Reklama
Řidičův chleba

Řidič náklaďáku se na železničním přejezdu choval jako pomatený. Tragédii zabránil strojvedoucí

Vjel pod padající závory, zůstal mezi nimi a ohrozil životy lidí ve vlaku. Hrozí mu osm let vězení
Zdroj: Policie ČR
Řidič náklaďáku chyboval na všech frontách. Hrozí mu obvinění z obecného ohrožení a až 8 let za mřížemi.

Policisté, ale i odborníci na bezpečnost dopravy neustále dokola vysvětlují, jak se chovat, když se řidič ocitne mezi spadlými závorami na železničním přejezdu. Jak ale ukazuje případ, který se stal 19. března na Zlínsku, je to stále málo. Profesionální řidič nákladního auta tam nerespektoval padající závory a zůstal stát mezi nimi. Mezi tím se ale k přejezdu blížil vlak s 15 cestujícími a 3 členy posádky. Jen díky duchapřítomnosti strojvedoucího vlaku nedošlo k pořádnému maléru.

Tragikomický boj s větrnými mlýny

Celý případ se stal na přejezdu v Tlumačově, na který vjel řidič i přesto, že padaly závory a svítilo červené výstražné světlo. Místo toho, aby závory prostě projel, zůstal stát na přejezdu a snažil se závory zvednout. Bohužel to ale byl boj s větrnými mlýny, jakmile závoru zvedl, ta zase padala dolů. Až náhodný řidič, který si situace všiml, mu pomohl. Zmatený šofér náklaďáku následně sedl do kabiny a z místa odjel.

Asi mu ani nedošlo, že k místu, kde zastavil, se v tu chvíli blížil vlak s lidmi. Vlakvedoucí naštěstí o překážce na přejezdu díky automatickému hlášení věděl včas a vlak zastavil asi 30 metrů před přejezdem. Jak moc byla jeho reakce blesková, dokazuje fakt, že vlak, v době, kdy se o překážce dozvěděl, jel rychlostí asi 140 km/h.
Reklama

Pomohl kamerový záznam

Policisté díky kamerovému záznamu řidiče vypátrali. Ten se ke všemu se přiznal. Vzhledem k tomu, že ho našli opravdu rychle, byla mu provedena dechová zkouška na přítomnost alkoholu, která vyšla negativně. Vzhledem k tomu, že jde o obecné ohrožení, hrozí řidiči až osm let za mřížemi. Veškeré okolnosti, celkový průběh a další skutečnosti důležité pro trestní řízení, prověřují kriminalisté ve spolupráci s dopravními policisty.

Policie ovšem musí vše, i přes přiznání, dokázat. Monika Kozumlíková, tisková mluvčí zlínské policie vysvětluje, proč: „To, že se řidič přizná, ještě neznamená, že následně u soudu svou výpověď neodvolá. Policie vždy musí mít sesbírané všechny důkazy a mít je dle zákona správně. Řidič může kdykoliv v budoucnu svou výpověď změnit a bude právě jen na důkazech, aby bylo díky nim možné případ uzavřít.“ To, jak moc jsou důkazy pro policii důležité, dokazuje i nedávný případ řidiče formule na příbramské dálnici, kde právě dokazování hrálo velmi výraznou roli.

Závory nejsou nebezpečné

Pojďme si v několika jasných bodech připomenout, jak se nedostat do podobné situace, jako výše popsaný řidič. V prvé řadě nezapomínejme, že na železniční přejezd nesmíme ve chvíli, kdy blikají červená výstražná světla a padají závory, vůbec vjet. Když už se to stane, nezapomínejme, že závory nejsou zeď!

Jsou vyrobeny z velmi lehkého plastu, zvedne je i křehká žena. A to je také to, co můžeme udělat. Závory si například spolujezdcem nebo někým okolo nechat zvednout a hned odjet z přejezdu pryč. Závory je ale také možné s osobním autem podjet, zvednou se díky své nízké hmotnosti samy. Třetí možností, kterou také měl a mohl využít řidič nákladního auta, je závory prostě projet. Stačí do nich jen pomalu najet a nezastavovat. Závory jsou k tomu přizpůsobené a nijak výrazně auto nepoškodí. Hrozí maximálně malé škrábance.

Diskuze

Mates - 09.04.2020 14:49:58
Zkrátka sebrat řidičák do konce života každému co dělá takovou prasečinu. Když se bude chtít zabít, ať si skočí z mostu a neohrožuje životy nevinných lidí co za nic nemůžou a chtějí si užívat života.
PICHAV - 07.04.2020 12:21:01
TADY JE DOBRE VIDET ZE !!!! KAMIONY BY SE MELY DELAT PRUHLEDNY !!!!! NENI PRES NE VIDET !!!! TEN NASTROJENY VUDCE VE VLAKU !!!! NEVEDEL JESTLI ZA TIM tir NEBUDE NECO DALSIHO !!!! TAK MASU RADSI ZASTAVIL !!!! A HLAVNE SPORTRIDICI BY TO OCENILI !!!! TOJO TA

U státních hranic budou nové zákazy předjíždění pro nákladní auta. Platí jen pro někoho

Ministerstvo dopravy tak chce vyřešit několikakilometrové kolony, které se v těchto místech tvoří
23.03.2020 12:24
|
1
Reklama

Šílený řidič přejel s linkovým busem železniční přejezd na červenou. Ještě musel kličkovat mezi auty

Teď už se o riskujícího autobusáka zajímá policie a hrozí mu dlouholeté vězení
04.11.2019 06:30
|
6

Řidič kamionu předjížděl na železničním přejezdu. Pak havaroval, ujel a hledá ho policie

Velmi nebezpečný manévr předvedl řidič nákladního auta kousek od Svitav. Podívejte se na video
01.07.2019 19:00
|
8

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
4

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV