Reklama
Autopunk

Novoroční předsevzetí: Koupím si Fiat Multipla. Chybí mi a brzy z něj bude ceněný veterán

Pro mnohé nejhnusnější auto je ve skutečnosti geniální stroj, o který dnes začíná být rvačka
Zdroj: Tiskový servis Fiat

Rok se s rokem sešel a opět nastalo takové to tradiční období bilancování, plánování, předsevzetích a podobných kratochvílí naředěných návštěvami celého příbuzenstva, řízky, saláty a dárky často sehnanými na poslední chvíli. V tuhle dobu obvykle vychází různé žebříčky. Nedávno třeba společnost Hagerty vyhlásila desítku aut, u kterých očekává v roce 2023 růst hodnoty. Najdete tam i celkem běžné modely, jako třeba Citroën BX nebo první generaci Fiesty. Já osobně bych přihodil ještě jeden tip - Fiat Multipla. A ne, není to žádná nadsázka ani další trapný vtip na účet tohoto auta. Důvodů, proč by se z údajně nejošklivějšího auta mohla stát zajímavá rarita, totiž existuje hned několik.

Důvod č. 1: Čtvrt století a pořád se nezapomnělo

Jako koncept se Fiat Multipla představil v roce 1996, o dva roky později si odbyl svou oficiální světovou premiéru. V roce 2023 to tedy bude už čtvrt století od momentu, kdy se v minulosti neuvěřitelně kreativní italská automobilka znovu zapsala nesmazatelným písmem do automobilové historie. Právě množství vtipů kolujících po internetu dokazuje, že lidé pořád mají Multiplu ve své paměti. A nejde jen o vtipy. 

Že je o Multiplu i po pětadvaceti letech zájem ze strany veřejnosti, to dobře ukazuje třeba Youtube. Stačí si zadat do vyhledávače frázi Fiat Multipla a vyskáče na vás řada videí. Mnohá z nich počítají shlédnutí na miliony, a když ne na miliony, tak alespoň na statisíce. Jeden příklad najdete níže. Driftující Multipla za tři roky nasbírala téměř 7,5 milionu shlédnutí. Co by za to jiné supersporty daly. Fiat Multipla je zkrátka zárukou toho, že přitáhnete pozornost. I po 25 letech. 

Všeobecné známosti Fiatu Multipla si jsou dobře vědomi také různí youtubeři nebo celebrity. Proto se objevuje v hudebních klipech nebo také v seriálech. Často jako recese, ale pořád je to vlastně reklama, která se jiným podobně starým autům nedostává. Jeden příklad za všechny - Pokáčův klip k písni Rodinný typ do dnešních dnů nasbíral necelé tři miliony shlédnutí a jednu z větších rolí tam dostala právě Multipla, kterou Pokáč láskyplně myje. 

Důvod č. 2: Pěkné původní Multiply došly

Správná Multipla je ta před faceliftem z roku 2004. Takzvaný delfínek, respektive Multipla „se špekem“. Auta po modernizaci tuto svou jedinečnost ztratila, stala se nezajímavá a jejich osudem patrně spíše bude role levných dostupných dříčů než potenciálně ceněné rarity. Je to nakonec vidět už dnes. Pokud budete shánět Multiplu, na tu po faceliftu narazíte bez problémů, ale na původní verzi v nějakém rozumném stavu narazíte velmi zřídka. 

Třeba na facebookové skupině českých příznivců tohoto originálního auta se poslední opravdu hezký kus objevil v lednu minulého roku. Byl zlatý, měl benzinový motor, ještě staré SPZ a prodávající za něj chtěl padesát tisíc. Někteří komentující začali lamentovat nad tím, že za takové auto leda tak 35 000 Kč a víc ani korunu. Takže to trvalo zhruba den, než se u tohoto auta objevila informace o tom, že bylo prodáno. Od té doby se původní Multiply na skupině objevovaly jen jako „projekty“ nebo auta spíše na doježdění. Nakonec i já jsem svou Multiplu před lety prodával. Auto s prohnilými předními podběhy a zadní nápravou po smrti jsem tehdy dal na náhradní díly asi za sedm tisíc. V mém případě se prodej počítal na desítky minut, během kterých se sešlo tolik odpovědí, že jsem tomu ani nechtěl věřit. 

Na sbazaru teď najdete dvě Multiply, ani jedna není se „špekem“. Na bazoši jsou asi tak tři, přičemž hezká není ani jedna z nich. A dokonce už ani v Itálii není výběr tak široký, jaký ještě relativně nedávno býval. Za zachovalé kusy prodávající požadují už i 100 tisíc. Pěkné Multiply zkrátka došly. 

