Reklama
Autopunk

5 skvělých autařských reklam, které byly kvůli svobodomyslnosti nebo morbidnosti zakázány

Auto, které díky svým schopnostem přeruší sérii nešťastných úmrtí? Pro úřady nepřijatelná propagace

Volvo – Abeceda smrti

Zdroj: Daniel Titz/ Dorian Lebherz

Abychom to hned na začátku uvedli na pravou míru, video z roku 2016 nebylo natočeno jako klasická reklama na Volvo. Na svědomí jej mají dva tehdy ještě studenti filmové akademie v Německu Daniel Titz a Dorian Lebherz. Faktem ale je, že Volvo o natáčení vědělo a zapůjčilo jim auto. Když pak automobilka viděla, jak spot dopadl, byla nadšená a chtěla jej použít, jenomže narazila na jeho přílišnou morbiditu, která neprošla přes schvalovací proces německých úřadů.

Motivem spotu totiž je kniha The Gashlycrumb Tinies od Edwarda Goreye, která vypráví o smrti 26 dětí, jejichž jména jdou podle abecedy. Proto ten název reklamy, ve které nakonec zemře osm lidí, ale jen díky bezpečnostnímu prvku City Safety, který umí sám zastavit před překážkou, jich není devět.

Volkswagen Polo – Začátky za volantem

Zdroj: Volkswagen

Tento reklamní spot na polo znáte i z našich televizí. Je roztomile vtipný a hlavně tak trochu ze života. No, jen si vzpomeňte na své začátky za volantem, kdy jste byli nervózní, místo blinkrů pouštěli stěrače a noha na spojce se vám klepala po celou dobu jízdy.

Reklama ukazuje mladého a hodně nešikovného řidiče, jehož otec moc dobře ví, že je to s ním lehce náročné. Ale právě pro takové tu je armáda bezpečnostních asistentů, která je schopna v případě potřeby zasáhnout. Třeba, když přímo před auto vběhne chodec.

Jenomže ve Velké Británii je právě takové zobrazení bezpečnostních prvků zcela nepřijatelné. Podle úřadů pro schvalování reklam tento spot z dílny Volkswagenu nabádá řidiče k nepozornosti, protože ví, že v případě nutnosti za ně bude dávat pozor samo auto.

Ford Mustang – Vypusťte vztek

Zdroj: Ford

Znáte ty dny, většinou jsou to pondělky, kdy se na vás hrne jeden problém za druhým, šéf nadává, kopírka stávkuje, v metru vám šlapou na nohu a neomluví se a ve vás postupně bublá vztek a naštvanost? Ford moc dobře ví, že takové dny prostě bývají a doporučuje nedržet ten vztek v sobě, ale sednout za volant mustangu a vyventilovat ho. To ostatně doporučujeme i my a nemusí to nutně být mustang!

Znovu zasáhly britské úřady pro reklamu. Podle nich je ventilování vzteku a frustrace za volantem nebezpečné a navádění k takovému chování taktéž. Spot se původně v roce 2018 do britských televizí dostal, jenomže si na něj prý tehdy stěžovalo 12 diváků a tak musel být stažen a to přesto, že se Ford tehdy i soudně bránil. Ve videu přitom není zobrazeno nic jako rychlá jízda nebo pálení pneumatik! Naopak. Jde jen o to, sednout za volant, v klidu si užít pohodovou jízdu a nechat vztek z práce zmizet v nenávratnu.

Toyota GT86 – Cítit se svobodný

Zdroj: Toyota

Tato reklama je vlastně hodně podobná té od Fordu. Ve videu jde o to, že žít ve městě svázaném pravidly, nudou, šedí a ve městě, kde vám život řídí bezpečnostní asistenty, je prostě na nic.

Je potřeba žít, vypustit vztek, užívat si! A přesně to zobrazuje reklama na jedno z dvojice "Toyobaru", tedy GT86. Spot zachycuje fiktivní nudné město a řidiče, který z něj v GT86, často dveřmi napřed, raději ujede. Jen proto, aby cítil, že žije.

Už asi tušíte proč, a kde přišel zákaz. Ano, znovu ve Velké Británii a z důvodu, že hlavní hrdina nebezpečnou jízdou porušuje nařízení a zákony. Co na tom, že ve fiktivním městě. Prý jde o navádění ke stejným činům i v reálném světě a tak Toyota musela reklamu z televizí stáhnout.

Volkswagen Amarok – Parodie na zákazy

Zdroj: Volkswagen

Pětici zakázaných reklam uzavřeme velmi vtipnou, ale možná o to smutnější historkou. Volkswagen se před rokem rozhodl, že ho všechny ty zakázané reklamy štvou. Napadlo ho natočit spot, který má být něco jako parodií, kdy nebezpečné scény byly pořízeny pomocí modelu auta a trochy filmových triků.

K nim následně bylo naklíčováno pár reálných záběrů s autem a výsledkem měla být reklama, kterou by sice úřady mohly zakázat, ale vlastně by neměly mít proč. Vždyť nebezpečné scény jsou ve skutečnosti natočeny s hračkou! Ale chyba lávky! Tentokrát nezasáhly úřady ve Velké Británii, ale v Austrálii.

Tamní úřady tehdy tvrdily, že není možné řidičům ukazovat třeba předjíždění mimo silnici, které je nebezpečné a nezákonné. Stejně tak měly problém s rychlou jízdou v terénu. Co na tom, že třeba právě to předjíždění vlastně v reklamě vůbec vidět není. Volkswagen tedy v Austrálii dostal zákaz na svou parodii na zákazy.
Reklama
Autosalon TV