Reklama
Bonusy k TV pořadu

Pořádná helma a pneumatiky jsou základ! Přečtěte si rady od Lukáše Peška pro začínající motorkáře

S čerstvým řidičákem na silnou mašinu nesedejte! Začněte s lehkým strojem, je to zábava i praxe

Autoškola nestačí

Není potřeba se stydět za to, že si člověk není po získání řidičského průkazu na řídítky svého stroje příliš jistý. V autoškole nás totiž učí naprosté základy a i když jsou už několik let povinné jízdy na polygonu, kde se trénují nejrůznější situace včetně manipulace s motorkou, ostrého zatáčení nebo nouzového brzdění, rozhodně to nestačí.

„Určitě bych doporučil absolvování nějakého nadstandardního kurzu motoškoly,“ říká Lukáš Pešek s tím, že dnes je v Česku poměrně široký výběr. Investice se bezesporu vyplatí, protože jízda pod dohledem zkušeného instruktora v bezpečí uzavřené plochy a v reálném provozu připraví jezdce na řadu nebezpečných situací.

Investujte do oblečení

Koupit si motorku, a pak šetřit na oblečení není rozhodně tou správnou cestou. Počítejte s tím, že kvalitní motorkářská výbava není právě levnou záležitostí. „V případě helmy vždy platí, že cena určuje kvalitu. Osobně bych si nekupoval helmu levnější než 10 tisíc korun,“ říká Lukáš Pešek.

Oblečení je samozřejmě potřeba volit i podle typu motocyklu. Platí ale, že kožená kombinéza je tou nejbezpečnější volbou. Moderní kevlarové džíny v kombinaci s kvalitní bundou ale také fungují dobře. Šetřit by jezdec neměl ani na dalších doplňcích, jako jsou rukavice, boty, chránič páteře nebo hrudi.

Nestyďte se začít se slabší motorkou

Základem bezpečnosti je vybrat si stroj, který se hodí k mým řidičským zkušenostem. „Bylo by dobré, aby se lidé nestyděli zvolit si na začátku slabší stroj. Musí totiž jezdit na motorce, kterou zvládnou uřídit. Díky tomu pak neberou nové zkušenosti a mohou se posunout dál,“ tvrdí Lukáš Pešek.

Není tedy rozhodně ostudou, když čerstvý držitel řidičáku na motocykl vyjede třeba na stroji s objemem motoru tři deci a výkonem pár desítek koní. Klikatou okresku si pak nakonec užije víc, než kdyby jel na mašině, která hrozí tím, že ho shodí ze sedla v první zatáčce. Tím jak stoupají zkušenosti, může pak postupně přesedlat na výkonnější, větší a těžší stroje.

Nebojte se ojetiny, ale vyměňte gumy

Ne každý začínající motorkář má peníze na nový stroj, nebo se mu do něj rovnou nechce investovat. Ojetých motorek za pár desítek tisíc korun je přitom na českém trhu hodně. „Ojetiny není potřeba považovat za nebezpečné, vždy bych si ale takovou motorku pečlivě zkontroloval. Primárně bych se přitom zaměřil hlavně na brzdy a pneumatiky,“ říká Lukáš Pešek s tím, že ideální je po koupi hned pořídit novou sadu.

Nebojte se nových pneumatik

Říká se, že zbrusu nové pneumatiky jsou nebezpečnější než ty zajeté. To ale podle Lukáše Peška platí jen krátkou chvíli. „Stáčí ujet pár kilometrů a pak už fungují na 100 procent. Není proto potřeba se jich nějak bát. Určitě do nich ale investujte. Pneumatika je přesně to, co dělá ten pocit z jízdy. Na nekvalitních gumách se dobře a bezpečně nesvezete,“ říká Lukáš Pešek.

O motorku se dobře starejte

Čistota je půl zdraví, říká často opakované přísloví a platí to samozřejmě i pro motorku. „Proto bych určitě pečlivě udržoval řetěz v čistotě. Samozřejmě je potřeba také pravidelně kontrolovat pneumatiky, jak jsou sjeté. No a pak rád také před každou jízdou zkontroluji brzdy. Jde přece o bezpečnost,“ říká Lukáš Pešek. Větší opravy je lepší samozřejmě svěřit do rukou servisu.

V provozu přemýšlejte za ostatní

Jezdec na motorce je v mnohem větším ohrožení než řidič auta. O to víc je proto dobré myslet za ostatní. „Buďte ostražití, předvídejte a buďte připravení. Motorka je nebezpečná věc,“ podtrhuje Lukáš Pešek. Dobré je u každé křižovatky přemýšlet, zda nás nemůže ohrozit přijíždějící auto, mít připravené brzdy, zvolnit.

„I na úseku který dobře znáte, nebo který jste si před pár minutami projeli a zkoušíte ho znovu, se může stát nepředvídaná situace. Stačí jen, aby se v zatáčce objevilo auto a vjelo vám do cesty,“ upozorňuje známý jezdec.

Na vodě opatrně

Auto má čtyři kola, motorka jen dvě. O to víc je náchylnější na přilnavost povrchu. Už učebnice autoškoly pro motorkáře varují třeba jen před přechody nebo vodorovným značením na vozovce, které může být za mokra nepříjemně klouzavé. Za deště nebo krátce po něm se proto vyplatí zvolnit.

„K mokru vždy přistupuji s velkým respektem. Je pravda, že některé gumy mají už slušný vzorek, ale většinou není takový, abyste v něj v mohli mít stoprocentní důvěru. Doporučuji proto jet za mokra co nejplynuleji a nejpomaleji. Prostě se na vodě jen dostaňte tam, kam potřebujete. A pak počkejte na sucho,“ dodává Lukáš Pešek.

Pozor na zimu

Jsou nadšení motorkáři, kteří i v našich zeměpisných šířkách využívají motorku celoročně. Řada pneumatik ale za nízkých teplot nemusí tak dobře fungovat. „Je pravda, že třeba cestovní gumy, které jsou měkčí, mohou fungovat celoročně a tedy i za chladnějšího počasí. Ale to se bavíme třeba o 10 stupních Celsia,“ říká Lukáš Pešek. Mimochodem, věděli jste, že na motorky se dají pořídit i zimní pláště? Podobně jako v případě auta se tedy vyplatí přezout.

Je to jako golf

Nakonec nezapomeňte, že neexistuje nic jako neohrožený motorkář. „S oblibou říkám, že je to jako s golfem. Podobně jako se učíte být golfistou celý život, nabíráte i zkušenosti za řidítky celý život. Mějte proto respekt. Vždy se totiž může objevit něco nového, nečekaného. A hlavní je přece dojet domů živý,“ uzavírá Lukáš Pešek.
Reklama
Autosalon TV