Reklama
Bonusy k TV pořadu

Vyplatí se modernější Lexus UX, nebo prostornější NX? Dvě luxusní SUV se prodávají za podobné ceny

Porovnali jsme dvě prémiová SUV stejné značky, která jezdí a vypadají úplně jinak

Exteriér

Ačkoliv je věkový rozdíl mezi modely pouhý jeden rok, jejich designerský styl se markantně liší. Rozdíly se projevily hlavně v oblasti světel a rysů karoserie. 

Menší a novější Lexus UX má ostřeji řezané tvary. Působí agresivněji a sportovněji. Pro značku ikonické rozdělené přední světlomety zmizely. Nově se LED linka místo pod hlavní světla nachází přímo v nich. Tvoří tak ostřejší výraz přední masky. U zadní části najdete mezi starším a novějším SUV jen málo podobností. Moderní UX disponuje LED linkou přes celý zadek, která navazuje na zadní světlomety, kopíruje tak trend dnešní doby. 

Starší Lexus NX je více konzervativní, nebudí tolik emocí, ale působí dospěleji. Díky větším rozměrům vypadá mohutnější a luxusnější. Moc se mi líbí rozdělené světlomety, které přidávají na originalitě a byly hlavním rysem značky Lexus. Zadní část nenarušuje žádná světelná lišta a je uhlazená a elegantní. 

Nedokáži posoudit, jaké auto je přitažlivější, jelikož se jedná o subjektivní názor a každému se líbí jiný styl. Lexus UX vypadá sportovněji a drsněji, Lexus NX je elegán v obleku. 

Rozměry

Rozměry Lexus UX Lexus NX
Délka 4495 mm 4630 mm
Rozvor 2640 mm 2660 mm
Šířka 1840 mm 1845 mm
Výška 1540 mm 1645 mm
Zdroj: Lexus
Reklama

Interiér

Zdroj: Robin Běhal
Zdroj: Robin Běhal

Lexus se interiérem vždy výrazně lišil od konkurence. Neznám snad žádnou značku, která by měla bláznivější interiéry. Vždy mě něco překvapilo a to v dobré i špatném smyslu. 

Začneme u staršího Lexusu NX, u kterého mi interiér přišel, jak z jiné planety. Jedním slovem se to dá popsat jako z planety Chaotické. Všude jsou nějaké titěrné čudlíky, páčky a přepínače. Prvních čas strávený v automobilu jsem se nesoustředil snad na nic jiného, než na ten šílený zmatek na palubní desce, všechno jsem hrozně dlouho hledal a nedokázal jsem vnímat dění na silnici. To bych bral asi jako největší mínus tohoto auta.

Co ale musím vypíchnout jsou špičkové materiály, které jsou v interiéru použity. Ať se jedná o luxusní kůži nebo měkčené plasty, všechno je dokonale zpracované. Líbí se mi i analogové hodiny uprostřed přístrojovky. Oproti uhlazenému exteriéru je v kabině všechno hranaté a takové futuristicky zastaralé. 

Nový Lexus UX na to šel úplně jinou a modernější cestou. Místo ostrých tvarů použil jemnější křivky a spousty chaotických čudlíků nahradil přehlednější alternativou v podobě digitalizace. Díky tomu interiér působí příjemně, všechno je tam kde má být a ovládání je intuitivní. Použité materiály jsou stále prémiové jako u starších lexusů, rozhodně zde nenajdete hnusné tvrdé plasty nebo nekvalitní kůži. 

Sečteno, podtrženo v oblasti interiéru rozhodně dominuje Lexus UX, který disponuje přehlednou a luxusní kabinou, ve které budete rádi trávit i dlouhé chvíle. 

Porovnání cen výbav s nejlepším motorem

Lexus UX 250H (AWD)* Lexus NX 300H (AWD)*
BUSINESS EDITION 849 000 Kč 899 000 Kč
COMFORT TOP (ELEGANCE) 1 000 000 Kč* 1 190 000 Kč *
COMFORT 1 050 000 Kč* 1 280 000 Kč*
PRESTIGE (TOP/SAFETY) 1 082 400 Kč 1 280 000 Kč*
PRESTIGE 1 240 000 Kč* 1 390 000 Kč*
F SPORT 1 250 000 Kč* 1 372 800 Kč*
LUXURY 1 430 000 Kč 1 504 800 Kč*
F SPORT TOP 1 450 000 Kč* 1 690 000 Kč*
Zdroj: Lexus
Reklama

Prostornost

Zdroj: Robin Běhal

Prostornost kabiny a zavazadlového prostoru je pro spoustu potenciálních kupců důležitým parametrem. Když Lexus NX a UX postavíme vedle sebe, na první pohled zříme markantní rozdíl ve velikostech karoserie. 

