Reklama
Řidičův chleba

Bezpečnostní pásy jsou u nás povinné už 56 let. Pro Volhy a Moskviče ale existovala výjimka

Nejmodernější pásy dnes mají své „ABS“. Pomáhá zmírnit následky nehod při různých rychlostech
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Za otce myšlenky bezpečnostního pásu je považován britský vědec a vynálezce George Cayley (1773 – 1857). Ten ho poprvé použil v letectví, kam se rozšířil ve třicátých letech 19. století. V roce 1948 se bezpečnostní pás objevil ve výbavě vozu Tucker Sedan. A v roce 1956 tenhle bezpečnostní prvek zdokonalili bratři Kenneth a Bob Ligonovi pro účely používání v autech. Jejich patent použila automobilka Ford.

Pětibodový pás je starý 120 let

Psal se rok 1903, když Louis Renault přišel s prvním pětibodovým pásem. Ten si jako inspiraci vzala automobilka Volvo a vyvinula svůj tříbodový pás, který je dnešním standardem moderních aut. Do základní výbavy svých vozů ho zahrnula v roce 1959. Mimochodem, první zemí, která zavedla povinnost poutání, se stala Austrálie.

V Československu byla zavedena povinnost používat bezpečnostní pásy na předních sedadlech aut vybavených povinně bezpečnostními pásy při jízdách mimo obec od 1. ledna 1967. Ale netýkalo se sovětských vozů Volha a Moskvič, protože tehdy neměly kotevní úchyty, takže pásy nebylo kde uchytit. O devět let později (od 1. ledna 1976) se museli v Československu poutat cestující na všech sedadlech povinně vybavených bezpečnostními pásy. S rokem 1990 byla povinnost rozšířena i na jízdy v obci.

Nepohodlné pásy vyřešilo samonavíjení

V šedesátých a sedmdesátých letech ale veřejnost nechtěla příliš akceptovat bezpečnostní pásy jako důležitou součást výbavy aut. Mnozí je považovali za nepohodlné. Zejména když auto používali různí členové rodiny a bezpečnostní pásy se tak musely vždy znovu správně nastavovat. Problém vyřešily samonavíjecí bezpečnostní pásy, které jsou dnes standardem. A zarputilé odpírače pásů postupně přesvědčily i statistiky následků dopravních nehod, ve kterých po zavedení bezpečnostních pásů významně ubýval počet obětí nehod.

V roce 1969 zveřejnili inženýři automobilky Opel výsledky výzkumu dopravních nehod, podle kterého by víc než polovina všech obětí nehod přežila, pokud by cestující měli zapnuté pásy. Automobilka zároveň vedla aktivní kampaň za povinné používání bezpečnostních pásů. Začátkem roku 1972 poslalo vedení Opelu všem zaměstnancům dopis, ve kterém je vyzvalo k využívání bezpečnostních pásů a nabídlo jim dodatečnou montáž pásů za výhodnou cenu. Nabídky využilo během krátké doby 12 tisíc zaměstnanců. Mimochodem, prvním sériově vyráběným vozem na světě, který standardně nabízel výškově nastavitelné bezpečnostní pásy na předních i zadních sedadlech, se stal v roce 1986 Opel Omega.

Moderní pásy s omezovač zádržné síly

Dnešní zádržné systémy jsou velmi bezpečné i díky adaptivnímu omezovači zádržné síly. Ten omezuje tlak, který působí na tělo při nárazu. Tím se omezuje možnost zranění a zároveň a zvyšuje ochrana cestujících.

Adaptivní omezovač zádržné síly bezpečnostních pásů rozpozná za pomoci senzorů intenzitu nárazu a přizpůsobuje zádržnou sílu pásu. „Navzdory všem airbagům a asistenčním systémům je bezpečnostní pás stále nejdůležitějším ochranným prvkem v autě,“ dodává expert na pasivní zádržné systémy automobilky Opel Peter Schüssler.

V každém modelu německé automobilky je dnes nainstalovaných průměrně 15 metrů bezpečnostních pásů, během půlstoletí pak spotřebovala asi 750 milionů metrů bezpečnostních pásů. Pro představu, to je přibližně 18x obvod rovníku zeměkoule.

Reklama
Reklama

Diskuze

Pandrhola - 22.08.2023 21:46:39
Caha -mate pravdu,ale například UAZ469 ,Nebo Tatra 815 či škoda 1203 ty kšandy měli a ti instruktoři po tom dost šli.me zelení páni sice sebrali dva roky života ale zase mám kromě autobusu řidičák na všechno.diky armádě.
caha - 22.08.2023 12:41:24
Pandrhola: v autoskole na vojně jsme jezdili s V3Skou, která žádné pásy neměla :)

Bezpečnostní pásy do vašeho auta vyrobili tady. Byli jsme v továrně, která je chrlí do celého světa

Ve Staré Boleslavi mají také testovací centrum, kde pásy pečlivě testují nekonečným natahováním
02.12.2022 10:24
|
3
Reklama

Zaznamená rychlost i nezapnuté pásy, nejde vypnout. Černá skříňka je nyní povinná pro nová auta v EU

Zařízení kontroluje řadu parametrů vozu těsně před nehodou. Data mají ale zůstat anonymní
08.07.2022 07:41
|
25

Volkswagen Bus dostal před 60 lety osm kol a pásy. Dodnes je nejen na sněhu k nezastavení

Vznikly pouze dva exempláře, pak už nebyly peníze na výrobu. Teď jeden prošel rekonstrukcí
26.05.2022 20:05
|
1

Na Slovensko se dováží mladší ojetiny. Polovina importovaných vozů do ČR je starší deseti let

Jedničkou na obou trzích zůstává Octavia. Průměrná cena za ojeté auto je vyšší v Česku
04.12.2024 12:05
|
0

Dopravní předpisy zakazují bezdůvodně pomalou jízdu. V ostatních vyvolává agresivitu

Víc než třetina řidičů přiznala, že příliš pomalá jízda jiného auta silně ovlivňuje jejich chování
22.11.2024 10:01
|
25
Reklama

Škoda Rapid je zajímavé bazarové zboží. Volte raději benzin, diesely mívají odslouženo

Rapid vznikl jako globální auto, protože Škoda chtěla zaútočit i na indický trh
20.11.2024 18:53
|
1

Pohádka o tom, jak auto někoho samo odveze z hospody, je trochu reálnější. Ministerstvo má novelu

Zodpovědnost za nehodu robotického auta bude mít výrobce. Přibude povinnost převzít od vozu řízení
12.11.2024 14:36
|
0
Reklama
Autosalon TV