Reklama
Bonusy k TV pořadu

Zdlouhavé dobíjení aneb bolavá noha elektromobility

Vlastně jsou to nohy hned dvě - kromě rychlosti nabíjení i dojezd. Potíží je ale více
Zdroj: František Fiala

Jmenujme například množství a dosažitelnost nabíjecích stanic. Omezující je také kapacita baterií v automobilu, či konstrukční výkon palubní nabíječky samotného vozu (například běžný elektromobil umožňuje dobíjení maximálním výkonem 3,7 kWh. Ovšem existují i výjimky, například u plug-in hybridního vozu Mercedes Benz GLE, který jsme měli v testu, je už přijatelnější výkon 7,4 kWh. Podotkněme také, že řidiče plug-in-hybridů tyto potíže do takové míry trápit nemusí, protože si vždy přinejhorším vypomohou jízdou pouze na fosilní palivo. Bez pravidelného nabíjení ale současně postrádají smysl.

Kouzlo jménem DC

U testovaného plug-in-hybridu Mercedes Benz GLE 350de jsem v nabídce příplatkové výbavy objevil položku „Palubní nabíječka DC“ za 12 750 Kč. O co se vlastně jedná a proč ta nabídka? Co to znamená označení DC?

Jedná se o elektrický proud tekoucí obvodem jedním směrem. Zní to složitě, ale jedná se o klasický stejnosměrný proud a označení DC pochází z angličtiny, tedy Direct Current. K tomuto dodejme, že elektrický proud, jehož směr se v čase mění, tedy střídavý proud, je nazýván AC, tedy Alternating Current.

Nebojte se, nesnažím se o nějakou formu v současné pandemické situaci nařízené distanční výuky fyziky. Ale u nabíjecích stojanů pro elektromobily se právě s těmito pojmy setkáváme.
Reklama

Běžné nabíječky

U běžných nabíjecích stojanů se setkáváme na propojovacím kabelu s označením AC a s hodnotou 22 kW. Mimochodem, dovolím si malou radostnou odbočku. Dnes se už nemusíte bát, že přijedete se svým elektromobilem ke stojanu a nebude vám pasovat konektor. Výrobci se dohodli na jednotném typu zásuvek. Platí to nejen po celé Evropě, ale i v USA. Sláva, na rozdíl od zástrček v běžné síti 230V, které jsou ke vzteku jiné u nás či např. v Itálii, ve Švýcarsku a o Velké Británii nemluvě.

Takže od nabíjecí AC stanice přichází střídavý proud k palubní nabíječce, někdy nazývané také palubní systém, nainstalovaný ve vozidle. Tady nastávají dva problémy. První z nich je, že většinové palubní nabíječky mají poměrně malý výkon, obvykle 3,7 kWh. To znamená, že si bere od AC nabíječky pouze takové množství, které je schopna pojmout. Proto jsem při testu hybridu Mercedes Benz GLE 350de tolik chválil skutečnost, že palubní systém má výkon 7,4 kWh. Ale vraťme se k dalšímu omezení. Baterie se nabíjejí totiž pouze stejnosměrným proudem. Takže palubní nabíječka musí přetransformovat střídavý proud na jednosměrný. Uf, docela se namaká.

DC nabíječky ve spojení s DC palubní nabíječkou

Konečně se dostávám k meritu věci. AC stanice dokážou dodávat pouze 22 kW. Proto u těchto stojanů nuceně vytrvá vaše auto pěkných pár hodin. Naštěstí už subjekty věnující se rozvoji nabíjecích stanic využívají i výhody dodávky stejnosměrného proudu. Žel je to docela drahá záležitost, ale naštěstí je rychlonabíjení tak výhodné pro obě strany, že nastává jeho skutečně masivní nárůst, a to i v naší republice.

Takže u elektromobilu osazeného běžnou palubní nabíječkou se po připojení ke stojanu DC zkrátí doba čekání skoro o polovinu. Ovšem kdo stále pospíchá, zrovna tak jako já, určitě bude přemýšlet nad investicí do palubní DC nabíječky. Potom už se nejedná o nabíjení trvající hodiny, ale spíše desítky minut. A to je velký skok. Logicky střídavý proud z nabíjecí stanice jde rovnou do palubní nabíječky a potom přímo do baterie. Samozřejmě pod bedlivým dohledem řídicí jednotky.

Ještě dodám, že nabíjecí DC stojany mají výkon 50 kW. Nabíječky disponující touto hodnotou jsou definovány bráno jako rychlonabíječky. Existují také ultrarychlé nabíječky disponující výkonem až 150 kW. No snad se jednou dotáhnou na úroveň rychlosti tankování běžného paliva.

Reportáž o šikovném plug-in-hybridu od Mercedesu a mnohem víc uvidíte už dnes v televizním Autosalonu, který začíná ve 20.15 na Prima COOL a v reprízách v sobotu 13. února v 8.55 na Primě nebo ten samý den ve 23.20 na CNN Prima NEWS. Kromě toho nezapomeňte číst také web www.autosalon.tv, kde se objeví bonusy k materiálům z pořadu. Tedy to, co se do pořadu nevešlo, ale stojí za vidění.

Diskuze

Roman - 11.02.2021 10:25:32
Zdravím. Prosím Vás, pane redaktore, když už chcete psát o nabíjení elektromobilů, tak si nepleťte pojmy výkon nabíječky (udávaný v kW) a kapacitu baterie (udávanou v kWh). Máte to na několika místech chybně.
Roman - 11.02.2021 10:26:54
Dále potom výkon ultra rychlých nabíječek je dnes již dál, než Vámi zmiňovaných 150kW - např. Ionity disponují výkonem až 350kW, Tesla Supercharger v3 250kW atd.

Kompaktní elektrický Mercedes EQA má v hledáčku i Enyaq iV. Jeho parametry vypadají slibně

Letošní přísun elektrických novinek Mercedesu odstartovalo v lednu malé SUV s dojezdem přes 400 km
20.01.2021 14:05
|
0
Reklama

Mercedes-Benz GLK umí víc než ostatní a nemusí být vůbec provozně dražší

Najít ojeté SUV, které vypadá stále dobře, nestojí ranec a nezruinuje majitele, není jednoduché
26.12.2020 09:28
|
1

BMW a Mercedes mají nečekanou společnou vánoční strategii. Propagují si navzájem svoje auta

V adventním kalendáři Mercedesu najdete BMW iX3 a v BMW Welt je pro změnu Mercedes-Benz EQC 400
23.12.2020 10:30
|
0

Hyundai Kona a Škoda Octavia první generace mají společné výtvarné kořeny

Na designu těchto dvou vozů se podílel stejný designer - Luc Donckerwolke
24.02.2021 12:35
|
0

Zimní radovánky, aneb jízda dveřmi napřed je super! Různé typy smyků a jak je efektně zvládnout

Sníh či lehká námraza vytvářejí ideální podmínky pro zdokonalení v umění, jak jezdit smykem
05.01.2021 17:27
|
0
Reklama

Karoserie typu shooting brake vznikla v Británii v loveckém prostředí. Jde o fešácký kombík

Když zadáte "shooting brake" do překladače, objeví se „střelecká brzda“. Uf, toho se člověk lekne
07.12.2020 12:46
|
1

Mění se oblíbené esúvéčko Mitsubishi ASX od roku 2010 k lepšímu, nebo k horšímu? Posuďte sami

V televizním Autosalonu bude řeč o tom, že tenhle nezmar se třemi diamanty odmítá stárnout
01.12.2020 09:27
|
0
Reklama
Autosalon TV