Běžné nabíječky
U běžných nabíjecích stojanů se setkáváme na propojovacím kabelu s označením AC a s hodnotou 22 kW. Mimochodem, dovolím si malou radostnou odbočku. Dnes se už nemusíte bát, že přijedete se svým elektromobilem ke stojanu a nebude vám pasovat konektor. Výrobci se dohodli na jednotném typu zásuvek. Platí to nejen po celé Evropě, ale i v USA. Sláva, na rozdíl od zástrček v běžné síti 230V, které jsou ke vzteku jiné u nás či např. v Itálii, ve Švýcarsku a o Velké Británii nemluvě.
Takže od nabíjecí AC stanice přichází střídavý proud k palubní nabíječce, někdy nazývané také palubní systém, nainstalovaný ve vozidle.
Tady nastávají dva problémy. První z nich je, že většinové palubní nabíječky mají poměrně malý výkon, obvykle 3,7 kWh. To znamená, že si bere od AC nabíječky pouze takové množství, které je schopna pojmout. Proto jsem při testu hybridu Mercedes Benz GLE 350de tolik chválil skutečnost, že palubní systém má výkon 7,4 kWh.
Ale vraťme se k dalšímu omezení. Baterie se nabíjejí totiž pouze stejnosměrným proudem. Takže palubní nabíječka musí přetransformovat střídavý proud na jednosměrný. Uf, docela se namaká.