Reklama
Řidičův chleba

Blikající auto, žádný přestupek. Řidiči používají výstražné znamení jako odpustek. Zbytečně

Lidé si myslí, že když auto „hodí na blikačky“, omluví tím stání na chodníku či na přechodu
Zdroj: Jan Markovič

Možná to také znáte ze svých cest – potřebujete si nutně vyzvednout zásilku z obchodu, ale okolo není kde nechat auto. Všechna místa k parkování jsou obsazená, volnou plochu brání značka zákaz zastavení. Co teď? Někdo by auto nechal klidně za značkou, někdo by ho postavil před vjezd, jiný rovnou na chodník. V každém případě by ale všichni udělali jedno: stiskli tlačítko varovných blinkrů. Varovná světla totiž v překladu řidičů znamenají něco jako: „Vždyť je to jen na chvíli.“

„Motoristé nechávají auta blikat prakticky na libovolných místech, kde je neoprávněně odstaví. V pěší zóně, na chodnících, na cizích vyhrazeních stáních nebo i na přechodech pro chodce, v křižovatkách a u zastávek hromadné dopravy,“ říká mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. A někdy to podle něj není jen na chvilku: „Hlídky zažily mnoho situací, kdy řidič takto odstavil automobil na desítky minut nebo i na hodiny. O rychlosti jeho návratu tedy mnoho nevypovídá.“

Blikejte jen v ohrožení

Zákon o provozu na pozemních komunikacích přitom přesně vymezuje, kdy je možné „blikačky“ použít. Hovoří o tom v paragrafu 31, který se zabývá výstražnými znameními. Řeší používání klaksonu, světelného znamení, tedy lidově „probliknutí“ a v poslední řadě i „světelného znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.“ Právě pod tímto kostrbatým označením jsou skryté z pohledu zákona řidiči tak oblíbené varovné blinkry.

„Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení,“ píše zákon. Žádné jiné použití „blikaček“ tedy není z jeho pohledu přípustné.

Dobře řidiči používají výstražné blinkry při dojezdu kolony na dálnici, k nehodě a v dalších krizových situacích. Naopak třeba při parkování v druhé řadě nebo ve vjezdu do domu určitě ne. Mimochodem, hned následující odstavec v zákoně navíc omezuje použití výstražných znamení na nezbytně nutnou dobu. Tím ale bezesporu není myšleno odskočení si do obchodu.

Přimhouříte oko, strážníku?

Přesto se stačí pár minut projít po městě a na blikající auto narazíte velmi rychle. I proto Autosalon.tv oslovil městské strážníky, aby se jich zeptal, zda přece jen nad řidičem, který bliká, nepřimhouří oko a neudělí spíš pokutu jinému. Třeba takovému, který páchá ten samý přestupek, jen zapomněl stisknout ve voze patřičné tlačítko.

"Spuštění varovných světel nemá na posuzování přestupkového jednání z pohledu strážníka žádný význam. Strážník při řešení jakéhokoli přestupku vždy posuzuje danou konkrétní situaci s přihlédnutím ke všem okolnostem. S výmluvami tohoto typu se setkáváme spíše u řidičů, kteří jsou sice držiteli řidičských průkazů, ale potřebovali by si dopravní předpisy osvěžit," odpověděla mluvčí pražských strážníku Irena Seifertová.

Její slova potvrzuje mluvčí plzeňské městské policie Jana Pužmanová: „Někteří z řidičů se mylně domnívají, že rozsvícením všech blikačů omluví své jednání, které je v rozporu s pravidly silničního provozu a že se ničeho nedopouští. Omluvit své jednání se ostatně snaží celou škálou výmluv. Přístup k řešení řidiče vozidla je stejný jako v případech, kdy spáchá přestupek spadající pod takzvané jiné porušení povinností.“

„Je to pravděpodobně způsob, kterým se většina z nich snaží dát najevo, že vůz není dlouho odstavený a oni se k němu rychle vrátí. Pokud se ale nejedná o nouzové stání nebo upozornění na nebezpečí, nehraje zapnuté světelné výstražné zařízení při posuzování přestupku a případného postihu žádnou roli,“ komentuje mluvčí strážníků z Brna Jakub Ghanem. „Lidé jednoduše nevědí, kdy varovné blinkry používat,“ doplňuje ho kolega David Štýfald z českobudějovické městské policie. A nebo vědí. Jen jednoduše věří, že „blikačky“ jsou odpustek.
Reklama

Diskuze

tečka - 26.02.2021 08:57:31
Je naprostý vrchol hlouposti a omezenosti, když někdo zastaví v zákazu nebo třeba na chodníku a aby na sebe ještě víc upozornil tak pustí blikačky ... to vymyslí jen arogantní bezmozek.
Hranolka - 26.02.2021 10:40:34
Ja si myslím, že každý si už na to blikání ,,za chvilku jsem zpět" zvykl a každý ví co to znamená, takže ať si to tak nadále používají. U nás na náměstí to tak funguje normálně že se zapnou výstražné blinkry a rychle si jdu pro zásilku do obchodu.

Přestupek zaznamenaný na palubní kameře nebo mobilu je důkaz. Policie je hledá i na internetu

Je ale potřeba, aby byl záznam dostatečně kvalitní. Jen pak může policie hříšníka vypátrat
07.12.2020 15:00
|
7
Reklama

Zveřejnit něčí přestupek na sociálních sítích bez rozmazané registrační značky zavání průšvihem

Platí to pro fotky i videa z palubních kamer. Odstraněny samozřejmě musejí být i obličeje lidí
01.06.2020 07:09
|
21

Podjíždění v připojovacím pruhu na dálnici není přestupek. To brždění či zastavení zavání průšvihem

Důležité je nebát se nabrat rychlost, využít připojovací pruh na maximum a nikoho neohrozit
07.03.2020 20:55
|
17

Někteří lidé v autě prosazují právo nebýt zdržováni. Proto jsou agresivní, říká psycholog

Agresivita není jen fenoménem silnic. Podle psychologa se ale k autu přidružuje sobecké chování
30.11.2021 14:26
|
2

Tak to je ona. Nová Škoda Karoq se předvádí, dostala chytrá světla i ekologické materiály

Inženýři zapracovali také na aerodynamice. S nižším odporem vzduchu pomáhají i speciální kola
30.11.2021 10:00
|
2
Reklama

Škoda Enyaq se dostala do finále evropského auta roku. Téměř všichni kandidáti jsou do zásuvky

Mladoboleslavský elektromobil se o titul utká s auty značek Ford, Kia, nebo třeba Peugeot
29.11.2021 16:04
|
4

Nový Peugeot 308 SW zná českou cenu. Stojí o pár korun méně než Škoda Octavia Combi

Francouz pojme 608 litrů zavazadel. I tím se blíží českému modelu. Přijede i jako plug-in hybrid
29.11.2021 13:23
|
0
Reklama
Autosalon TV