Reklama
Retro

Poklady stodol a garáží: Horský autobus Karosa T 500 HB byl originální, ale ne moc povedený

První český autobus se samonosnou karoserií upadl brzy v zapomnění, přežilo jen pár kousků
Zdroj: Tiskový servis Irisbus

Když se řekne československý autobus, každý si na první místě představí kultovní "mandelinku" Škodu 706 RTO nebo hranatou Karosu řady 700. Většina zná také Karosu Š 11, větší znalci třeba i Škodu 706 RO, předchůdce RTO. Ale Karosa T 500 HB? To je pro většinu velká neznámá, přitom šlo o velmi zajímavý model s mnoha originálními řešeními. Jen se tak úplně nepovedl...

Hlavně ať to nevypadá imperialisticky, chlapi

Už koncem čtyřicátých let zadalo tehdejší ministerstvo dopravy úkol zkonstruovat autobus specializovaný na dopravu v horských oblastech, a to i v zimě, kdy byly vozovky pokryty sněhem. Klasické autobusy (tehdy především Praga RND a Škoda 706 RO) na to prostě nestačily.

Asi se není třeba divit, že úkolu se zhostili konstruktéři Tatry, proslavené nezničitelnými nákladními vozidly T 111. Klasická trambusová konstrukce by ale nezaručila novému autobusu potřebnou obratnost, a tak se tatrováci obrátili na Karosu Vysoké Mýto, tedy bývalou karosárnu Sodomka. Projekt dostal přívlastek HB, tedy "horský bus".

Tatra se rozhodla obrátit svou koncepci takříkajíc naruby. Pohonnou jednotku umístili konstruktéři dozadu a zkombinovali ji s klasickými výkyvnými polonápravami. Zvolili tedy řešení, které předběhlo dobu o celá desetiletí. Osmiválcový vzduchem chlazený motor o zdvihovém objemu 9 884 ccm a výkonu 91,2 kW odvodila Tatra z většího dvanáctiválce určeného pro vrcholnou řadu nákladních aut Tatra 111.

Připravena byla šestistupňová převodovka od Tatry, ale také poloautomatická převodovka Praga Wilson. Mimořádně pevnou samonosnou karoserii se spodním roštem zase zkonstruovali v Karose. Na jejím designu se ještě podílel Josef Sodomka mladší, ještě předtím, než ho komunistický režim uvěznil a udělal z něj zkušebního technika ve státním podniku Liaz. Podle jeho návrhu měla mít T 500 HB aerodynamické linie a řadu chromových dekorací. Ty ale nakonec neprošly, aby autobus příliš nepřipomíná Sodomkův „imperialistický“ styl.  Výsledný design byl tak mnohem skromnější.
Reklama

40 000 direk

S náročnými podmínkami si měla Karosa T 500 HB poradit zejména díky dvěma poháněným zadním nápravám. Ano, horský autobus měl celkem šest kol. Už první zkoušky však ukázaly, že tradiční tatrovácké výkyvné polonápravy nejsou dobrým řešením. A tak je konstruktéři zaměnili za tuhé nápravy od Pragy. Některé zdroje však tvrdí, že důvodem bylo spíše šetření.

Nový autobus měl na délku 9420 a na šířku 2350 mm. Byl tedy o 1113 mm kratší než budoucí Škoda 706 RTO. To také proto, aby snadno zvládal serpentiny a úzké horské silnice. Přesto se do něj vešlo až 60 cestujících, z toho 31 na sedadlech a 29 stojících. Ti si díky absenci tradičního rámu mohli odložit zavazadla do prostoru mezi nápravami, takže T 500 HB byl prvním autobusem, který se obešel bez střešní zahrádky. Tu přitom mělo mladší, ale ještě rámové "ertéóčko."

Do autobusu se nastupovalo jen jedinými dvoukřídlými dveřmi před pravým předním kolem. Nevadilo to, protože terénní Karosa byla určena na delší trasy. Navíc to zvyšovalo tuhost karoserie. Úplnou raritou se stalo větrání. Vzduch vstupoval do kabiny štěrbinami nad dvojicí čelních oken. Odvětrávání zajišťovalo 40 000 malých otvorů ve stropě, odkud proud vzduchu putoval do střešního meziprostoru a až odtud vycházel ven přes dvojici klapek. Vzduch k motoru zase přiváděly lapače v zadní části střechy.

