Nekupujte swasticar. Antireklama v Londýně reaguje na Muskovo hajlování, Tesle spadly prodeje


Jediné gesto Elona Muska začíná Teslu vycházet pořádně draho. Hajlování kontroverzního podnikatele na inauguraci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa rezonuje světem i po několika týdnech. Dosavadní majitelé amerických elektromobilů se k automobilce začínají otáčet zády a pro celém světě je pro ni stále komplikovanější oslovit nové zákazníky. Nepomáhají tomu ani aktivisté, kteří k obrovskému problému značky přitahují další pozornost.
Odteď jsou Tesly „swasticary“
„Pohybuje se z 0 na 1939 za 3 sekundy.“ Tak málo stačí k tomu, aby doposud úspěšná automobilka utrpěla další ránu. Na autobusové zastávce Pollard Row v Londýně se v minulých dnech objevila neoficiální „reklama“ na Teslu, která naráží na chování jejího šéfa a odrazuje potenciální zájemce od nákupu jejích elektromobilů. Reaguje na Muskovo hajlování a nabádá lid i k tomu, aby si nekupovali „swasticar“, jak Teslám přezdívá sloganem.
Na antireklamě nechybí vyobrazení Elona Muska ani elektromobilu Tesla, přičemž tvůrci si vybrali vlajkové SUV Model X. Za plakátem stojí skupina aktivistů Everyone Hates Elon, a dokonce prodává i samolepky „Don’t buy a swasticar“ (Nekupujte swasticar). Ty současně vylepují na Tesly zaparkované v ulicích britského hlavního města, aby o sobě dali vědět.
Cílem aktivistů je upozornit na problém natolik, aby nejbohatší muž na světě neotrávil i evropskou politiku tak, jak tomu právě koná ve Spojených státech amerických. Zejména v Evropě problematika nacismu a jeho charakteristického pozdravu, oslavujícího německého vůdce Adolfa Hitlera, patří k nejvíce nešťastným gestům, jaká svou pravou rukou vůbec můžete udělat.
Tesla ztrácí evropskou klientelu ve velkém
Nejnovější obchodní výsledky za leden 2025 zároveň ukazují, jak moc se kontroverzní divadlo Elona Muska umí odrazit na prodejích jeho elektromobilů. V Německu se tržní podíl značky propadl ze čtrnácti na pouhá čtyři procenta, když si tam Tesla oproti stejnému měsíci meziročně pohoršila o 59,5 procenta. S ještě horším propadem se potýká ve Francii – propadla se o 63,4 procenta – a problémy má také ve Švédsku, Norsku a právě i Velké Británii.
Severské evropské země jsou přitom pro výrobce elektromobilů významným trhem, protože politika těchto států upřednostňuje bateriové elektromobily před hybridy i čistě spalovacími modely. S neustále rostoucí konkurencí na starém kontinentě navíc zákazníci mají stále větší výběr, protože ač to z laického pohledu moc nevypadá, prodeje elektrických aut skutečně rostou.
Elon Musk tak může svým aktuálním vystupováním svou značku jen poškodit, protože viditelná náklonnost k pravicovému extrémismu se nelíbí ani některým zarytým příznivcům, co by dříve za jejího šéfa dali ruku do ohně. Vizionář a poradce současného amerického prezidenta Donalda Trumpa tak může automobilku Tesla zničit stejně rychle, jako jí v minulých letech dodal velkou slávu.