Reklama
Bonusy k TV pořadu

Hyundai i30 Fastback ve sportovním kabátu vs. rodinné kombi. Jak se liší a co je lepší?

Porovnali jsme nejprodávanější auto v Česku vyjma škodovek ve dvou karosářských provedeních

Praktičnost vs. atraktivní vzhled

Zdroj: Bart Běhal

Na první pohled je rozdíl patrný. Mírně se svažující záď patří fastbacku, chcete-li liftbacku. Jde o vůz s vyklápěnými pátými dveřmi společně se zadním oknem. Naproti tomu kombi má více prostoru v oblasti kufru právě díky nafouklejší zadní části.

O atraktivní vzhled fastbacku se starají zatmavené světlomety, 18" kola z lehké slitiny, zadní spoiler, sportovní nárazník a mohutný difuzor, na jehož pravé straně dominuje chromová koncovka výfukové soustavy. To všechno jsou prvky ze sportovně a designově laděné výbavy N Line, která vzhled auta připodobňuje sportovní verzi N.

Kompaktní kombík v přímém porovnání designově strádá. To je daň za jeho praktičnost. Sportovně laděné provedení N Line u něj objednat ani nelze. I tak se podle nás jedná v nižší střední třídě o poměrně pohledné kombi. Proti liftbacku se sportovně laděnou výbavou ale vypadá ve verzi zaměřené na slušný standard za rozumné peníze jako Popelka.

Hezoun není o moc dražší

Limitovaná edice N Line se v současné době prodává s motorem 1.4 T-GDI za 479 990 korun. Za automat si připlatíte 50 tisíc korun, takže testovaný vůz přišel na 529 990 korun.

Kombi jsme testovali v již zrušené akční verzi Go! (Best of Czech včetně paketu). Ta se podobá současnému stupni výbavy Komfort, se kterým kombík s motorem 1.4 T-GDI stojí 429 990 korun. Rozdíl v ceně mezi testovanými vozy byl tedy přibližně padesát tisíc, když nebudeme počítat příplatek za automatickou převodovku.

Porovnáme-li varianty N Line a Go!, vyjde sportovnější provedení jako vítěz nejen vzhledově. Hlavně díky bohatšímu standardu rozšířenému o kolenní airbag, parkovací senzory vpředu, vyhřívaná přední sedadla, vyhřívaný volant, větší kola, automatickou dvouzónovou klimatizaci a výškově nastavitelné sedadlo spolujezdce.

Rodina by si samozřejmě vybrala kombík, ale u párů nebo jednotlivců, kterým záleží na to, jak jejich aut vypadá, musí vyhrát fastback. A cenový rozdíl nám vzhledem k výbavě nepřipadá nijak velký.
Reklama

Fastback ve stínu kombi

Zdroj: Bart Běhal

Hyundai i30 kombi je s délkou 4 585 mm delší než jeho sourozenec o celých 13 centimetrů. Rozvor a šířka jsou shodné. Fastaback je o čtyři centimetry nižší - i díky absenci střešních ližin.

To je samozřejmě poznat i uvnitř. Zatímco prostor pro řidiče a spolujezdce nabízí u obou karosářských verzí stejné podmínky, posádku vzadu limituje výška nad hlavou u sportovního liftbacku, konkrétně o 6 centimetrů nižší strop než u kombíku. Opět argument pro rodiny, zvlášť s potomky, co narostli.

Kufrový souboj

Rozdíl v proporcích karoserie se pochopitelně nejvíc projevuje v zavazadlovém prostoru. Kombík tady kraluje na plné čáře v drtivé většině naměřených parametrů. Výjimkou je hloubka. Kvůli prostorům pod podlahou je totiž kufr kombíku mezi podlahou a roletou velmi mělký. Cekově je však výrazně praktičtější.

I při porovnání s konkurenty je na tom kombík lépe. Octavia Combi na tom není o moc lépe než Hyundai i30 Combi, zato octavia s karoserií liftback nabízí mnohem větší a praktičtější kufr než Hyundai i30 Fastback. 
Hyundai i30 Fastback Hyundai i30 kombi
Objem kufru zákl./max (l) 450/1351 602/1650
Max. délka kufru (cm) 84 105
Min. šířka kufru (cm) 102 103
Min. hloubka kufru (cm) 50 39
Výška nákladové hrany (cm) 81 62
Reklama

Stejný motor neznamená stejnou jízdu

Zdroj: Bart Běhal
Zdroj: Bart Běhal

Testované modely disponovaly stejnou motorizací 1.4 T-GDI 103 kW. Automatickou sedmistupňovou  převodovku DCT jsme vyzkoušeli ve fastbacku a šestistupňový manuál v kombi. Očekávali jsme podobné projevy pohonné jednotky. Rozdíl nás překvapil.

Papírově vévodí prostornější verze v dynamice, to se však během jízd na okreskách nepotvrdilo. Nejen, že na rychlém startu bylo kombi pomalejší, ale i při svižnější jízdě v serpentinách proti sportovně laděnému fastbacku výrazně ztrácelo. Přes to, že bylo o 100 kilo lehčí. Automat pracoval hladce a přesně. Manuální řazení mělo dlouhé dráhy a přeřazovaní mezi jednotlivými stupni bylo hlučné.

Velkým překvapením pro nás byla spotřeba. Na stejné trase, o stejných podmínkách a stylu jízdy, vedené městem i mimo něj, se ukázala přeplňovaná čtrnáctistovka s DCT převodovkou úspornější. Kombinovaná spotřeba činila v cíli 6.0 l/100 km, což bylo o 3 desetiny litru méně než u kombi.

Podvozkem vyhrál překvapivě kombík

Pro vyzkoušení jízdních vlastností jsme si zvolili trasu nedaleko Prahy v ostrých zatáčkách a kopcích. Auta pochopitelně nabídla odlišné svezení.

Hyundai i30 Fastback byl v serpentinách rychlejší a mrštnější, svižně projížděl zatáčkami a velmi dobře se řídil, ale naladění podvozku u verze N Line nám nepřišlo úplně ideální. V ostrých zatáčkách a na nerovnostech se dost vrtěl a házel s sebou. Jízdních kvalit sportovní verze N zdaleka nedosahuje, na osmnáctipalcových kolech (standard pro N Line) byl navíc docela tvrdý a uskákaný. 

Komfortně laděná i30 kombi tlumila nerovnosti o poznání lépe. Přitom měla jen o palec menší kola a podobný rozměr pneumatik. Ta ale byla za příplatek, běžně akční provedení obouvá patnáctky. V zatáčkách kombík ani na sedmnáctkách nenabídl takové vzrušení jako fastback, ale rozdíl třeba v náklonech nebyl překvapivě tak velký. Na standardních patnáctkách by byl projev kombíku asi trochu kymácivější.

Když to shrneme, tak testovaný kombík doporučujeme rodinám a těm, co jezdí delší vzdálenosti. Fastback N Line si umíme představit hlavně v rukách jednotlivců a párů, kterým jde o vizáž auta, ale přitom vlastně nepotřebují sporťák.
Reklama
Autosalon TV