Reklama
Autopunk

Minikaravany se staly hitem poslední doby. Vybrali jsme tři nejzajímavější modely

Prohlédněte si přehled kompaktních karavanů, které nabídnou dobré zpracování za rozumné peníze
Zdroj: Josef Vrtal

Zájem o minikaravany v poslední době stále sílí. Bylo to zřejmé i na letošní výstavě FOR CARAVAN, kde se to kompaktními obytnými krabičkami na kolech jenom hemžilo. Na českém trhu existuje spousta značek a druhů těchto malých karavanů, proto jsme se rozhodli udělat souhrn těch nejzajímavějších exemplářů, které si u nás můžete koupit za poměrně rozumné peníze. 

Minikaravany jsou oblíbené především kvůli kompaktním rozměrům a malé hmotnosti. Díky těmto vlastnostem není k jejich tažení zapotřebí žádné velké či výkonné auto. Bez problému postačí rodinný hatchback nebo kombík. Existují ale i speciální karavany tohoto typu, které jsou uzpůsobené do těžšího terénu. Ty sice mívají o pár set kilo víc, potřebují tak silnějšího tažného koně, ale zas zvládnou zdolat v podstatě jakoukoliv překážku a jsou tak vhodné pro dobrodružnější cestovatele. 

Karavany Caretta

Začneme těmi cenově nejdostupnějšími minikaravany, které vyrábí společnost Caretta. V nabídce mají hned čtyři modely. Mezi ty nejoblíbenější patří Caretta 1500 a Caretta Off-Road. První jmenovaný karavan je primárně určený na zpevněné silnice. Jeho rozměry jsou 2050 cm na šířku a 4180 na délku. Ve standardní výbavě nabízí komfortní matraci, vnitřní i venkovní osvětlení, ledničku, nespočet užitečných úložných prostor a 40 Ah baterii. Pohodlné přenocování nabídne dvěma osobám. 

Off-road verze minikaravanu Caretta má oproti modelu 1500 jiný, mnohem bytelnější podvozek, který by měl zvládat extrémnější zacházení. S karavanem se tak můžete klidně vydat mimo cesty a spát v něm kdekoliv v přírodě. Základní výbavu má pak v podstatě shodnou s již zmiňovaným méně obrněným sourozence. Rozdíly mezi minikaravany tak jsou převážně v robustnosti, podvozku, pneumatikách a baterii (60 Ah). Hlavní nevýhodou off-road Caretty je její hmotnost, která se vyšplhala na 700 kilogramů (Caretta 1500 pouze 480 kg). K tažení karavanu tak bude zapotřebí už nějaký pořádně silný vůz s větším točivým momentem. 

Do obou modelů je pak možnost dokoupit spoustu nadstandardní výbavy (nezávislé topení, solární panely, plynový vařič...) za férové ceny.  

Minikaravan ze stáje Carox

Za stále rozumné peníze se v České republice dá pořídit také minikaravan od značky Carox. Ten nabídne prakticky řešený interiér a vnější rozměry 4,2 metru na délku a 2 metry na šířku. Celková hmotnost karavanu se pohybuje okolo 750 kilogramů, tudíž ho je možné táhnout bez speciálního řidičského průkazu. Drobnou nevýhodou obytné garsonky od společnosti Carox je poměrně strohá základní výbava. Na druhou stranu portfolio příplatků je doslova nabité a do minikaravanu si tak můžete v podstatě vše potřebné. Dokonce i televizi. 

LifeStyle Camper

Podobně jako společnosti Caretta, tak i LifeStyle Camper nabízí silniční a terénní verzi svého minikaravanu. V toto případě ale podstatně dráž. Na druhou stranu kvalita zpracování konstrukce a interiéru karavanu je na podstatně vyšší úrovni. 

Začneme modelem SteelDrop, který je vhodný převážně pro jízdu na zpevněné silnici. Nicméně lehkého terénu se také nezalekne. Jízda po polí cestě nebo písku by tak neměla být problém. S rozměry 350 cm na délku a 195 cm na šířku se řadí mezi ty kompaktnější karavánky. Podle výrobce by měl pohodlně ubytovat dvě osoby (v případě nutnosti i jedno dítě). V porovnání s konkurencí je sice dražší, ale na druhou stranu nabízí poměrně bohatou standardní výbavu v podobě kompletního LED osvětlení, kuchyně se spoustou ukládacích prostor či dokonce audio systému se čtyřmi reproduktory. 

Pro dobrodružné cestovatele má společnost LifeStyle Camper ve svém portfoliu off-road model jménem X-Line, který je díky odolnějším materiálům ideální do nehostinných podmínek. Podobně jako SteelDrop disponuje terénní minikaravan dobrou základní výbavu a kompaktními rozměry. Jeho podrobný test naleznete pod tímto textem. 
Zdroj: Tiskový servis LifeStyle Camper

Diskuze

Tom T - 04.12.2021 06:12:46
Minikaravany se žádným hitem nestali, to jen do redakce přitekl příspěvek od distributora těch ukrajinských krámů co s ním exprd pepa jel na výlet a pak nás tou reklamou skrytou masírovali v pravidelných intervalech
Expert Pepa - 04.12.2021 15:07:08
ACH MILÝ PŘÍTELI, JAK SE PLETEŠ...

Na tažení minikaravanu stačí běžný řidičák. Je ale nutné počítat každé kilo

Nabízíme přehled řidičských oprávnění pro tažení přívěsů od těch malých až po velké domy na kolech
17.11.2021 08:44
|
5
Reklama

Mikro karavan Life Style Camper je perfektní parťák pro cesty za hranice všedních dnů

Promyšlená konstrukce umožňuje výlety do terénu s plným komfortem
16.06.2021 11:44
|
5

Ideální řešení pro kempující rodiny - stan na střeše auta a minikaravan za ním

Zatím jste naši soupravu mohli vidět jen v pohybu. Jak ale vypadá, když zakempuje?
13.07.2020 12:20
|
1

Test Hyundai i20 N: Je to nejlepší sportovní auto, se kterým jsme za poslední rok jezdili

Vyzkoušeli jsme nejmenší turecko-korejský ostrý hatchback ze sportovní rodiny označené písmenem N
21.01.2022 18:15
|
3

Nulová tolerance alkoholu platí už i pro spolujezdce na motorce. Aby dobře vyvažoval

Policie může od ledna dát při kontrole dýchnout třeba oběma lidem na skútru, hrozí pokuta
20.01.2022 07:41
|
24
Reklama

Test Volkswagenu Taigo R-line: Nejstylovější model značky skvěle jezdí a je cenově dostupný

Vyzkoušeli jsme nejlevnější SUV od Volkswagenu s vrcholnou motorizací a vymazlenou výbavou
19.01.2022 19:04
|
9

Elektromobily mají v zimě stejný problém jako mobily. Za rychlejším vybíjením ale není jen topení

Lithium-iontové baterie používané k pohánění vozů i elektroniky jsou v mrazech mnohem méně efektivní
13.01.2022 07:33
|
10
Reklama
Autosalon TV