Menší a modernější UX je konstruovaný jako městský crossover. Počítá se s tím, že s ním budete jezdit po městě a na nákupy. Není příliš vhodný na rodinné dovolené, jelikož disponuje poměrně malým kufrem, přesně 320 litrů. Mnohem lepší to je v oblasti první a druhé řadě sedadel, kde je místa dostatek. Na zadní sedačky se v pohodě vměstnají muži s urostlejší postavou. V porovnání s větším Lexusem NX v prostornost kabiny o moc nezaostává.  Jen škoda toho malinkého zavazadelníku. 

Větší Lexus NX patří do větší třídy SUV. Je vyšší a mohutnější než jeho sourozenec. Nabízí prostornou kabinu v první i druhé řadě sedadel a poměrně velký zavazadlový prostor o objemu 475 litrů. Díky velkým vnitřním rozměrů se NX může stát skvělým parťákem na rodinné dovolené. 

Takže pokud sháníte vůz, se kterým chcete občas vyrazit na víkend se svou rodinou nebo kamarády, rozhodě zvolte větší model NX. Avšak jestli žádnou rodinu nemáte, nebo chcete pouze kompaktnější auto do města, přemýšlejte spíše o menším Lexusu UX. Výhodou bude lepší manévrovatelnost a jednoduší parkování. 
Rozměry interiéru Lexus UX Lexus NX
Místo v interiéru podélné: 147 cm 156 cm
Šířka vpředu max/min 152 cm / 131 cm 151 cm / 133 cm
Šířka ve 2. řadě max/min 147 cm / 130 cm 147 cm / 132 cm
Výška pro řidiče 97 cm 98 cm
Výška v 2. řadě 91 cm 92 cm
Objem kufru v litrech (základní) 320 l 475 l
Zdroj: Autosalon
Reklama

Motorizace a jízdní vlastnosti

Zdroj: Robin Běhal

Pro spoustu řidičů jsou nejdůležitějšími aspekty při koupi nového auta jízdní vlastnosti a motor. Značka Lexus je typická zejména hybridními pohnnými jednotkami, tedy kombinací benzinového motoru a elektromotoru.

Začneme rozměrnějším a starším Lexusem NX. Příjemně mne překvapilo řízení, které je na SUV docela strmé, což znamená, že i malé otočení volantu způsobí znatelné zatočení. To láká ke svižnější jízdě v zatáčkách. Verze s pohonem všech kol (AWD) je na okreskách jistá a krásně drží stopu. I když jsem pod sebou cítil větší hmotnost (kvůli těžkým bateriím) série projetých zatáček pro mě nebyla utrpením. Výhodou i nevýhodou je pouze jediný nabízený benzínový agregát s objemem 2,5 litru a jednoho, nebo dvou elektromotorů podle toho, jestli zvolíte pohon přední nápravy, nebo všech kol. Disponuje velmi nízkou spotřebou lehce přes 5 litrů na 100 km. Ruku v ruce s malou spotřebou jde bohužel i malá dynamika. Podvozek není vůbec špatný, poradí s se všemi typy povrchů, dokonce i s lehčím terénem. Tuhost si můžete volit pomocí jízdních režimů, což je velké plus. 

Menší a modernější Lexus UX mě přesto jízdními vlastnosti oslovilo víc. Auto se díky nižšímu těžišti krásně ovládá. Oproti modelu NX se tolik v zatáčkách nenaklání a je jistější. Ve verzi s pohonem všech kol se sportovní požitek ještě umocňuje. Na výběr máte ze dvou motorů - jednoho čistě benzínového s označením 200, který má objem 1987 cm a výkon 126 kW a jednoho hybridního s označením 250h, který má stejný objem ale větší výkon 135 kW. Kombinovaná spotřeba u benzínového agregátu je 5,5 l/100 km a u hybridního 4.1 l/100 km. Stejně jako u většího sourozence není ani jeden z nabízených motorů žádný dravec. Podvozek u malého crossoveru je opravdu skvělý, je až neuvěřitelné, jak dokáže žehlit všechny různé typy nerovností. 

Když to shrneme, tak při porovnání jízdních vlastností a motoru vyhrává menší Lexus UX. Takže jestli se chcete s autem občas svést v zatáčkách určitě, uvažujte nad tímto modelem.

Podtrženo sečteno - konzervativnějším motoristům, nebo těm, kdo potřebují třeba kvůli rodině více prostoru v kabině a v kufru doporučíme z nabídky kompaktních SUV značky Lexus větší NX. Jednotlivcům a párům sázejícím zejména na modernu a styl a zajímajícím se o jízdní vlastnosti bychom ukázali na menší UX.

Dostupné motorizace u Lexusu NX

Označení Výkon Spotřeba (kombinovaná)
300h 145 kW 5.7 l/100 km
Zdroj: Lexus

Dostupné motory u Lexusu UX

Označení Výkon Spotřeba (kombinovaná)
200 126 kW 5.5 l/100 km
250h 135 kW 4.1 l/100 km
Zdroj: Lexus
Reklama
Reklama
Autosalon TV