Reklama
Bonusy k TV pořadu

MAN TGX 18.640: vyzkoušeli jsme to nejlepší, co nový MAN nabízí

Na testovacím polygonu MAN Truck & Bus v Mnichově na nás čekala souprava složená z tahače TGX s klasickými koly a plachtového návěsu Krone. Štítek 18.640 na boku nejvyšší kabiny prozrazoval, že máme k dispozici nejvýkonnější motor v nabídce.  

Řadový šestiválec D38 o objemu 15,2 l tvoří vrchol nabídky pohonných jednotek značky MAN, v nejlepší specifikaci disponuje výkonem 640 k a maximálním točivým momentem 3000 Nm. Vedle klasických podvozků a návěsových tahačů 4x2 a 6x2 nachází uplatnění i ve variantách 6x4 a 8x4 určených pro přepravu těžkých nákladů až 250 tun. V našem případě se musel poprat „jen“ se 40 tunami. První kilometry jsme absolvovali v bezpečí okruhu, abychom si auto nejprve „osahali“.
Reklama

O level výše

Nová kabina se opravdu povedla, třeba už jen proto, že konstruktéři odstranili prakticky veškerá negativa předchůdce. Začíná to třeba už tím, jak dobře se „leze“ za volant, který lze nově vyklopit do vodorovné pozice. Pro zařazení rychlosti už se nemusím otáčet do strany, protože volič je nyní pod volantem a parkovací brzda je elektronická. Všude v kabině jsem také našel spoustu odkládacích míst a různých přihrádek, stejně jako dostatek USB portů i klasických 12 a 24V zásuvek.  

Jelikož polygon se nachází ve městě, musím se nejprve se soupravou vymotat hustou zástavbou a úzkými uličkami. Hned na prvním kruhovém objezdu zjišťuji, že výhled šikmo skrze zpětná zrcátka se opravdu výrazně zlepšil. Pořád to ale někteří konkurenti umějí o chlup lépe. Mnichov je doslova protkaný cyklostezkami, takže jsem si na vlastní kůži vyzkoušel, jak užitečný je Asistent odbočování. Ten pomocí radarových senzorů sleduje špatně viditelná místa na boku vozu na straně spolujezdce a pomocí trojdílného LED pásu v pravém A-sloupku řidiče varuje. Nejednou se mi rozsvítila i červená signalizace… Ve městě jsem také ocenil novou funkci adaptivního tempomatu ACC Stop&Go, který sám zastaví a do dvou sekund se i sám rozjede. Skvělá záležitost na poskakování v koloně. ACC tempomat také nově na displeji zobrazuje rychlost vpředu jedoucího vozidla, což řidiči usnadňuje strategii předjíždění, a to hlavně v kopcích. Už ve velkém předstihu vidím, že vozidlo jedoucí přede mnou je pomalejší a mohu se podle toho připravit dřív na předjížděcí manévr. 

Hlídání vybočení z jízdního pruhu měly nákladní vozy ve výbavě daleko dřív než osobní, novinkou je ale aktivní vrácení do jízdního pruhu (LRA – Lane Return Assist) nebo monitorování prostoru po obou stranách vozidla při změně jízdního pruhu (LCS – Lane Change Support). MAN TG také dostal novou generaci prediktivního tempomatu, který nyní zná podrobněji topografii trasy v předstihu až 3 km, a podle toho upravuje strategii řazení automatizované 12st. převodovky TipMatic („železo“, tedy samotná skříň pochází od Scanie, MAN si pro ni vyvinul software). Svou funkci nám předvedl na dálnici, kdy, ačkoliv jsem měl na tempomatu navolenou rychlost 85 km/h, v mírném stoupání krátkodobě rozjel soupravu na 88 km/h, aby před vrcholem vyřadil na neutrál a zbytek kopce „přeplachtil“.  

Na nějaké dalekosáhlé objektivní hodnocení jsem strávil v kabině vozu příliš krátkou dobu. Nicméně i z tohoto setkání si nesu hodně pozitivní dojmy. Nová kabina představuje obrovský posun proti předchůdci, MAN konečně dohnal velkou ztrátu proti svým konkurentům, jako jsou Scania, Volvo či Mercedes. V některých ohledech je dokonce i předehnal. Těším se, až v ní strávím daleko víc času na cestě po Evropě.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Test Dacie Duster LPG: jezdí za 90 haléřů na kilometr, takže náklady na přestavbu se vrátí už za rok

Bestseller s tovární přestavbou na LPG je i s litrovým motorem poctivě udělané jednoduché auto
30.09.2020 15:45
|
15

Nákladní MAN TG vypadá skoro stejně, je ale od základu nový. Přináší i některá řešení z osobních aut

Představíme hned čtyři nové řady německé značky: dálkovou TGX, distribuční TGL a TGM a stavební TGS
25.06.2020 16:06
|
0
Reklama
Autosalon TV