Reklama
Retro

Poklady stodol a garáží: Dacia 1300 ztělesňovala všechny neduhy komunismu. Vyráběla se 35 let

Vozidlo vycházející z Renaultu 12 bylo známé tím, že rezlo snad už na výrobním pásu
Zdroj: autowp.ru

Přesně padesát let nás letos oddělilo od začátku produkce prvního masově vyráběného rumunského auta. Románským jazykem hovořícímu zakarpatskému státu bylo souzeno hledat licenci na výrobu osobního auta v lingvisticky příbuzné zemi, tedy Francii. Ve stejné době, kdy byla na Volze založena automobilka Lada, vznikl v Pitesti závod na výrobu aut, která vešla ve známost jako Dacia. Kdo v Československu za normalizace neměl škodovku, žigulíka, moskviče, „Poláka“ nebo nějakou tuzexovku, vlastnil právě tento rumunský poklad.
Zdroj: youtube.com
Dobový reklamní film z roku 1969.

Láska soudruha Ceausesca

Psal se rok 1965, když se k pomyslnému válu Rumunské socialistické republiky prorval ambiciózní komunista Nicolae Ceausescu. Kromě toho, že nechal srovnat se zemí půlku Bukurešti kvůli výstavbě svého prezidentského paláce či zahynout stovky dělníků na stavbách jako byla transfagarašská vojenská silnice či megalomanský kanál mezi Dunajem a Černým mořem, měl rovněž rád auta. Nebylo tedy možné, aby se v zaostalém Rumunsku žádná nevyráběla.

V Sovětském svazu či Polsku sáhli po licenci Fiatu, Rumuni se obrátili na jazykově spřízněné Francouze, jmenovitě na státem vlastněný podnik Renault. Smlouva o licenční spolupráci byla uzavřena v roce 1966 a už za necelé dva roky, tedy v srpnu roku 1968 (ano, Rumuni nebyli v tom čase s ostatními armádami Varšavského paktu u nás, ale začínali s výrobou aut), se v nově postavené továrně ve městě Colibasi začaly montovat vozy Renault 8, alias Dacie 1100.

Všechny díly se dovážely z Francie, jiná byla pouze loga na karosérii a na palubní desce. To ale bylo pouze dočasné řešení. V té době již zasvěcenci dávno věděli, že autem, které má "motorizovat" Rumunsko, je budoucí Renault 12, moderní sedan s předním pohonem a prostornou karoserií. Svoji premiéru si odbyl na podzim 1969 na autosalonu v Paříži a o několik dní později se na výstavě úspěchů rumunského hospodářství v Bukurešti představil pod jménem Dacia 1300.   
Reklama

Moderna s omezeními

Karpatský orel či nejmilovanější syn rumunského lidu, prezident Ceuasescu, plánoval výrobu 100 000 dacií ročně, zprvu to ale rozhodně tak hladce nešlo a do konce roku 1969 vzniklo pouhých 293 aut. O skutečně sériové výrobě proto hovoříme podobně jako u Lady až od roku následujícího. 

Od výchozího Renaultu 12, který v nabídce francouzského výrobce doplnil slavnou šestnáctku, se Dacie lišily jen jinými poklicemi a označeními značky na přední a zadní masce a v interiéru. Ten se na rozdíl od Renaultu dodával v jediné výbavě, nelze ale říct, že by působil stroze nebo nepohodlně. Jeho hlavním rysem je velmi malá šířka, jinak jsou ale k dispozici velmi gaučovitá sedadla vpředu i vzadu, tam dokonce se středovou loketní opěrkou. Architektura přístrojové desky je na svou dobu moderní, o nějaké ergonomii ale nemůže být řeč - třeba ventilátor se ovládá nalevo od volantu. Jinak byla ale interiér velmi pohodlný se spoustou místa v kufru.

Pohon obstarávala od počátku pružná a kultivovaná třináctistovka známé renaulťácké řady Cleón-Fonte o výkonu 54 koní.  Motor byl vpředu podélně uložený, svým těžištěm jemně předsunutý před přední nápravu. Prakticky šlo o motor z Renaultu 8 Gordini, jen převrtaný z 1100cm3 na 1289 cm3. Byl osazen jedním jednokomorovým karburátorem Weber, který později nahradil rumunský výrobek Carfil.

Nahrazování francouzských komponentů domácími od druhé poloviny 70. let se obecně ukázalo jako vážný problém s katastrofálním dopadem na kvalitu výrobku. Nevalná pověst se pak s prvními daciemi táhla prakticky po zbytek života přes všechny její další evoluce počínaje i k nám dováženým typem 1310. Ano - výroba Dacie 1300 měla původně skončit v roce 1980, nakonec ale běžela v různých obměnách až do roku 2004!  

Jako na létajícím koberci

Dacia od Renaultu převzala jednu zásadní devízu francouzské konstrukční školy a sice enormně pohodlný podvozek, který s grácií pohlcoval i pověstné horské pisty svojí vlasti. Ovládání je jinak vcelku nenáročné i na dnešní poměry, chce to s jen zvyknout na nepřesné řazení nebo slabý účinek brzdy či světel.

