Reklama
Bonusy k TV pořadu

Postavili jsme dva německé drahokamy vedle sebe. Do klenotnictví by se nevešel ani jeden

Porovnali jsme dva bavorské velikány BMW X5 a BMW X7. Čím se liší a jakým majitelům je který určený?

Velké, nebo ještě větší ledvinky?

Zdroj: Bart Běhal
Zdroj: Bart Běhal

Německá automobilka BMW se v poslední době nebojí vyrábět extravagantní vozy. Dokazují to i dvě největší SUV X5 a X7. Menší X5 z obrázku obouvala v základu 18 palcové disky s pneumatikami 255/55 R18, zatímco větší X7 dvacetipalcová (275/50 R20).  

Na přídích vozů nalezneme asi nejdiskutovanější prvek u BMW - čím dál větší ledvinky. Dle mého názoru jim sluší, díky nim jsou SUV ještě kolosálnější a vznešenější. O něco více se nám líbí u většího BMW X7, kde navíc vynikají v kombinaci s užšími světlomety. Jiného názoru na smysl velkých ledvinek jsem u nové řady 7. 

Světlomety jsou u modelů BMW X5 a X7 již v základním provedení Full LED. Navíc oplývají mnoha funkcemi například zpožděným zhasnutím Follow-me-home, přičemž vůz posvítí na cestu domů, a pak sám zhasne. BMW X7 navíc nabízí ambientní osvětlení, adaptivní světlomety, asistent dálkových světel - to vše ve standardu.

Vyšší luxus za mnohem více peněz

Zdroj: Bart Běhal
Zdroj: Bart Běhal

Přístrojové desky obou velkých SUV se téměř neliší.

Interiéru BMW X5 dominoval zvlášť v testované verzi voňavý luxus s příplatkovým oranžovým koženým čalouněním, a to i na přístrojové desce. Materiály byly příjemné na pohled i omak a krásně voněly. 

Velmi výstřední je pak hlavice řadicí páky a joystick iDrive sloužící k obsluze multimédií ze zatmaveného křišťálového skla (obsahem příplatkové výbavy First Class, stejné i u X7).

BMW X7 dostalo bílé kožené čalounění s černými doplňky. Vše dokonale ladilo a vonělo příplatkovým BMW parfémem umístěným ve voze. Za volantem jsem si připadal jako král na trůnu. Testovaná verze však byla z velké části vybavena příplatkovými pakety. Například za audio soustavu Bowers & Wilkins s 20 reproduktory zaplatíte o 135 tisíc navíc. 

BMW X7 v základní výbavě disponuje větším luxusem než X5. Uvnitř vozu naleznete standardně dražší kožené materiály, dřevěné obložení s vysokým leskem nebo ambientní osvětlení. Také používá v základu propracovanější technologie - například adaptivní vzduchové odpružení na obou nápravách nebo třeba přední a zadní parkovací asistent (PDC).

V cenovém souboji je ale jasným vítězem BMW X5 se základní částkou 1 818 700 Kč. Dražší z dvojice X7 pořídíte od 2 230 800 Kč. Vyšší standardní výbava většího vozu tak jen částečně kompenzuje výrazně vyšší cenu.

Luxus uvnitř obou vozů lze navyšovat příplatkovými pakety. Cenovka u obou modelů může narůst klidně o další milion korun. To je ale problém všech modelů BMW.

Dlouhý, široký a...

BMW X7 se stalo jedním z největších SUV na trhu. Jak se liší jeho rozměry s o něco menší X5? Pro lepší přehlednost jsme vypracovali tabulku s naměřenými údaji exteriéru.

Vnější rozměry X5 vs. X7

Exteriér rozměry BMW X5 BMW X7
Délka 4922 mm 5151 mm
Rozvor 2975 mm 3105 mm
Šířka 2004 mm 2000 mm
Šířka se zrcátky 2218 mm 2218 mm
Výška 1745 mm 1805 mm
Zdroj: Bart Běhal
Reklama

Při měření interiéru jsme byli překvapeni. Subjektivně nám připadalo, že je v BMW X7 na předních sedadlech více místa na lokty. Jenže už vnější šířka naznačovala, že to tak být nemusí a naše měření to potvrdila.
Velký rozdíl jsme ale nenaměřili ani v podélné prostornosti v prvních dvou řadách sedadel. BMW X7 prodává centimetry délky navíc v zavazadlovém prostoru. Poskytuje majiteli objem 750 l a při sklopení zadní lavice až 2120 l. U X5 pak výrobce udává hodnotu 645 l a 1860 l. 

Jednotlivé námi naměřené vnitřní hodnoty naleznete v tabulce.

Vnitřní rozměry X5 vs. X7

Interiér rozměry BMW X5 BMW X7
Místo v interiéru podélné 145 cm 149 cm
Šířka ve 2. řadě 157 cm 157 cm
Šířka vpředu 161 cm 161 cm
Délka kufru 104 cm 120 cm
Objem kufru 645 l 750 l
Zdroj: Bart Běhal
Zdroj: Bart Běhal

Velkým lákadlem pro zákazníky rozhodující se mezi X7 a X5 budou plnohodnotná sedadla ve třetí řadě, která nabízí pouze delší z dvojice (X7). Jsou ve standardu a pohodlně se na nich usadí osoba měřící přibližně 180 cm. Cestující vzadu mají k dispozici i vlastní klimatizační okruh, nebo třeba USB nabíjení na mobilní telefony. Díky tomu bude BMW X7 oblíbeným autem i pro početnější rodiny.
Reklama

Offroad, nebo supersport?

První jízdní dojmy u obou vozů s pohonem všech kol (standard u BMW X5 i X7 stejně jako osmistupňová automatická převodovka) byly fantastické. Auta mi připadala úžasně komfortní a zároveň lehká do zatáček. V průběhu testu se zvětšoval můj obdiv směrem k jízdnímu pohodlí na všech typech vozovek od městských tankodromů přes rozbité okresky až po polní cesty. Zato trochu chladlo mé nadšení z jízdy v zatáčkách. Nejvíc mi asi vadily šířky obou aut, které hraničily s extrémem. Zvlášť na úzkých okreskách byl docela problém vyhnout se s podobně širokým autům v protisměru. V komfortním režimu se auta dost nakláněla.

Sportovní režim to však spravil, rozdíl mezi ním a tím komfortním je opravdu zásadní. Přesto si ale troufnu napsat, že takto velká SUV, s kterýmkoli motorem a pohonem všech kol nikdy neposkytnou tolik radosti v zatáčkách jako některá menší auta s méně sofistikovaným podvozkem a slabším motorem.

Aby bylo jasno, testovaná BMW X5 s motory 30d i M50d jezdila parádně. Asfaltu se držela jako klíšťata i při průjezdech oblouků pod plynem. Kde se ale BMW X5 cítí jako doma, to jsou dálnice a rychlostní komunikace. Tady je na SUV nesmírně stabilní a jisté. Ještě silnější jsme měli tento dojem u větší X7. Rychlost 130 Km/h v těchto autech znamená pocitově tak 80 km/h. Nic není slyšet a vše kolem jakoby stálo. 

Obě auta nabízejí parádní pohodlí, ale při porovnání BMW X7 v komfortní jízdě dominuje. Při sportovní jízdě bych dal jednoznačně přednost X5, jelikož je nižší, méně se naklání a působí méně těžkopádně.

Testované varianty obou SUV měly pět možností nastavení úrovně světlé výšky. S klidem by si tak troufly i do těžšího terénu, ale vezměte auta bezmála za tři miliony někam na motokrosovou trať... Polní a lesní cesty zvládaly bez problému.

Větší není o moc žravější ani línější

Zdroj: BMW

BMW do modelů X5 a X7 dodává stejné pohonné jednotky. K dispozici jsou dva vznětové a jeden zážehový motor. Zástupcem benzínových agregátů je třílitrový šestiválec xDrive40i s výkonem 250 kW. Zbylé dva naftové jsme měli v testovaných vozech. Slabší 30d v X5 a silnější M50d v obou vozech. 

Rozdíl mezi oběma auty není příliš velký. Tedy alespoň papírově. Pocitově nám BMW X7 připadalo ve vzájemném porovnání o dost línější, než tvrdí technické údaje. Tento subjektivní dojem ale mohlo způsobit i téměř dokonalé odhlučnění u mohutnější X7 stejně jako celkový pocit vyššího komfortu a oddělení od dění mimo kabinu auta.

V tabulce naleznete srovnání technických údajů motorů M50d u BMW X5 a X7.

X5 vs. X7 M50d

Technické údaje BMW X5 M50d BMW X7 M50d
Motor turbodiesel turbodiesel
Objem 2993 cm3 2993 cm3
Počet válců 6 6
Výkon 294 kW 294 kW
Max. točivý moment 760 Nm 760 Nm
Z 0 na 100 km/h 5,2 s 5,4 s
Max. rychlost 250 km/h 250 km/h
Kombinovaná spotřeba 6.8 l/100 km 7,0 l/100 km
Zdroj: Bart Běhal
Reklama
Reklama
Autosalon TV