Reklama
Retro

Poklady českých stodol a garáží: Chrysler 180 býval autem řezníků a veksláků, dnes je raritou

V Česku a na Slovensku je víc zachovalých evropských chryslerů než v mateřské Francii
Zdroj: autowp.ru

V dalším díle našeho seriálu o pokladech, dlejících v českých stodolách a garážích, se podíváme na podivuhodný automobil, který je mimo jiné zajímavý tím, že jej na veteránských srazech za hranicemi nejspíš nepotkáte. Francouzský chrysler byl u nás navzdory svému původu a ne příliš progresivní technice brán za symbol západního blahobytu, pročež byl velmi oblíben mezi občany s privilegovaným povoláním.
Reklama

Euroamerický kočkopes

Chrysler 180 GC měl spolu se svými modelovými kolegy 160, 160 GT a 2 litres komplikovaný a nepřehledný zrod. Souvisí s peripetiemi okolo převzetí legendární francouzské značky Simca, a rozdělením produkce mezi Francii, Velkou Británii a Španělsko. Vývoj Chrysleru-France, jak se model zpočátku jmenoval, probíhal ve Francii i Anglii současně, přednost nakonec dostala verze z Coventry.

Debutoval v říjnu 1970 na pařížském autosalonu a na domácí trh se dostal pod frankofonním názvem Chrysler Simca. Nabídka začínala základním modelem 160, opatřeným čtyřválcem o výkonu 80 koní, pokračuje lépe vybaveným 160 GT a 180. Oba používaly shodné motory o výkonu 97 koní, ale „gétéčko“ se ukázalo jako obchodně neúspěšné a zakrátko bylo staženo.

Nechtěné dítě

Vrcholná modifikace přichází v roce 1972 pod názvem Chrysler 2 litres, nabízí luxusní výbavu i okázalý exteriér a dodává se s americkou automatikou TorqueFlite. Vzhledem ke komplikovanému vývoji, nejasným vlastnickým vztahům, častým změnám názvů a rovněž i vinou příliš „cizího“ původu pro vlastenecky orientované Francouze, se vůz stal nechtěným dítětem.

Rok 1977 přinesl radikální řez, z Chrysleru se stává Chrysler Simca 1609 (160) a 1610 (180), ale už o dva roky později se názvy mění na Talbot Simca 1609 a 1610. To už byl konec celé řady na dohled, koncern chystal překvapení v podobě luxusního Talbotu Tagora. Dny u nás populárních „cháček“ byly sečteny v roce 1982.

Snad ještě zmínka o ostatních montovnách – ve Španělsku se Chrysler montoval firmou Barreiros, dokonce i ve verzi STW a s nabídkou vznětových motorů, podle dobových testů ovšem výkonově zcela nedostatečných. Z jiného konce na to šli Australané, kteří pod názvem Chrysler Centura implantovali do zvětšeného motorového prostoru řadový šestiválec Hemi se čtyřlitrovým objemem.
Reklama

Udatný tahoun pod kapotou

Množství plastů uvnitř barokní kabiny sice umělecký dojem příliš nezvyšuje, interiér jako celek je však velice útulný a pohodlný. Co bych člověk od Chrysleru příliš nečekal, je sportovní svezení. Jenže chyba lávky.

Začíná to nebývale přesným řízením s vynikajícím rejdem, hlavní perla však dlí mezi předními koly. Jednaosmička tahá i po letech do otáček tak udatně, až se tomu nechce ani věřit. Věčná škoda, že do převodovky se nevešlo pět rychlostních stupňů, neboť vytočená čtyřka umí být na dálnici dost otravná. Řada majitelů proto dodatečně zabudovává pětistupňovou převodovku ze Simcy 1307.

Včera zelinářův služebník, dnes ceněný exot

Někdejší Československo bylo doslova Chryslerovou velmocí. První 180 k nám přišly v roce 1972 a do poloviny 70. let se jich prodaly řádově stovky kusů – za koruny i tuzexové poukázky. Pravidelné zásilky luxusních korábů pokračovaly až do roku 1978.

Ani dnes se noblesní chrysler neztratí, jen je škoda, že bývá titulován jako zelinář, řezník apod. Ale krásný sedan za to nemůže, na vině česká závist a nepřejícnost. Chcete-li si prožít „chryslerovskou“ dobu na vlastní oči, doporučujeme filmy „Pumpaři od zlaté podkovy“, "Vrchní, prchni!" či „Kamarád do deště.“ 

Paradoxem zůstává, že podle pořadatelů českého značkového setkání se i dnes dostaví větší počet chryslerů než na srazy v zemi svého původu. Ceny zachovalých exemplářů se však už dávno odlepily od naprostého dna, takže za pěknou stoosmdesátku dáte dnes přinejmenším 170 000 Kč.
Reklama

Diskuze

Dalibor - 12.03.2021 12:48:00
Také jsem vlastnil 180sátku. Modrou a černou střechu. Byl jsem druhý majitel. První byl Mudr. Vostárek z Prahy. Bylo to super auto. Pohodlné rychlé velké. To se psal rok cca 1990.
Pepa - 12.05.2020 19:35:27
Skvělé auto i dnes,pokud je v dobrém stavu, tak i dnes bohatě stačí na ježdění. Pohodlné,tiché,klidné,svižné auto s malou spotřebou kolem sedmi,osmi litrů!! Tenkrát absolutní vrchol!!

VW e-BULLI je důkazem, že elektrománie pronikla i mezi veterány

Volkswagen nabízí přestavbu modelu T1 na elektrický pohon
24.03.2020 14:45
|
0
Reklama

Tohle jsou nejrajcovnější škodovky, jaké jste kdy viděli. Majitelé veteránů nafotili kalendář

Tváří pro rok 2020 se stala Eva Decastelo. Potěší i pohled na Škodu Tudor, kabriolety a sporťáky
01.11.2019 13:45
|
7

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV