Reklama
Retro

Retro: Originální Chrysler PT Cruiser nevěděl jestli je MPV nebo crossover. Dnes stojí drobné

Chrysler PT Cruiser začal tam, kde skončil Fiat Multipla. Odkazoval na předválečné americké koráby
Zdroj: Tiskový servis Stellantis

Poslední originální výkřik Chrysleru v devadesátých letech vzbuzoval emoce již od svého uvedení na trh a jeho existence dodnes zůstává palčivou otázkou "petrolheadských" diskusí. Vzdor silné polarizaci publika si PT Cruiser vybudoval úspěšnou kariéru ověnčenou 1,35 miliony vyrobených kusů.

Návrat do 30. let

Pokud se chceme důsledněji ponořit do ladných linií a záhybů tohoto roztodivného stroje, měli bychom nejprve znát souvislosti, které jeho vzniku předcházely. Nacházíme se ve druhé polovině devadesátých let a automobilovým světem se začíná přehánět nekompromisní nostalgická retro vlna. Tak jako mnoho jiných věcí, tento závod v nekreativitě zamaskovaný za kreativní přístup zahájil Volkswagen v roce 1994 s konceptem One. V roce 1997 se z něj vyvinul pokémon zvaný Volkswagen New Beetle a zejména Amerika, ve které byl původní Brouk mimořádně populární, začala šílet.

Chrysler nebyl jedinou automobilkou, která se vzhlédla v úspěchu VW. Bylo zde například i BMW, které později odkoupilo práva na Mini a vytvořilo vůz, vedle kterého i New Beetle vypadal (a jezdil) jako hračka. Totální smeč tomu nakonec nasadil v roce 2007 nový Fiat 500, z jehož úspěchu žije italská automobilka dosud. Ale nepředbíhejme.

Chrysler šel na věc jinak než evropské firmy: nevytvořil moderní kopii konkrétního modelu z minulosti, ale jakýsi vůz, který si půjčoval mnohé stylistické prvky ze starších automobilů reprezentujících určitou éru, v tomto případě klasické americké vozy ze 30. let.

Spojení nespojitelného

Z pověstné „Detroitské trojky“ býval Chrysler tradičně nejmenší automobilkou, která kryla záda Fordu a General Motors. Chrysler Corporation se nicméně chtěla stát skutečně globální automobilkou, k čemuž potřebovala silného partnera. Toho Američané našli v německém Stuttgartu u mateřského koncernu automobilky Mercedes-Benz, společnosti Daimler AG. Společný podnik DaimlerChrysler AG vznikl v roce 1998 spojením těchto dvou velkých automobilek.

Výraz „spojení“ reprezentuje fakt, že nešlo o běžný obchod, ale výměnu akcií, což mělo podtrhnout podstatu této spolupráce - i když byl Chrysler pro oko běžného pozorovatele menší automobilkou, tito dva si měli být rovni. Toto spojení detroitských dřevorubců a vznešených německých rytířů dalo vzniknout mnoha legendárním kreacím, které jasně ukázaly, kdo je ve skutečnosti pánem. Komu to nebylo jasné z postupného rušení divizí Chrysleru (konec automobilek Eagle a Plymouth), tomu to došlo například při pohledu na Chrysler Crossfire.

Vůz, který pod svérázně navrženou karoserií skrýval vnitřnosti Mercedesu SLK, na jehož interiér někdo zaútočil stříbrným sprejem, místy působil jako zoufalý výkřik před sebevraždou.

Nečekaný vzor

Pokud Chrysler v devadesátých letech nevěděl, kam se pohnout, nyní získal partnera, který mu opravdu vždy připomněl, kde je ten správný směr. Ale zároveň mu důrazně doporučil, aby při tom byl zticha a držel krok.

Ve světle těchto skutečností je vznik PT Cruiseru docela fascinující – a jeho úspěch také. Celé to začalo ještě v roce 1997, kdy kreativci z Detroitu vyvinuli koncept CCV, neboli Composite Compact Vehicle, který si bral za vzor - věřte nebo ne - maličký Citroën 2CV. Tvar vajíčka a inovativní kompozitní materiály dokázaly snížit počet panelů karoserie jen na čtyři, přičemž i ty byly lepeny. To znamenalo, že auto bylo lehké, levné a nenáročné na výrobu.

