Reklama
Bonusy k TV pořadu

Elektromobily s nejdelším dojezdem už porážejí benzinová auta. A bude jich přibývat

Podívejte se, které elektrovozy obsadily stupně vítězů v počtu ujetých kilometrů na nabití

Audi e-tron - až 417 km

Zdroj: Ondřej Běhal

Bronzovou medaili bere luxusní elektromobil v hávu velkého SUV - Audi e-tron s až 417 ujetými kilometry na jedno nabití podle přísnější metodiky WLTP, která by měla odpovídat realitě. Audi e-tron těží zejména z velké kapacity akumulátorů 95 kWh. Jeho spotřeba totiž rozhodně není malá a pohybuje se na základě výpočtů z testu WLTP od 22,5 kWh na 100 km výš podle výbavy.

Ačkoli by měla metodika WLTP odpovídat reálnému provozu, v praxi jsme se k těmto hodnotám přibližovali jen těžko. Například dlouhodobá spotřeba na testovaném Audi e-tron se pohybovala nad 25 kW na 100 km a pod dvacet tři litrů jsme se dostali jen jízdou opravdu lehkou nohou. Dynamika vyčíslená zrychlením z místa pod šest vteřin je totiž návyková stejně jako tichá jízda vysokou rychlostí, takže se noha z elektriky dává dolů jen těžko.

Nejúspornější bylo přepnout vůz do poloautomatického režimu. Dokáže totiž rekuperovat, tedy přeměňovat kinetickou energii na elektřinu, samočinně a ideálně podle parametrů trasy, kterou jedete. A navíc se pak řídí maximálními povolenými rychlostmi.
Reklama

Hyundai Kona Electric - až 449 km (546 km dle NEDC)

Zdroj: Ondřej Běhal

Také stříbro bere v našem žebříčku SUV - i když podstatně menší, méně luxusnější a levnější. Zatímco e-tron nekopíte pod dva milióny, Hyundai Kona Electric se dá pořídit od devíti set tisíc korun, ve verzi s výše deklarovaným dojezdem od 1,1 miliónu. Na jedno nabití baterií s kapacitou 64 kWh ujede až 449 km podle normy WLTP, a dokonce 546 km podle NEDC. To například Ford Mustang s pětilitrovým osmiválcovým motorem v některých verzích pět set kilometrů na jednu nádrž benzinu nedá.

Hyundai Kona Electric jsme otestovali opravdu důkladně a zjistili, že v jeho případě papírové údaje o spotřebě navíc opravdu nelžou, a dokonce mohou být i nadhodnocené. S udávanou spotřebou 15,4 kWh jsme v příznivých klimatických podmínkách mohli jezdit velmi svižně. Opravdu ekonomickou jízdou jsme se dokázali přiblížit i hranici 10 kWh na 100 km. Takže ani pět set kilometrů na jedno nabití nemusí být pouze snem.

Jaguar I-Pace - až 470 km

Zdroj: Tom Hyan & Jaguar

Vítězný Jaguar I-Pace těží stejně jako Audi e-tron z velké kapacity akumulátoru - v jeho případě činí 90 kWh. Stejně jako e-tron jde o luxusní SUV s prvky kupé. Proti elektroautu se čtyřmi kruhy nabízí ještě lepší dynamiku. Vždyť z místa na stovku to zvládne za méně než pět vteřin.

Pokud se necháte opájet neuvěřitelným odpichem elektrického jaguaru, zapomeňte na to, že byste se mohli byť jen přiblížit počtu ujetých kilometrů v titulku - to jsme si ověřili na vlastní kůži. Když se ale budete hodně krotit, lze se k výrobcem udávané spotřebě 22 až 24,8 kWh podle WLTP (v závislosti na úrovni výbavy) dostat. I v tomto případě se cena vozu pohybuje nad dvěma milióny korun.

Reklama

Už brzy - Tesla, VW, nebo dokonce Škoda?

Zdroj: Tesla
Zdroj: Volkswagen

Jakto, že jste v hitparádě neuvedli žádnou teslu? budou se ptát někteří z vás? Odpověď zní: Značka Tesla totiž dosud nemá oficiálního importéra pro český trh a její vozy se k nám dovážejí individuálně.

Tesla model S se po letošním upgradu dokáže přiblížit k 600 km dojezdu podle americké normy EPA, která je přísnější než původní evropská NEDC, ale nemáme zatím její srovnání s WLTP.

V předprodeji už se také nabízí nový Volkwagen ID.3, který by měl mít ve verzi s největší kapacitou akumulátoru dojezd podle WLTP až 550 kilometrů. A není tajemstvím, že jeho sourozencem bude i elektromobil značky Škoda.
Reklama
Autosalon TV