Raději jen rovně

Výroba se rozjela až v roce 1954. Tehdejší tisk se nad revoluční novinkou přímo rozplýval, ale kariéra T 500 HB netrvala nakonec dlouho. Autobus měl sice pohon 6×4, ale příliš lehká přední část způsobovala, že se špatně směrově ovládal. K tomu se přidala vysoká poruchovost, která představovala ještě větší problém.

Autobus byl také dost hlučný a bývala v něm zima, což u vozu určeného do zimních podmínek není úplně optimální. To proto, že z původního návrhu se vytratila kvůli financím pořádná izolace motoru od prostoru pro cestující a z otopné soustavy několik elektrických topných těles. Kvůli těmto i jiným nedostatkům nakonec vydržela Karosa T 500 HB na výrobních linkách jen do roku 1957 a za tři roky výroby vzniklo pouze 521 exemplářů.
Reklama

Rychlý ústup ze slávy

Sloužily v podnicích ČSAD na pravidelných linkách, ale také pro převoz rekreantů na dovolené ROH. Již v první polovině šedesátých let byly postupně vyřazovány z vozového parku a nahrazovány sice méně originální, ale spolehlivější a kapacitně velkorysejší Škodou RTO. Pokud však „erteóčko“ zapadlo, ze závěje jej často vytahovala starší T-pětstovka. Dnes u nás existuje pouze jeden pečlivě zrenovovaný horský autobus. Aspoň, že tak.

Diskuze

Peter Slunčík - 15.01.2022 09:49:12
Ešteže to bol len český autobus. Tak ako vždy. Žiadne Ččskoslovensko - len Česko a prílepok Slovensko. vďaka, bratia. Takýchto článkov "čeký" je väčšina.
Čobol - 15.01.2022 10:04:37
No vždyť to tak je a bylo, proč jsi čteš na českých stránkách? Čím víc na východ tím větší problém.

Tatra 613 T měla být Range Roverem z Kopřivnice. Na další velké SUV Česko nakonec čekalo 30 let

Spojení zkušeností s vývojem terénních vozidel a luxusních limuzín se přímo nabízelo
01.05.2021 19:30
|
8
Reklama

Tatra 700 pěla labutí píseň luxusních osobních aut z Kopřivnice. Stojí minimálně tři milióny korun

Nástupkyně legendární šestsettřináctky měla premiéru před 25 lety
18.04.2021 08:30
|
1

Poklady stodol a garáží: Karosa 700 vezla generaci X s odérem nafty a řízků ze socíku do kapitalismu

Dříve všudypřítomný hranatý bus se tiše vytratil ze silnic. Z ikony všednosti je veterán za 50 tisíc
20.12.2020 17:15
|
13

Poklady stodol a garáží: Škoda 935 Dynamic byla Tatrou 87 z Mladé Boleslavi. Doba jí však nepřála

Aerodynamický i technický skvost vznikl v jediném exempláři, který má dnes astronomickou hodnotu
22.01.2022 08:30
|
3

Němci měřili dojezd elektromobilů na dálnici. Některé ujely o stovky kilometrů méně, než slibují

Průzkum mezi 12 auty do zásuvky potvrdil známou skutečnost o vlivu rychlosti na vybíjení baterií
11.01.2022 07:30
|
22
Reklama

Nešrotujte svého věrného přítele. Možná v něm máte poklad s rostoucí hodnotou

Některé donedávna takřka bezcenné modely rostou na ceně. Nemáte je náhodou před domem?
08.01.2022 08:22
|
12

Retro: Yugo přežilo i bombardování Srbska letouny NATO. Bývalo nejlevnějším autem na americkém trhu

Třídveřový hatchback vycházející z Fiatu 127 se pokoušel prosadit i v USA, u nás se neprodával
02.01.2022 08:51
|
0
Reklama
Autosalon TV