Reklama
Bonusy k TV pořadu

Endura na čtyřech kolech? Existují stroje, se kterými se dá skákat skoro do nebe

Jde o bugginy i auta, někdy s extrémními výkony. Odolný podvozek nabízí parádní zábavu

Kawasaki Teryx KRX 1000

Zdroj: Kawasaki

Terénní bugina ze země vycházejícího slunce vypadá na první pohled brutálně. Nabízí čtyřválcový litrový agregát s automatickou převodovkou CVT. 

Ještě větší zábavu zajistí možnost přepínat mezi čistě zadokolkou a čtyřkolkou. O tlumení nerovností se starají zdvojené tlumiče od známé značky FOX.

Celková hmotnost vozu je pouhých 860 kilogramů. Bohužel cenovka tak nízká není. Kawasaki Teryx KRX 1000 se prodává za 20 499 dolarů (cca 490 tisíc korun). 
Reklama

Nikola NZT

Zdroj: NIkola

Kdo preferuje elektromobily a žije někde uprostřed extrémního terénu, toho by mohla zaujmout elektrická varianta buginy. 

Nikola ukrývá pod kapotou elektromotor s výkonem 590 elektrizujících koní a točivým momentem 775 Nm. Dechberoucí je zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhé čtyři sekundy, což nezvládne kdejaký sporťák. Ani dojezd není nejhorší. Na plnou baterii ujede 240 kilometrů. 

O pohodlnou jízdu se starají robustní tlumiče od značky Fox, které vyžehlí jakoukoliv nerovnost. Baterie Nikola NZT jsou uložené co nejníže a díky tom vůz disponuje skvělými jízdními vlastnostmi a ideálním těžištěm. 

Hlavním problémem buginy Nikola je hmotnost, která se vyšplhá až na 2,3 tuny. Ani cena není nízká, ta se zastaví na 80 000 dolarů (bezmála dva milióny korun). Prodej elektrické buginy odstartuje v roce 2021. 
Reklama

Can-Am Maverick X3

Zdroj: Can-AM

Can-Am Maverick X3 patří mezi nejznámější a nejprodávanější buginy na planetě. Disponuje přeplňovaným čtyřválcovým motorem o objemu 900 ccm a výkonem 120 koní. 

O přenos síly na kola se stará automatická převodovka CVT. Velkou výhodou je možnost volit mezi pohonem pouze zadních nebo všech čtyř kol. Vůz nabízí i chytrý samouzavírací přední diferenciál a redukci. 

Cena se pohybuje od 18 999 – 23 999 dolarů (cca 453 tisíc – 573 tisíc korun) tudíž se nejedná o nejlevnější záležitost. 
Reklama

Jeep Gladiator Mojave

Zdroj: Jeep

Jeep Gladiator Mojave je původně předělaný a vylepšený pick-up Jeep Gladiator Rubicon. Stejně jako jeho silniční bráška disponuje 3.6 litrovým motorem V6 s výkonem 285 koní a kroutícím momentem 260 Nm.  

Od obyčejného modelu je Mojave odlišuje zdvojenými tlumiči od značky Fox a bohatou offroad výbavou, ve které nemohou chybět uzávěrky diferenciálu, redukce a ochrana podvozku. 

Zajímavým prvkem většiny offroadů od značky Jeep je ten, že můžete jednoduše vůz zbavit všech dveří i střechy. Což vypadá bombově a ještě to ušetří hmotnost.  

Oficiální premiéra tohoto pick-upu by se měla uskutečnit už brzy, ale cena zatím není známá. 
Reklama

Ariel Nomad

Zdroj: Arial

Asi většina lidí zná scénu z pořadu Top Gear, kde Ariel Atom trhal Jeremymu Clarksonovi obličej. Tak Nomad je Atomův nový sourozenec, ale v terénním kabátku. 

Nad zadní nápravou Arielu Nomad se nachází čtyř válcový agregát iVTEC 2.4 litru s výkonem 235 koní a točivým momentem 300 Nm. Motor pro Ariel vyvíjela automobilka Honda. 

Nomad kromě spolehlivého a výkonného motoru nabízí i robustní odpružení, šestistupňovou manuální převodovku a odolné šasi. Zajímavé je, že se Ariel vyrábí pouze jako zadokolka, přesto si s bahnem a brody poradí s prstem v nose. 

Cenovka začíná kolem jednoho milionu korun. 
Reklama
Reklama
Autosalon TV