V roce 1998 přišel trochu jiný koncept s názvem Plymouth Pronto Cruiser, který se představil o něco později i v Evropě, ale pod názvem Chrysler Pronto Cruizer (skutečně se „z“). Zatímco koncept CCV tvary PT Cruiseru vzletně připomíná, Pronto Cruizer je jasnou předlohou. Měl tři dveře a vzhled moderního hot-rodu s vyšší střechou, inspirovaného sérií užitkových vozů Advance Design od konkurenčního Chevroletu. Ale to nevadí, v dnešní postfaktuální době je to vlastně jedno.

Automobil měl mít premiéru jako Plymouth, ale bohužel pro Plymouth, se Daimler rozhodl tuto tradiční značku zrušit. PT Cruiser se tak stal Chryslerem, což mělo původně platit jen pro evropský trh.

První crossover?

PT Crusier se světu nakonec představil v roce 2000 a lidé byli… zmateni. Šlo o jeden z prvních crossoverů, protože jeho pětidveřová karoserie kombinovala prvky hatchbacku, ale i MPV, zároveň však přidávala výraznou kapotáž a stylisticky odkryté blatníky. Maska chladiče pokračovala i pod registrační značkou a celé auto bylo abnormálně vysoké a poněkud úzké.

Z nějakých magických příčin to znamená, že PT Cruiser se hned po uvedení na trh prodával jako teplé rohlíky. Předpoklady Chrysleru hovořily o 25 tisících kusů ročně, hned v prvním roce výroby si jej však koupilo více než sto tisíc zákazníků, o rok později to bylo už 160 tisíc.

PT Cruiser byl totiž velmi praktický. Kromě toho, že z něj není moc dobře vidět, má velký zavazadlový prostor (538 litrů!), rovnou podlahu po sklopení zadních sedadel, zajímavou výbavu a několik líbivých retro-prvků v interiéru. Poháněl ho naprosto obyčejný motor (zpočátku jen dvoulitr se 104 kilowatty), ke kterému se přidal jeden další a také naprosto obyčejný motor (šestnáctiventilová jednašestka od BMW s 85 kW), jeden povedený turbodieselový čtyřválec od Mercedesu a jeden turbobenzin o výkonu 225 koní z vlastního chovu, který však byl rychlejší než podvozek.

Ještě jedna zajímavost. Vystouplá kapota PTčka sice značí podélně uložený motor s pohonem zadní nápravy, jenže ve skutečnosti šlo zcela o klasické, napříč uložené uspořádání s pohonem přední nápravy.
Reklama

Jízda nic moc

PT Cruiser byl velmi praktický společník na každý den, o něco horší to však bylo s jízdními vlastnostmi, které měly tendenci vás občas vytrestat. Mohl za to relativně úzký rozchod kol a jednoduchá konstrukce podvozku, který byl příkladně americky naladěn. PTčko patřilo k autům, která jste mohli docela často vidět i na střeše, což bylo zase dílem jeho vysokého těžiště.

Nepomohlo ani to, že to v posledních letech výroby bylo jedno z mála aut na americkém trhu, které nebyla vybavena stabilizačním systémem. Nemuselo ji mít, stejně jako nemuselo respektovat některé bezpečnostní standardy či metodiku měření spotřeby, protože na papíře to bylo užitkové vozidlo (truck). Dobré, že?

Ale zpět k podvozku. Technicky jde o podobné podvozkové kombo, jaké používá například Opel Astra (zadní vlečená náprava s Wattovým přímovodem). Takové uspořádání na papíře kombinuje přesnost a dokonalejší kinematiku přibližující se víceprvkové nápravě s jednoduchostí té klasické, vlečené. V praxi je však třeba ji udělat dobře, s čím byl u Chryslerů v daimlerovské životní fázi často problém.

