Reklama
Řidičův chleba

Někteří řidiči se zbytečně plouží tam, kde mohou svištět. Nevědí, co znamená tato značka

Víte, jakou rychlostí se smíte pohybovat na silnici pro motorová vozidla ve městě?
Zdroj: Jan Markovič

V Praze existuje jedna specifická silnice, kde vzniká zajímavý paradox – tam, kde mají řidiči jet 50 km/h, jedou často výrazně rychleji. A tam, kde naopak mohou jet 80 km/h, se plouží padesátkou. Zahušťují tak provoz a hrozí i vznik nebezpečných situací. Přitom by stačilo jen všímat si značek, nejezdit po paměti a zbytečně neplašit před kamerami úsekového měření.

Ta silnice se jmenuje 5. května a na její části s hustší zástavbou bytových domů platí 50 km/h. Má ale tři proudy tam a tři zpět, a tak řada řidičů situaci nevydrží a zrychluje. Ne nadarmo patří tento úsek mezi velmi oblíbené revíry dopravní policie, která je křižuje tam a zpět ve své zamaskované octavii s radarem na přídi.

Strach z kamer

Pak se ale situace mění. V oblasti Pankráce je nainstalovaná značka IZ 2a, tedy Silnice pro motorová vozidla. Umožňuje mimo obec maximální povolenou rychlost 110 km/h, v obci pak 80 km/h. A přesně na tolik tu mají řidiči zrychlit. „Již před několika lety byla na ulici 5. května mezi Pankrácí a Jižní spojkou v obou směrech zrušena omezující rychlost 50km/h, pouze v krátkém úseku je rychlost regulována v nočních hodinách od 22 hod. do 6 hod. ráno jen ve směru na centrum,“ popisuje situaci mluvčí Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK) Barbora Lišková.

Přesto tu řidiči v řadě případů naopak brzdí a jedou okolo 50 km/h, čímž v tomto úseku houstne doprava. Je to zřejmě dáno tím, že sto metrů před značkou Silnice pro motorová vozidla je nainstalovaný kamerový systém úsekového měření, tedy pro každý pruh jedna kamera s bílou čárou na vozovce. To řidičům signalizuje, že by mohli být za rychlou jízdu pokutování. Sundají nohu z plynu a pak už na značce IZ 2a znovu nezrychlí. Možná proto, že neví, jak se zachovat.

Jenže úsek směrem z centra patří k mnoha, na kterých žádná kontrolní činnost není. „Úsekové měření rychlosti probíhá pouze ve směru do centra. Kamery z centra se využívají jako dopravní a statistické k měření intenzity provozu,“ vysvětluje Lišková. A je to i logické. Pokud se v měřeném úseku zvedá rychlost z 50 na 80 km/h, měl by systém problém s vypočítáním průměrné rychlosti řidiče tak, aby šlo o evidentní porušení předpisů.

Zpomalující značka tu je

Řidiči tak před kamerami panikaří zbytečně. Přidat k značce IZ 2a ještě další s maximální povolenou rychlostí, která by řidičům jasně řekla, jak mají jet, Praha nechystá. Dosavadní značení stačí. „Ze zákona je na takto vyznačené komunikaci povolena rychlost 80 km/h, proto tam není třeba umístit značku s nejvyšší povolenou rychlostí. Trendem je naopak snižování počtu nadbytečných dopravních značek, a tím zvýšit jejich přehlednost a bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,“ dodává mluvčí. Přitom naopak směrem do centra najdeme krátce za značkou IZ 2b Konec silnice pro motorová vozidla ještě jednu specifickou tabulku s nápisem POZOR 50.

Řidiči si tedy při jízdě směrem z centra musí vzpomenout na autoškolu a zrychlit. Právě i kvůli hustší dopravě v daném úseku vznikají dopravní nehody. Podle policejní mapy nehod se zde objevují střety vozidel, jejichž příčinou je v řadě případů nedodržení bezpečné vzdálenosti, přejíždění z pruhu či fakt, že se řidič plně nevěnoval řízení.

Ostatně v Praze je plno dalších úseků, kde by se může jezdit beztrestně až 80kilometrovou rychlostí. Jde například o Městský okruh či radiály na Chodově, v Radlicích, Vysočanech či Štěrboholech. Podobné silnice mají i v Brně, Ostravě a dalších českých městech.
Reklama

Diskuze

Franta Yetel - 25.01.2021 14:16:27
Tech mist bude hodně, ale i ty kamery delaji zvěrstvo. Např. Praha > Šterboholská radiála, směr centrum u pumpy OMV ... tam je první kamera před rozšířením vozovky z 2 na 3 pruhy, podle me uplne k prdu ... ale auta tam brzdí jako o život, díky té kameře
PICHAV - 25.01.2021 15:04:38
VZDYT JE TO NA SILNICICH SAMEJ KLOBOUK !!!! A TA HLAVA CO HO NOSI !!!! JESTE MA NESMEKY POD NIM !!!! TAKZE NESMEKA !!!! A KLOBOUK A ROUSKA JESTE JENOM PREKAZI !!!! TE HLAVE I VSEM !!!! A VSEM ZA JEDNOHO DO JEDNOHO A VSICHNI LECKDO A KDOVIJAK A KDOVICO KDY

Praha chce koupit nový systém na měření emisí. Mohl by být napojený na radary

Magistrát už vypsal veřejnou zakázku. Její hodnota je bezmála 40 milionů korun
23.12.2020 12:05
|
10
Reklama

Na pražském okruhu se chystá nové měření rychlosti. Zvládne rozpoznat osobní a nákladní auto

Výběr dodavatelské firmy na měření rychlosti trval dva roky. Důvod měření je hlavně hluk
03.08.2020 09:43
|
8

Radar v malé obci u Brna už nebude takovou pastí na řidiče. Zmizí značka, která sváděla ke zrychlení

Kradar vydělával miliony a pomohlo k tomu i jeho neférové umístění přímo před "sedmdesátkou"
17.06.2020 13:22
|
35

Pozdvižení v bazaru. Tahle škodovka na prodej je stará dvanáct let, přitom jezdí čistě na elektřinu

Kdo si vůz pořídí, bude vlastnit opravdovou raritu. Auto má sice malý nájezd, ale vysokou cenu
27.01.2022 14:14
|
3

BMW 8 dostalo v půlce života svítící masku chladiče. Displej v kabině se zvětšil o 0,05 palce

Facelift přináší hlavně drobné změny, včetně nových laků nebo kol. Týká se všech verzí
26.01.2022 09:36
|
2
Reklama

„A ta lékárnička není prošlá?“ Policisté zneužívali povinnou výbavu k šikaně řidičů

Povinná výbava bývala záminkou ke kontrole, když se policistům „nelíbil“ řidič nebo jeho auto
26.01.2022 07:25
|
95

O Passera se už zajímá německá policie. Rekordní jízdu v Bugatti považuje za nelegální závod

Český miliardář uháněl v létě rychlostí 417 km/h po německé dálnici. Video pak zveřejnil
25.01.2022 08:03
|
17
Reklama
Autosalon TV