Reklama
Bonusy k TV pořadu

Transporter, Caravelle, Multivan, nebo California? Zde je návod, jak poznat verze víceúčelového VW

Vyzkoušeli jsme kompletní čtveřici podob legendárního užitkového modelu T v současné verzi 6.1

Volkswagen Transporter 6.1

Nejlevnější, nejméně vybavený a nejvíce užitkový - tedy největší pracant. To je Transporter. Ale nenechte se mýlit - kdo má Transporter za pouhou skříňovou dodávku, tak si silně zúžil výběr, což naznačuje už naše úvodní dvojfotka. Transporter lze totiž mít nejen pro převoz nákladu jako skříň, nebo podvozek pro vestavbu, ale také jako kombi, tedy kombinovanou variantu pro přepravu nákladu a osob, která nejednomu živnostníkovi slouží jako jediné auto v domácnosti.

Za zmínku určitě stojí, že nejlevnější skříň aktuálně stojí v akční nabídce 505 tisíc korun bez DPH. Podobné, ale trochu lépe vybavené auto z horního obrázku, jsme testovali s motorem 2.0 TDI/81 kW v rámci rodinného stěhování. Asi nejvíce jsme ocenili spotřebu vozu, která se hodnotou 6,4 l nafty na 100 km přiblížila údaji výrobce, a s nákladem se zvýšila na stále velmi pěkných 7,1 litru.

Na krátkou testovací jízdu jsme vzali vzali červený Transporter v provedení Kombi, tedy pro přepravu osob i nákladu, s dlouhým rozvorem, motorem 2.0 TDI/110 kW, pohonem přední nápravy a manuálním řazením. Slušelo by se říci takový zlatý střed, ale cena testovaného auta se i tak pohybovala bez slevy kolem 1,2 miliónu korun s daní. S autem se nám jezdilo výborně. Potěšilo jeho lehké ovládání, co se týká řízení i řazení, a výborný výhled z vozu. Nejvíc potěšeni jsme ale opět byli průměrnou spotřebou, která na okruhu na okraji Prahy dosáhla pouze 6,5 litrů nafty na každých 100 kilometrů.

Volkswagen Caravelle 6.1

Zdroj: Volkswagen

Pro přepravu osob

Dokonce celé dva týdny jsme strávili s Volkswagenem Caravelle s motorem 2.0 TDI/110 kW, dlouhým rozvorem a pohonem všech kol. Cena tohoto auta v době testu se pohybovala kolem 1,7 miliónu korun s daní.

Nejdříve ji ale pojďme terovanou Caravelle odlišit od Transporteru. Jde o verzi pro přepravu osob. Využívají ji například taxikáři nebo hotely, ale slouží i sportovním klubům nebo početným rodinám.

Fantastické je, že všechny osoby v druhé či třetí řadě mají svou vlastní vyjímatelnou sedačku, na kterou se dá připnout i dětská sedačka. Jsou po všech stránkách plnohodnotné, a dokonce prostřední místo, které bývá ve většině ostatních aut nouzovka, je tady ještě o něco širší, a tedy pohodlnější, než ta krajní. A přitom jde samozřejmě o místo nejbezpečnější.

Super pohon všech kol, horší DSG

Testovaný VW Caravelle nám umožnil strávit dlouhou rodinnou dovolenou v šesti lidech a díky dlouhému rozvoru jsme mohli částečně přestěhovat i věci ze tří různých domácností.

Kromě užitečnosti testovaného auta bych ale rozhodně vystihl i velmi příjemné zážitky za volantem. Motor byl sice relativně hlučný (což je asi největší rozdíl proti Multivanu), ale zároveň o sobě dával vědět i v momentech, kdy to bylo nejvíce potřeba. Tedy při rozjíždění a předjíždění. Ocenil jsem i jeho pružnost, tedy solidní zátah už od nízkých otáček. Moment nástupu turbodmychadla je potom dost znát, ale jde spíše o připomínku toho, že má auto dostatečnou dynamiku, než o nějakou divočinu.