Nejenže příčná stabilita auta není nic moc, uložení přímovodu má navíc tendenci po desítkách tisíc kilometrů vydávat zvuky. Pro PT Cruiser je velmi typická nečekaná přetáčivost, neboli situace, kdy díky přenosu hmotnosti v zatáčce, neschopnosti podvozku proces zpracovat a neschopnosti šoféra řídit, vznikne přetáčivý smyk.
Zdroj: tiskový servis Stellantis

Rozporuplné dědictví

Na scénu později dokonce přišel i třídveřový kabriolet, jehož vývoj trval dvakrát tak dlouho než výroba. Přišel čtyři roky po uvedení klasického PTčka, odstřelili ho ale už v roce 2007. Získali jste s ním sice styl PT Cruiseru, ale to bylo tak všechno. Pro někoho fajn deal, pro Top Gear nejhorší auto dvacetiletí.

Chrysler PT Cruiser dlouhodobě trápil stejný fenomén jako Renault Thalia a sice univerzální znamení, že vás auta, ale opravdu ani trochu nezajímají. Už i když si jdete koupit Fiat Multipla, tak nad tím trochu přemýšlíte, ale u PT Cruiseru o tom panují silné pochybnosti.

Tento pocit umocňuje i facelift ze sklonku roku 2005, který PTčku odebral několik retro prvků (například hrozně zpracovaný oblý interiér) a vyměnil jej podobně jako facelift Multiply za něco konvenčnějšího. A podobně jako u Multiply, tato modernizace autu vzala velkou část osobitého charismatu a výrazné auto se po ní stalo nekonečně nudným. A to je právě ono. PT Cruiser díky svému vzhledu sliboval zábavu. Měl šanci být i dobrým autem, měl dokonce šanci být i špatným autem – a obě možnosti jistou formu zábavy poskytují. Nevybral si však ani jedno a skončil jako obézní a špatně jezdící manifest nudy. Takže když se v roce 2010 odebral do síně zapomnění, skoro nikdo si toho ani nevšiml. Dnes se však tato zajímavá a relativně spolehlivá či hnijící exotika dá ve funkčním stavu pořídit už od 30 tisíc korun.

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

Dana - 22.11.2022 07:25:12
Je jako koprovka .. buď ho miluješ, nebo nesnášíš.. miluju koprovku i tuhle mojí káru
Saneman - 19.11.2022 22:51:48
Také bych rád jeden PT Cruiser vlastnil!

Retro: V Namibii vyráběli auto, které vymyslel tamní farmář. Dnes pomáhá s těžbou diamantů

Bizarní off-road si poradí s těžkým terénem. Prodává se ve verzi na silnice i jako speciál do dolů
05.11.2022 09:20
|
0
Reklama

Mazda už vyhlíží léto. Roadster MX-5 dostane pro příští rok nové barvy i automat

Automatická převodovka bude k dostání ve verzi RF s pevnou střechou
03.11.2022 07:38
|
0
Reklama

Retro: Rumunské ARO 10 bylo nadějným, leč nekvalitním SUV 80. let. Exportovalo se jako Dacia Duster

Mrštný teréňáček spoléhal ve velkém na techniku Dacie. Většina exemplářů hnila už na výrobní lince
29.10.2022 09:38
|
7

Retro: Malá Avia A21 byla o parník lepší než socialističtí konkurenti i její větší sestra

Oblíbený furgon nebo valníček plnil množství různých úkolů. Vadou na kráse bylo, že se dělal 30 let
15.10.2022 09:39
|
9

Retro: Reklama na sovětskou dodávku Latvija je totální bizár. Jezdila i u nás a uměla být elektrická

Větší a silnější obdoba Škody 1203 bývala k vidění jako sanitka. RAF 2203 ale zaujal i jinak
03.12.2022 08:55
|
1

Retro: Tatra 613 Speciál měla tempomat i minibar. Nedávno se vydražila za 1,5 milionu korun

Vzácná luxusnější verze tradiční kopřivnické limuzíny bývala vyhrazena jen nejváženějším soudruhům
26.11.2022 08:54
|
2
Reklama

Retro: Východoněmecký Barkas byl mnohem lepším autem než Škoda 1203. Vyráběl se třicet let

Lehkou dodávku poháněl dvoutakt z Wartburgu, Stasi používala pekařské vozy na převoz zatčených
12.11.2022 09:15
|
8

Triumph Rocket 3 GT: motorka s objemem malého náklaďáku, ale charakterem jako ušlechtilý samet

Britský tříválec s objemem dvaapůllitru je rekordmanem nejen mezi motocykly, ale i ve světě aut
31.10.2022 12:01
|
0
Reklama
Autosalon TV