Důvod č. 3: To auto je výjimečné

Hlavním důvodem, proč má Multipla potenciál stát se zajímavým veteránem, je jeho výjimečnost. Příběh vzniku tohoto Fiatu byl popsán mnohokrát, takže to tu zase nebudeme rozebírat. Je to prostě jednoúčelové auto postavené výhradně kvůli tomu, aby na co nejmenším půdorysu nabídlo co největší vnitřní prostor a co nejvíce praktičnosti. Nic podobného v takto ryzí podobě už nevzniklo. 

O tom, že se tento cíl podařilo splnit, ví své všichni, kteří Multiplu někdy vlastnili. Na to, jak je tohle auto krátké, je vnitřní prostor neuvěřitelný. Kromě šesti lidí můžete odvézt třeba celou paletu, odstěhovat sebevětší skříně, já jsem do auta například strčil tři surfová prkna a čtyři plachty pro windsurfing a nebyl problém. Výhled z vozu je prvotřídní, sedí se výše, jak je v dnešní SUV době tolik žádané, a poněkud šíleně vypadající palubní deska v sobě ukrývá vynikající ergonomii. Multipla není samoúčelná masírka, ale do detailu promyšlený extrémně praktický vůz. 

I čtvrt století po premiéře pořád o Fiatu Multipla mluví velké množství lidí, Multipla pořád budí emoce, pořád přitahuje pozornost, ale pěkné kusy už k dostání příliš často nejsou a dostupnost bude už jen a jen horší. To je docela dobrý předpoklad proto, aby se z odsuzovaného auta nakonec stal ceněný veterán. Ostatně k oficiálně veteránskému věku to už nemá zas tak daleko. 

Osobně doufám, že budu mít v roce 2023 štěstí a nějaká zachovalá Multipla se zase objeví. Před lety jsem si jeden unavený pekáč pořídil v podstatě náhodou a rozhodně jsem si nemyslel, že by mi po prodeji měl chybět. Leč opak je pravdou. Multipla by alespoň pro mne byla skvělá surfkára. Stylová a praktická. 

Moje předsevzetí pro rok 2023 tedy zní: Koupím pěknou Multiplu, když už jsem si nechal uniknout tu zlatou ze začátku minulého roku. Uvidíme, jak moc velkou výzvou nakonec tohle předsevzetí bude.  
Reklama

Diskuze

Michael - 26.06.2023 08:48:42
No já jsem tem nový majitel auta o kterém se zde píše, ale do oprav už jsem dal skoro tolik jak za auto:-) Ale za milión bych jí možná prodal :-)
Jan - 28.12.2022 17:36:03
Spolehlivý a mimořádně praktický držák.

Že je Fiat Multipla nejošklivější auto na světě? Tak to jste ještě neviděli tohle ruské SUV

Jmenuje se GAZ 3106 Ataman II a je ztělesněním čirého nevkusu devadesátých let. Kochejte se
28.08.2021 08:45
|
13
Reklama

To bude ostuda! Fiat Multipla vyrazil na okruh Nürburgring

Multipla bývá označována za nejošklivější auto historie a její jízdní vlastnosti jsou všechno jenom ne sportovní. Je to spíš taková pojízdná klubovna pro lidi, kterým nezáleží na názoru ostatních.
23.06.2017 09:21
|
0

Třást strachy by se brzy mohla i Škoda Fabia. Vyzkoušeli jsme MG3, které má hodně co nabídnout

Poprvé jsme se svezli s malým čínským hatchbackem. A zaujal nás
20.06.2024 14:05
|
3

Vyzkoušeli jsme Subaru Forester. Žhavá novinka to není, ale některé věci mu nová SUV mohou závidět

Forester by si zasloužil výkonnější motor, ale jinak je to parádní SUV s vynikajícím podvozkem
16.06.2024 18:56
|
2
Reklama

Pokuta za objíždění kolony na dálnicích: Rakousko chce zatočit s vychytralými řidiči

Opatření zavedlo Tyrolsko. V praxi se to dotkne především turistů mířících do Itálie.
14.06.2024 08:18
|
15

Nový Volkswagen Tiguan je SUV jak ze žurnálu. S vrcholným dieselem jede jak z praku a moc nežere

Rodinný sen? Dost možná ano, jen na to vaše rodina musí mít dostatečný rozpočet
10.06.2024 14:23
|
2
Reklama
Autosalon TV