Reklama
Autopunk

Rána jako z brokovnice a díra jako vrata. Takhle dopadlo kolo po střetu s kamenem na dálnici

Kámen jsme přejeli v rychlosti 120 km/h. Zásadní bylo nesešlápnout brzdový pedál
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Řidiči očekávají, že dálnice jsou perfektně uklizené hladké cesty, po kterých se dá pohodlně a bezpečně jet vysokou rychlostí. Jak ale naše zkušenost dokládá, není tomu vždycky tak. Naše auto se v levém pruhu dálnice potkalo s kamenem, který by se vešel do dlaně. Přesto napáchal jen těžko představitelnou škodu.

Rána jako z brokovnice

Je ráno a já jedu s expedičním Mini Countryman na dálnici v Chile ze Santiaga do Temuca. Není to žádná rozbitá cesta někde v zemi třetího světa, ale poměrně moderní dálnice se slušným povrchem, středovými svodidly a dvěma pruhy každým směrem, takže se dá pohodlně jet povolených 120 km/h. Předjíždím náklaďák, jsem druhý za Volkswagenem Multivan. Ten se ale před něj s nebývalou rychlostí zařadí. Za sekundu vím proč. U levého kraje levého pruhu leží malý černý předmět.

Ozve se neskutečně hlasitá rána, jako když v akčním filmu někdo vystřelí z brokovnice. V tu samou chvíli si auto sedne na levý bok a začne poskakovat jako by přejíždělo obří valchu. V mozku se naštěstí sepne jediná správná reakce – ubrat plyn, hodit pravý blinkr, nechat náklaďák odjet a zamířit do odstavného pruhu. Za žádnou cenu nešlapat na brzdu! To by byla katastrofa, která by pravděpodobně skončila těžkou nehodou a zraněnými. Až když auto dokulhává po krajnici, všímám si výjezdu z dálnice pro servisní vozidla. Můžu v něm tedy bezpečně zastavit a zjistit škody.

Výsledek setkání s kamenem v rychlosti 120 km/h? Stal se z něj projektil, který vletěl do přední pneumatiky, zevnitř pak prorazil hliníkový disk, aby ho mohl nabrat zadní kolo, kde způsobil stejnou paseku. Takhle zničená kola jsem ještě za svůj život neviděl. Jak to vypadalo přímo na místě se můžete podívat na několika fotografiích, které jsem po nehodě pořídil:

Nikdy nevíš

Byl jsem tehdy součástí expedice, která jela s několika Mini Countrymany z USA až na nejjižnější bod panamerické silnice, tedy do argentinského města Ushuaia. Každé auto si s sebou vezlo dvě rezervní kola. Za celou dobu je nepoužilo, až tady. Na jednom z posledních úseků, na jedné z nejlepších silnic, které si mohli řidiči za celou dobu přát.

Proč o této ostré nehodě, při které se naštěstí nikomu nic nestalo, píšeme? Vzpomněl jsem si na ni, když jsem viděl jízdu Bugatti Chiron rekordní rychlostí po německé dálnici. Okamžitě mě napadlo, co by se asi stalo, kdyby takový kámen ležel v levém jízdním pruhu. A jakou paseku by nadělal v rychlosti tři a půl krát vyšší než v jaké jsem se s ním setkal já. Jasně, německá dálnice je pečlivě opečovávaná, ale vyloučit přítomnost něčeho takového nelze. A to nikde na světě. Tak na sebe dávejte pozor. I v levém pruhu.
Reklama

Diskuze

Daniel - 08.02.2022 23:02:56
To by se mohlo stát? Myslel jsem si, že kola na auto jsou více méně všechna dobrá. Když máte s výběrem zkušenost, tak mi můžete poradit jaká na auto vybrat?
Tomáš - 06.02.2022 18:48:09
Ahoj Dane, litá kola na auto jsem vybíral celkem nedávno a doporučuji to opravdu nastudovat a koupil litá kola z kvalitní slitiny, která se nezkroutí po jedné sezóně používání.

O Passera se už zajímá německá policie. Rekordní jízdu v Bugatti považuje za nelegální závod

Český miliardář uháněl v létě rychlostí 417 km/h po německé dálnici. Video pak zveřejnil
25.01.2022 08:03
|
20
Reklama

Zimní nehoda na letních gumách se někdy prodraží. Pojišťovny mohou peníze vymáhat zpět

Viníkovi se ale musí prokázat přímá souvislost letního obutí s dopravní nehodou
25.01.2022 07:34
|
4

Alkohol, drogy i smrtelná nehoda. O řidičák se dá rychle přijít, policie ale musí dodržet postup

Možnost zadržet řidičák má pouze státní policie. Městská si ji k tomu případně musí přivolat
02.11.2021 07:26
|
3

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
11

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0
Reklama

Sveze sedm lidí, přitom je stejně dlouhý jako Škoda Karoq. Citroën představil nový C3 Aircross

Auto dostane pod kapotu elektrický pohon i benzinové motory. Výkon ale velký nebude
19.04.2024 09:50
|
0

Elektrické BMW iX2 umí na silnici bavit. Kvůli pomalému nabíjení je ale jen pro trpělivé řidiče

Luxusní materiály dělají skvělou atmosféru, překvapí velký kufr. Už chybí jen lepší nabíječka
19.04.2024 08:10
|
1
Reklama
Autosalon TV