Reklama
Bonusy k TV pořadu

Kolik států lze projet za 24 hodin? Nadšenci sbírají rekordy na motorce i v elektromobilu

Už v roce 2008 překonali Češi rekord, když za jeden den projeli 16 zemí. Teď se chystá další

Automobilový rekord v roce 2008: 16 zemí za 24 hodin

Zdroj: Tiskový servis Toyota

Byl květen 2008 a tehdejší šéfredaktor Světa motorů Ondřej Běhal se vydal spolu s tehdejším PR manažerem Toyoty na zajímavou cestu napříč Evropou. V plánu samozřejmě měli projet za jeden celý den co nejvíce států je možné. Taková trasa vyžaduje pečlivé plánování a auto, které bude potřeba co nejméně tankovat. Tehdy padla volba na Toyotu Avensis 2.0 D-4D, která při jízdě vykazovala spotřebu jen 6,3 litru nafty na 100 km.

Trasa začínala v Polsku ve městě Jasnowice. Odtud vedla do Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Itálie, Lichtenštejnska, Švýcarska, Německa, Francie, Lucemburska, Belgie a Nizozemska. Celková délka trasy byla 2274 kilometrů. Oběma pánům se podařilo projet 16 států za 23 hodin a 43 minut. Jízdu se tak podařilo zapsat do české knihy rekordů.
Reklama

Kombinace v roce 2014: 19 zemí za 24 hodin

Zdroj: Gunnar Garfors, volně k užití

V září 2014 se vydala trojice Norů na kombinovanou cestu auty a letadly s cílem navštívit 19 zemí. Hned na začátku ale řešili program, když policie na hodinu zadržela kameramana, který o nich natáčel reportáž. Bylo to totiž příliš blízko hranice mezi Řeckem a Makedonií a jak je známé, balkánští příslušníci nejsou právě fanoušky dokumentování kritických objektů.

„Najali jsme si celkem tři auta. Nejdřív jsme jeli z Řecka do Makedonie, pak jsme letěli ze Skopje do Bělehradu, dalším autem jsme jeli ze Srbska do Rakouska. Z Vídně jsme odletěli do Düsseldorfu a odtamtud jsme dojeli do Lichtenštejnska,“ řekl tehdy v rozhovoru pro server iDnes.cz jeden z účastníků akce Gunnar Garfors. Nakonec se mužům podařilo navštívit 19 zemí za 23 hodin a 33 minut. A byli chvíli i v Česku.
Reklama

Na motorce v roce 2021: 11 zemí za 24 hodin

Zdroj: Valerio Boni, volně k užití

Italský novinář Valerie Boni loni v sedle své motorky projel celkem 11 zemí za 24 hodin. Potřeboval k tomu ujet 2003 kilometrů. K rekordní jízdě použil samozřejmě italský stroj z kategorie luxusních značek, tedy model MV Agusta Turismo Veloce Lusso SCS. Stalo se tak 21. června, protože jde o nejdelší den v roce.

Boni začal ve Švédsku a dál pokračoval do Dánska, Německa, Nizozemska, Belgie, Lucemburska, Francie, Švýcarska, Lichtenštejnska, Rakouska a Itálie. Zapsal si tak nejvíce navštívených zemích na motocyklu.
Reklama

V elektromobilu v roce 2022: ???

Zdroj: Robin Běhal

Po rekordech v automobilu, kombinaci s letadly nebo na motorce přichází v roce 2022 také čas vyzkoušet, kolik zemí za 24 hodin dokáže navštívit elektromobil. Přece jen má oproti předchozím způsobům dopravy jistou nevýhodu způsobenou nutností dobíjet, což je vždy delší než tankování. Posádku tvořil Ondřej Běhal, který zaznamenal rekord v roce 2008 a Jan Říha z televizního Autosalonu. Byla to vysilující cesta. Tipnete si, kolik zemí zvládla posádka s elektromobilem za 24 hodin objet a zda tedy dosáhla na rekord?

Reportáž z jízdy uvidíte v premiérovém Autosalonu ve středu 11. května ve 20:15 na Prima COOL a v repríze v sobotu 14. května v 8:50 na Primě.
Reklama
Reklama
Autosalon TV