Slabinou testovaného vozu byla automatická převodovka DSG. Ani ne tak při rychlejší jízdě, ale zejména při parkování a popojíždění. Člověk chce už začít couvat, zařadí R, ale auto ještě popojede dopředu.

Naopak silnou stránku představoval pohon všech kol 4MOTION. Auto jsme testovali v zimě, takže jsme přínos "čtyřkolky" opravdu ocenili. Pohon všech kol znamenal až nečekanou jistotu na sněhu i ledu, byli jsme rychlejší než 99 procent všech osobáků.

Spotřeba vozu se pohybovala pod osmi litrů při jízdě mimo dálnice až po deset, kdy se do testovací trasy zařadil dálniční úsek.
Reklama

Blíží se Multivanu

Volkswagen Caravelle se od Transporteru výrazně odlišuje i mírou výbavy. Už ta základní Trendline je výrazně bohatší než standardní provedení Transporteru a ta nejvyšší zasahuje i do hájemství MPV Multivan, o kterém je řeč v dalším článku.

Volkswagen Multivan 6.1

Zdroj: Ondřej Běhal

Multivan se od Caravelle liší tím, že už to není dodávka upravená pro převoz osob, ale MPV, tedy osobní auto. Byť stále odvozené od dodávky. Toto odlišení je vidět jak na exteriéru, tak v interiéru a jeho výbavě. Ten mnohem více připomíná klasické osobní vozy, je mnohem lépe odhlučněn a má vyšší standardní výbavu.

Krátce jsme otestovali vrcholnou specifikaci provedení Multivan 6.1. Auto poháněl nejsilnější motor 2.0 Bi-TDI s maximálním výkonem 146 kW, což je vůbec nejsilnější pohonná jednotka pro celou řadu T 6.1. Energie se přenášela na všechna čtyři kola a místo manuálního řazení za nás pracovala automatická převodovka DSG. Přístrojová deska obsahovala nejnovější multimediální systém a virtuální kokpit, tedy digitální přístroje, za volantem. Kabina nabídla sedm míst, v druhé řadě nechyběla luxusní křesla s konferenčním stolkem. Cena? Přibližně 1,7 miliónu korun!

Na auto se moc krásně koukalo zvenčí i zevnitř, ale jízdní dojmy byly poněkud rozpačitější. Zejména kvůli spotřebě, která dosáhla 10,3 litru, ale ani motor nám nepřipadal v kombinaci s automatickou převodovkou tak dynamický, jak bychom si u nejsilnější verze představovali. Šlo ale o kratičký test s úplně syrovým autem.

Volkswagen California 6.1

Zdroj: Volkswagen

A na závěr tu máme Californii, sen všech automobilových tuláků. Její odlišení je zřejmé na první pohled, zejména v interiéru - jde o obytné auto přizpůsobené na nocování a pobyt v přírodě.

Nově nabízí komfortní bydlení až pro pět osob. Až dosud nebyla možnost do pětičlenné varianty s trojmístnou lavicí vzadu instalovat kuchyňku. U Californie 6.1 v základním provedení Beach to lze. Kuchyňka v menší velikosti než u luxusnějších výbav Coast a Ocean se vyklápí z bočního obložení stěny, které navzdory tomu není širší než u běžného provedení.

Mezi další novinky faceliftovaného VW California patří například odpružení u střešního lůžka. Z dvoumístné zadní lavice lze nově vytvořit nejen lůžko, ale také pohovku. Když už jsme u ležení a spaní, tak jedna z nových funkcí zpříjemňuje probuzení a inspirovala se východem slunce. LED diody ve stropní a obytné zóně se pomalu rozsvěcují po budíčku, který lze nastavit stejně jako další kempovací funkce na novém velkém dotekovém displeji na stropní konzole, který nahradil zastaralý monochromatický displej.
Reklama
Autosalon TV