Reklama
Bonusy k TV pořadu

Nabídka aut pro patnáctileté na českém trhu stoupá. Tohle je přehled těch nejprodávanějších

Podívejte se na přehled mini aut pro nezletilé prodávaných v České republice

Aixam

Zdroj: Tiskový servis Aixam

Pokud se řekne auto pro patnáctileté, většině se vybaví Aixam. Není to náhoda, jelikož každé druhé prodané mopedauto má na kapotě právě logo francouzské automobilky. Aixam má mnoholetou tradici a na trhu je bezmála 40 let. V dnešní době nabízí hned několik osobních i užitkových modelů a pod kapotou mohou mít jak dieselový, tak elektrický pohon. 

Specifikace a ceny

O pohon všech spalovacích Aixamů se stará naftový řadový dvouválec o objemu 479 ccm, který produkuje 8,15 koně (6 kW). Výkon se pak na přední kola přenáší za pomoci automatické převodovky. Pod kapotami elektrických modelů Aixam nalezneme elektromotor se stejným počtem koní, který umožňuje dojez přibližně 100 kilometrů. 

Ceny stylové řady Emotion se pohybují od 323 do 435 tisíc korun s naftovým agregátem (elektrický je o 100 tisíc dražší). Nejlevnější model Aixam Miniauto se pak dá pořídit už od 265 tisíc korun. 
Reklama

Opel Rocks-e a Citroën Ami

Zdroj: Tiskový servis Opel

Dokonce i koncern Stellantis před nedávnou dobou představil své automobily pro náctileté. Modely Opel Rocks-e a Citroën Ami přišly na trh před necelým rokem a zaplnily tak díru na trhu s elektromobily. Mini auta, podobně jako vozidla Aixam, lze řídit podle legislativy od 15 let s řidičským oprávněním skupiny AM. 

Oba dva naprosto totožné modely pohání elektromotor s výkonem 8,15 koní (6 kW), který spolupracuje s akumulátorem o kapacitě 5,5 kWh. Dojezd by se měl pohybovat kolem 75 kilometrů. Na českém trhu se dá Opel Rocks-e a Citroën Ami pořídit přibližně od 204 tisíc korun. 

Ligier

Zdroj: Tiskový servis Ligier

Mezi největší konkurenty společnosti Aixam patří francouzská automobilka Ligier, kterou v současné době vlastní Piaggio. Dříve známý výrobce závodních aut přesedlal na produkci mopedauta v roce 1973, a to kvůli energetické krizi. Dnes ve svém portfoliu mají jak osobní, tak užitkové modely. Mezi jejich aktuálně nejatraktivnější vůz patří Ligier JS 50 a 50L. 

Ten pohání vodou chlazený dvouválcový naftový agregát s výkonem 8,15 koní (6 kW), který spolupracuje s automatickou převodovkou. 

Cena modelu JS 50 na českém trhu startuje na 343 tisících korunách. 
Reklama

Casalini

Zdroj: Tiskový servis Casalini

Mezi vůbec nejstarší výrobce aut pro patnáctileté patří italský Casalini. Automobilka s mimořádnou historií dnes vyrábí jedno z nejznámějších mopedaut v Evropě. Model M14 2.0 Palace je vlajkovou lodí a stylovou ikonou značky. Na délku měří 3174 milimetrů a šířku 1596 mm. Je tak přibližně o 17 centimetrů delší než konkurenční Aixam. 

Casalini k pohonu využívá dvouválcový dieselový agregát Mitsubishi s objemem 635 ccm (8,15 koní nebo 6 kW), který se pojí s automatickou převodovkou CVT.

Více informací o modelu Casalini M14 se dozvíte v reportáži pod tímto textem. 
Reklama
Reklama
Autosalon TV