dopustit na džíny a rádi byste v nich jezdili i na motorce, pořiďte si speciální motodžíny s kevlarovou výztuží. Jsou pohodlné a vzdušné, navíc vám zajistí adekvátní ochranu i při pádu z motorky. Na trhu narazíte i na kevlarové džíny s integrovanými chrániči kolen a elastickou nohavicí, která zajistí správnou fixaci.
Reklama

Bunda není podmínkou

Na cesty po jedné stopě můžete vyrazit i v tričku a bez moto bundy. Má to však jednu podmínku – musíte se vybavit kompletními ochrannými prvky v podobě chráničů na motorku, které minimalizují dopady nepříjemného karambolu.

Pokud na sebe navlečete páteřový chránič, ramenní chrániče a loketní opěrky, s bundou se už trápit nemusíte. Kvalitní kalhoty, rukavice, boty a helmu ale budete potřebovat vždycky.

Boty od Bati nestačí

Ve vysokých motorkářských botách opatřených řadou bezpečnostních prvků vám bude vždycky horko. Z hlediska bezpečnosti jsou však důležité, a tak jsou jasnou volbou při dlouhých motovýletech nebo dovolených. Chcete-li vyrazit na kratší vyjížďku, můžete místo vysokých bot sáhnout po kotníkových.

Vždy však používejte motorkářské kotníkové boty s vyztužením v místě pro řadicí páku a na kotníku. Nikdy nenoste otevřené boty a vyhněte se i obyčejným plátěným teniskám nebo jiné městské obuvi, která vás neochrání.

V případě ochrany rukou žádné kompromisy nedělejte. Jezděte v rukavicích, na které jste zvyklí, a s pocením rukou se smiřte.
Reklama

Diskuze

Jarmil - 09.03.2022 16:14:08
Odborné rady dnsšní doby vypadajíasi takto: sympatická slečna či multikurturní nebinární frikulín odborně poradí co je nejdražší nebo to čeho mají nejvíc...

Zjistili jsme, jak náročné je postavit domácí Café racer. Zvládnout se to dá, ale levné to není

Při přestavbě motocyklu mohou nastat nečekané komplikace. Zjistili jsme jaké
10.02.2022 17:13
|
2
Reklama

Nulová tolerance alkoholu platí už i pro spolujezdce na motorce. Aby dobře vyvažoval

Policie může od ledna dát při kontrole dýchnout třeba oběma lidem na skútru, hrozí pokuta
20.01.2022 07:41
|
29

Motocykly Indian přichází s příslušenstvím, se kterým chtějí zatopit legendární Hondě Goldwing

Americký výrobce motocyklů představil modelovou řadu pro rok 2022, krom barev přibudou doplňky
18.11.2021 13:30
|
1

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV