Expert Radek měl na prezentaci v Portugalsku možnost mezi prvními vyzkoušet jak jezdí nový Renault Clio. Zde jsou jeho dojmy: "Vůz se v zatáčkách pohybuje velmi lehce a svižně. Měl jsem pocit, že sedím za volantem auta, které je udělané pro řidiče, a jízda s ním mě bavila. Líbila se mi i jeho komunikativnost od podvozku a kol. Zároveň ve městě skvěle žehlí nerovnosti."
Škoda Fabia našima rukama prošla již několikrát, proto bude popis jízdních vlastností podrobnější. Její podvozek stále patří ke špičce kategorie malých hatchbacků a kombinuje velmi slušnou úroveň komfortu i na rozbitých silnicích s mrštnými jízdními vlastnostmi v obloucích a ochotou zatáčet. Díky za to patří také pokročilejší elektronice. I když některé zatáčky projíždíte opravdu ostře, takže gumy pískají, dostává se pocitu, že na suchém asfaltu stabilizační systém do jízdy téměř nezasahují. Automobil se ani v takových situacích téměř nenaklání. Podvozek si při sportovním tempu parádně poradí i s terénními zlomy, jen tak se nenechá vykopnout ze zvolené stopy. Na dálnicích se podvozek chová velmi dospěle a klidně.
Když to shrneme, tak obě auta jezdí na poměry malých hatchbacků špičkově, ale Clio působí přece jen o něco komfortnějším a dospělejším, ale zároveň i zábavnějším dojmem.
Celkově by naše provnání dvou malých hatchbacků vyhrál nový Francouz. Boduje zejména širší nabídkou motorů, kvalitnějším interiérem, větším kufrem a dospělejšími jízdními vlastnostmi. Fabia ho překonává v dílčích parametrech týkajících se prostornosti a dynamiky motoru 1.0 TSI v porovnání s 1.0 TCe či možností pořízení verze Combi. V září se dozvíme, jak s naším hodnocením zahýbá poměr ceny a výbavy, který má malá škodovka na českém trhu jeden z nejlepších. Prodává se už od 270 tisíc korun. Nové Clio by na tom ale nemuselo být o moc hůře. Vždyť to stávající se doprodává ze skladů od 256 900 korun.
Pod tímto textem najdete fotogalerii, ve které jsou snímky nového Renaultu Clio přímo z francouzské prodejny, kde jsme vůz měřili.