Reklama
Bonusy k TV pořadu

Budoucnost vs. minulost? Porovnali jsme elektrický Mercedes EQC s benzinovým GLC kupé

Obě SUV od Mercedesu vycházejí ze stejné platformy, ale pohon mají odlišný

Futurista vs. Realista

Na první pohled poznáte, že po designové stránce, zejména u přední masky chladiče, se SUVčka výrazně liší.

Elektrický Mercedes-Benz EQC vypadá spíše jako studie, než sériový model. Za zmínku stojí přední světlomety, které jsou spojeny LED proužkem lemujícím celou šíři přední části vozu. Nemyslím, že by tento světelný prvek mercedesu slušel. Za povedenější považuji zadní část. Není tolik přeplácaná a linka spojující světlomety není tak rušivá a kýčovitá. Povedla se i boční linie vozu, která díky chromovaným nášlapným prahům a nízké světlé výšce vypadá elegantně a přitom sportovně. 

Benzínový protějšek Mercedes-Benz GLC kupé vzhledově vypadá díky konvenčnímu vzoru masky chladiče a typickým světlometům elegantněji. Jak už jeho označení napovídá, inspiroval se více karoserií kupé než jeho elektrický brácha. Boční linii stejně jako u EQC ozvláštňují chromované nástupní prahy. Celkově je auto podle našeho názoru pohlednější. 

Když to shrneme, Mercedes-Benz EQC vypadá jako auto z budoucnosti. Zaujme lidi, kteří se vyžívají v moderních technologií a futuristický vzhled preferují. Mercedes-Benz GLC kupé je fešák. Sice nevyvolává tolik pozornosti, jako elektrický bráška, ale reprezentuje při každé příležitosti.

 
Reklama

Kulaté, nebo hranaté? To je, oč tu běží

Zdroj: Robin Běhal
Zdroj: Robin Běhal

Interiér a prostornost

Co se týče interiéru, i zde najdeme několik rozdílů. Tím největším jsou displeje infotainmentu.

V elektrickém Mercedesu EQC jsou použity dva velké displeje, které jsou spojeny do jednoho. Působí to velmi luxusně a moderně. Mercedes GLC má také dva displeje, ale jinak umístěné. Primární obrazovka je menší než u elektromobilu a má horší rozlišení, Druhý zobrazovač je uložený v kokpitu řidiče, jak to známe například u nižších tříd značky Mercedes-Benz. Tohle řešení funguje podobně dobře, ale esteticky nepůsobí tak exkluzivně. 

Další na první pohled viditelný rozdíl je u výdechů klimatizace. Mercedes-Benz u EQC opustil od kulatého designu a přešel k hranatému. U benzínového GLC nalezneme stále typické kulaté otvory ventilace. Objektivně hodnotit, co lépe vypadá, nedokážeme. Jedná se o věc názoru.

Pokud důkladně prozkoumáme rozměry kabiny, dozvíme se, že ve většině parametrů si jsou oba mercedesy rovny. To platí i o zavazadlovém prostoru.

Vítězem v oblasti interiéru a prostornosti se stává Mercedes-Benz EQC. Především kvůli zachování rozměrů interiéru a lepším displejům infotainmentu.
Reklama

Těžká váha proti super těžké váze, aneb zatáčky nechutnají ani jednomu

Podvozek a jízdní vlastnosti

Až když usednete za volant, poznáte, že se Mercedes-Benz EQC a GLC dost podstatně liší. 

Elektromobil má měkčeji naladěný podvozek a lépe zvládá malé i velké nerovnosti. Nejvíce to poznáte ve městě, kdy EQC doslova přes díry pluje, což se o Mercedesu GLC říci nedá. Největší problémy mu dělá přejíždění kanálů nebo větších výmolů, které doprovází hlasitá rána do interiéru. 

Pokud s jedním nebo druhým autem vyrazíte do klikatých silnic, budete zklamáni. Ani jedno SUV zatáčky nemusí. U Mercedesu EQC za to může vysoká hmotnost a obrovský točivý moment. Tato kombinace nevěstí nic dobrého, a pokud se do toho přidá ještě déšť nebo námraza, muže to skončit karambolem. Elektromobil se při prudkém přidání plynu do zatáčky stává skoro neovladatelným. Pokud nejste zkušený řidič, je těžké auto na vlhkém povrchu zkrotit. Samozřejmě pokud máte zapnuté asistenční systémy a nejedete dynamickým stylem jízdy, nic takového by se vám stát nemělo. 

I když by na tom měl být Mercedes-Benz GLC kupé podstatně lépe, není tomu tak. Ani on v zatáčkách neohromí jistotou a stabilitou. Sice to není tak strašidelný zážitek, jako u EQC, ale i tak doporučuji vynechat sportovní jízdu na okreskách a raději jezdit po dálnicích, kde se mercedes cítí jako doma.

Sečteno podtrženo, ani jedno z aut jízdně nevyčnívá. EQC je podstatně pohodlnější a celkově se s ním lépe jezdí, ale v zatáčkách dokáže kousat. GLC komfortem za elektrickým bratrem ztrácí, ale v zatáčkách mu to jde o malinko lépe. 
Reklama

Výtečné zrychlení, ale krátký dojezd

Zdroj: Mercedes-Benz

Motory

Mercedes-Benz EQC má pod kapotou elektromotor s výkonem 408 elektrizujících koní a točivý moment 760 Nm. Hlavní výhodou tohoto agregátu je, že veškerou sílu, co auto má, dostane řidič ihned po sešlápnutí plynového pedálu. Zrychlení je tudíž dechberoucí a testované benzínové GLC mu nemůže konkurovat. Je téměř srovnatelné s verzí AMG 43 4MATIC, tedy s autem poháněným šestiválcem. I to ale pořídíte o něco levnějši než elektromobil.

Další výhodou jsou menší náklady na provoz. Elektřina zatím většinou stojí zlomek toho, co benzín. S tím jde ale bohužel ruku v ruce zdlouhavé dobíjení a poměrně malý dojezd. Výrobce sice udává 400 km, ale realita je jiná. Ve skutečnosti jsme se v zimě dostali přibližně na 300 kilometrů. 

Testovaný Mercedes GLC 300 kupé měl čtyřválcový benzínový dvoulitr dopovaný turbem. Motor je relativně živý (ne při porovnání s elektromobilem), ale ve vyšších otáčkách hlučný. Zklamáním byla spotřeba, která se udávané hodnotě osmi litrů zdaleka nepřiblížila. Doopravdy se pohybovala kolem 10 litrů na sto kilometrů. Oproti elektromobilu EQC má benzínové GLC jasnou výhodu, a tím je pohodlnější doplňování paliva a výrazně větší dojezd. 

Mercedes EQC se zatím vyplatí pouze nadšencům, kteří nejezdí příliš dlouhé trasy. Většina zájemců o fešácké manažerské SUV střední velikosti raději sáhne po jedné z verzí klasického GLC, nebo testovaného GLC kupé. Výběr nejrůznějších výkonových variant je obrovský, zatímco elektromobil se nabízí pouze v jediné verzi.

Technické údaje

Parametry Mercedes-Benz EQC Mercedes-Benz GLC 300 kupé
Výkon 408 koní 258
Točivý moment 760 Nm 370
Zrychlení z 0-100 km/h 5,1 s 6,2 s
Spotřeba (udávaná výrobcem) 19,7-20,8 kWh/100 km 7,1-8,1 l/100 km
Zdroj: Mercedes-Benz
Reklama
Reklama
Autosalon TV