Reklama
Bonusy k TV pořadu

Diesel, nebo plnohodnotný hybrid? Tady máte přehled SUV, u kterých neváháme a doporučujeme naftu

Obecně platí, že hybrid by měli používat lidé jezdící hlavně po městech a mimo dálnice

Hyundai Kona

Zdroj: Hyundai

Hyundai Kona je z hlediska spektra nabízených verzí skutečně atraktivním modelem. Kromě provedení se spalovacími motory (benzin, nafta), je k dispozici také s mild-hybridní a full-hybridní technikou, s čistě elektrickým pohonem a v ryze sportovním verzi Kona N.

V rámci našeho porovnáni se podíváme na naftový a hybridní pohon ve výbavě Elegance, a to zejména proto, že v ní lze kombinovat turbodiesel 1.6 CRDI MHEV kromě šestistupňového manuálu také se sedmistupňovým automatem, tudíž je způsob řazení shodný s hybridní verzí, byť ta má šestistupňovou automatickou převodovku.

Pro naftovou motorizaci bychom se v tomto případě rozhodli hned z několika důvodů, přičemž rozdíl v ceně, který je pouhých 20 000 Kč, by zase takovou roli nehrál. Kona s dieselovým motorem o výkonu 100 kW má oproti hybridu (104 kW) lepší jízdní parametry - kromě jiného o sekundu lepší zrychlení (9,9 s) a o 30 km/h vyšší maximálku (190 km/h). Díky nižší spotřebě (4,7 l/100 km) a výrazně většímu objemu nádrže (50 litrů vs. 38 litrů) má kona s turbodieselem i o cca 300 km větší dojezd, a to 1282 km.

Nezanedbatelnou výhodou naftového provedení je rovněž to, že jej můžete mít jak s pohonem 4x2, tak 4x4 a volit lze i mezi šestistupňovým manuálem či sedmistupňovým automatem. Hybridní verze je oproti tomu vždy jen 4x2 s šestistupňovým automatem.

Hyundai Tucson

Zdroj: Hyundai

Také Hyundai Tucson je autem, u kterého bychom raději sáhli po turbodieselu, než po hybridní verzi. Přitom nabídka motorů a verzí je u tohoto SUV až překvapivě pestrá a vybere si skutečně každý. Nechybí dokonce ani plug-in provedení.

Srovnání naftového motoru s hybridem je trochu složité zejména, co se výkonu týká. Zatímco hybridní ústrojí dává maximální výkon 230 koní, turbodiesel 1.6 CRDi MHEV dosahuje pouze 136 koní. Z hlediska výbav už lze vybírat bez omezení, protože turbodiesel i hybrid jsou k dispozici ve všech čtyřech výbavách.

Pokud se podíváme na nižší výbavu Comfort a zvolíme automatické převodovky, stojí hybrid jen o 10 000 Kč více. Přitom nabízí mnohem vyšší výkon, který se ale neprojeví zase až v o tolik lepší dynamice. Naopak spotřeba je u naftového motoru lepší. Výhodou turbodieselu rovněž je, že jej lze kombinovat i s manuální převodovkou, čímž se cena vozu výrazně sníží (o 60 000 Kč). Navíc existují i nižší objemové a výkonové verze naftového motoru, který je tak dostupnější i pro lidi s nižším rozpočtem.

Ford Kuga

Zdroj: Ford

I Ford Kuga nabízí široké spektrum pohonných jednotek od benzinových, přes diesely, hybridy až k plug-in hybridu, nicméně i v tomto případě bychom preferovali turbodiesel. Pokud by nám šlo vyloženě o typ paliva, tak nejlevnější cestou k naftě je v případě Kugy motor 1.5 EcoBlue (120 koní), který stojí 639 900 Kč (výbava Titanium). 

Když bychom ale chtěli srovnávat srovnatelné, tedy identickou výbavu, pohon všech kol a v případě Kugy dokonce i identický výkon 190 koní, porovnali bychom turbodiesel 2.0 EcoBlue AWD a 2.5 Duratec Hybrid (HEV). Oba modely dělí jen 10 000 Kč, ale jak je patrné z detailního srovnání, v technických parametrech má jasně navrch nafta. Ta se dá navíc kombinovat i s manuální převodovkou a nabízí i cenově dostupnější varianty s nižším výkonem.
Reklama
Autosalon TV