Reklama
Bonusy k TV pořadu

Bazarová Škoda Octavia Combi RS má na trhu ojetin zajímavé výkonné alternativy

Rychlé sportovně laděné kombi z Mladé Boleslavi není jedinou možností pro dynamické řidiče

Volkswagen Passat Variant

Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

I když mu na první pohled chybí sportovní šmrnc, resp. možná šmrnc obecně, může být i tak Volkswagen Passat ke sportovní Octavii dobrou alternativou. Jedná se totiž o výrazně větší a vyspělejší auto, které nabídne lepší komfort jízdy i prostornost pro posádku a zavazadla. Jako bonus navíc lze při troše štěstí narazit i na motorizace, které si svým výkonem nezadají s naftovou Octavií Combi RS.

Na mysli máme zejména turbodiesel 2.0 TDI 130 kW, který lze za cenu kolem 350 tisíc Kč sehnat s podobným kilometrovým nájezdem, jako bazarovou Octavii RS. U Passatu potěší i jeho (většinou) lepší výbava, jež často zahrnuje automat DSG či pohon všech kol 4motion.

Z hlediska spolehlivosti 8-9letých ojetin se však VW Passat řadí dle statistik TÜV Report k podprůměru a vyznačuje se vysokým průměrným počtem najetých kilometrů (169 000 km).

Audi A6 Avant

Zdroj: Tisková servis Audi

A když už jsme si na Volkswagenu Passat Variant ukázali, že lze jako alternativu k Octavii Combi brát větší auto, není důvod, proč se držet při zemi. Pokud budete trpělivě hledat, najdete totiž v cenové relaci 350-400 tisíc Kč také ještě prémiovější a větší kombi Audi A6 Avant s naftovým motorem 2.0 TDI (opět 130 kW).

Často sice půjde o základnější výbavové verze s manuální převodovkou, ale na druhou stranu se jedná o auto, které stárne jen pomalu a stále s ním uděláte dost parády. Pokud půjde o rozumně ojetý exemplář s pravidelným servisem, překvapí i jízdními vlastnostmi a komfortem, který bude o poznání jinde, než o Octavie.

Podle TÜV Reportu pak patří mezi 8-9letými ojetými auty modelová řada Audi A6 k těm velmi spolehlivým, zaujímá 20. místo z celkem 109 hodnocených modelů. I to by měl být významný důvod, proč se audiny nebát.

Ford Focus Kombi ST

Zdroj: Tiskový servis Ford

Vrátíme-li se do segmentu konkurentů Škody Octavia a budeme preferovat sportovnější verze kombíků nižší střední třídy, určitě nesmíme zapomenout na Ford Focus Kombi ST. I tento model, který se už v běžné verzi vyznačuje sportovnějším podvozkem, se vyráběl v atraktivní verzi s výkonnými motory a dynamickým charakterem. Z turbodieselů TDCi lze narazit na verze s výkonem 110 kW, což z tohoto modelu ve srovnání s Octavií RS přímého konkurenta nedělá, nicméně v nabídce byl i agregát 2.0 TDCi 136 kW, což už je srovnatelná krevní skupina.

Na trhu se tyto exempláře pohybují ve srovnatelné cenové hladině s Octavií Combi RS, a to jak z hlediska kilometrového nájezdu, tak výbavy. Z pohledu statistik spolehlivosti TÜV Report spadá bohužel Ford Focus mezi lehký podprůměr (79. místo ze 109 hodnocených vozů).

Seat Leon Cupra ST

Zdroj: Tiskový servis Seat

Sesterská automobilka Škodovky ze Španělska má sportovní charakter v genech, a tak není divu, že i Seat nabízel dynamicky laděné kombi s označením Cupra. Spousta komponentů včetně pohonných jednotek jsou sdílené s Octavií, přesto lze u Seatu narazit na ještě preciznější sportovní naladění a leckdy i na o něco výkonnější motory.

Problém bohužel nastává při pohledu na nabídku ojetin, kterých je v této sportovní variantě jako šafránu. Je to bezesporu velká škoda, protože jízdně byl Seat Leon Cupra, popř. verze FR velmi zdařilým autem, jemuž pod kapotou pracoval mimo jiné i identický turbodiesel 2.0 TDI 135 kW.

Seat Leon potěší i při pohledu do tabulek spolehlivosti T'UV Report, kde mu patří 25. místo ze 109 hodnocených vozů v kategorii 8-9letých ojetin.

Volkswagen Golf Variant GTD

Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Nás výčet alternativ k Octavii Combi RS TDI zakončíme dalším sesterským modelem, kterým je Volkswagen Golf Variant GTD. I on má s mladoboleslavským kombi shodnou techniku, jeho nastavení se liší v detailech a víceméně si zákazník kupuje hodně podobné auto. Svou roli mohou tedy sehrát spíše osobní preference ke značce a líbivost designu, přičemž zrovna Golf GTD kdovíjak sportovně nepůsobí. 

Pod kapotou má však turbodiesel 2.0 TDI 135 kW, takže o zábavu za volantem je postaráno stejně, jako o nízkou spotřebu při klidné jízdě. V bazarech se tato poměrně specifická verze moc neobjevuje, ale když už, tak si cenově stojí stejně s Octavií Combi RS. Kolem 350 tisíc Kč lze tedy sehnat auta z roku 2015-2016, která mají najeto mezi 150-180 tisíc km. Modelová řada Volkswagen Golf pak podle TÜV Reportu patří mezi nadprůměrně spolehlivé.
Reklama
Autosalon TV