Tohle dobré vysvědčení se ale týká aut vyrobených zhruba do roku 1975, tedy do vypršení původní licence. Pozdější dacie stavěné výhradně z rumunských dílů měly neduhů víc než dost. Zcela spotřebním zbožím byla třeba spojka, ložiska, kulové čepy, poloosy, brzdy, ostřikovače a další více či méně podstatné díly. Rozdíl v jakosti součástek z Rumunska a Francie se poznal třeba taky podle notoricky slepnoucích parabol předních světlometů. Originální lampy z Renaultu 12 přitom vypalováním netrpěly. No a kromě toho auto hnilo doslova před očima.

Přesto na něj u příležitosti ukončení výroby v roce 2004 vzpomínaly rumunské deníky s nostalgií. Přední list Evenimentul Zilei zveřejnil článek s titulkem "Žalozpěv pro Dacii 1300". Robustní vůz měl podle listu "všechny chyby a i šarm Rumunů v dobách komunismu". Jezdil s pomocí provizorních náhradních dílů a nabízel nepřebernou škálu rozličných modifikací. "Za komunistů to byl pro Rumuny sen i muka. Vůz podivuhodných oprav, jednoduchá a přátelská Dacia 1300. Bude se mi po ní stýskat," napsal redaktor deníku Cornel Nistorescu.

Improvizace při opravách vozu, který nesl jméno starověkého království, neznala mezí. Řidiči si vyměňovali tipy: auto jezdilo se šroubovákem místo řadící páky, punčochami místo klínového řemenu, topení se slepovalo lepidlem.

Minimum přeživších

Pěkné původní Dacie 1300 už se dnes vidí jen zřídka, byť jich jezdily po Československu desetitisíce. Většina jich lehla hnědým morem nebo dosloužila až do roztrhání těla. V 90. letech dokonce řadu z nich skupovali rumunští prodejci a vozili je zpátky domů. Ani tam ale není snadné narazit na hezký kousek. 

Sedan 1300 a později 1310 byl přitom poměrně žádaným zbožím už od začátku 70. let. Jak uvádí  Jan Tuček v knize Auta východního bloku, do roku 1990 bylo do Československa dovezeno přes 55 tisíc vozů Dacia, z nichž necelá desetina připadá na kombík. V roce 1976 stála Dacia v Mototechně 66 000 Kčs, což bylo stejně jako třeba Škoda 110 R a VAZ 2102 (kombi), o dva tisíce víc než Zastava a o osm tisíc víc než Škoda 120 L. Dnes se slušný kus dá pořídit zhruba od 50 000 Kč, velký investiční potenciál ale nečekejte. 
Zdroj: youtube.com
Bezpečnost byla na obstojné dobové úrovni...
Reklama

Diskuze

PICHAV - 18.10.2020 23:31:28
Mé 1 AUTO S BABIČKOU JSME V NEM ŘADILY.!!!!!HUHU!!!!!
PICHAV - 19.10.2020 05:31:23
JEE MUJ PLAGIATOR PICHAV SE PREVLIKA ZA ME !!!! JAKO TAHLE STARA DA CKA !!!!! NIC JINYHO NEZ STARY PREVLECENY KOSOCTVEREC !!!! JAKO VASE STARA KOSOCTVEREC !!! KDYZ SI VEZME KORZET !!!! A MYSLI SI ZE JI NEPOZNATE A BUDE PERLOU Z LABUANU !!!! PANE SANDOKANE

Poklady českých stodol a garáží: Jawa Pérák vznikala v přestrojení za esesačku. Teď stojí 150 tisíc

Motocykl položil základy k poválečným úspěchům české značky. Jeho technika předběhla dobu
09.08.2020 18:41
|
5
Reklama

Poklady českých stodol a garáží: Chrysler 180 býval autem řezníků a veksláků, dnes je raritou

V Česku a na Slovensku je víc zachovalých evropských chryslerů než v mateřské Francii
17.04.2020 07:14
|
11

Poklady českých stodol a garáží: zachovalý VAZ 2101 neboli Žigulík lze prodat až za sto tisíc korun

Největší ruský automobilový úspěch se vyráběl desítky let. Dnes se stává zajímavým veteránem
07.04.2020 20:00
|
5

Motorkáři kličkující v kolonách jsou nebezpeční sobě i ostatní řidičům. Zákon na ně nemyslí

Motocykly mají nespornou výhodu při jízdě po městě. Přejíždění mezi pruhy je skoro nepostižitelné
13.06.2021 09:00
|
8

Mastné dědictví: V Americe našli závodní Čezetu naloženou v oleji. Nikdo se ji nedotkl od roku 1973

Soutěžní motocykl ČZ typ 981 patřil mezi veleúspěšné modely, který sbíral vavříny hlavně v USA
12.06.2021 06:31
|
4
Reklama

Volkswagen představil nový Multivan. Milovníci dosluhujících velkých MPV mohou jásat

Kultovní minivan opustil užitkové kořeny a nastoluje nová měřítka ve třídě
11.06.2021 19:18
|
1

Srovnání dne - souboj extravagantních SUV: Renault Arkana proti Hyundai Tucson a BMW X4

Stylová novinka od Renaultu se snaží odlákat zákazníky i renomovanějším konkurentům
11.06.2021 09:53
|
0
Reklama
Autosalon TV