Reklama
Nová auta

Box na kouli může být lepší než klasická rakev. Otestovali jsme Thule Arcos na dlouhé cestě

Pojme až 300 litrů zavazadel a u některých aut vůbec nepřekáží. Kvůli ceně ale není pro každého
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Střešní přepravní boxy, lidově řečeno rakve, patří mezi nejčastěji používané příslušenství k osobním autům u nás. Není divu, na takovou rodinnou dovolenou kufr vozu prostě nestačí, zejména když třeba chcete využít plnou kapacitu k sezení. Rakve toho umí pojmout dost, nicméně spojují se i s nevýhodami, jako například omezené zatížení, těžká manipulace nebo zvýšení spotřeby paliva. Problém může vyřešit přepravní box na tažné zařízení. My jsme jeden takový otestovali během jarních prázdnin na rodinné dovolené do italských Dolomit.

Když vám kufr nestačí

Známý švédský výrobce Thule propaguje svůj box na kouli Arcos jako ideální doplněk pro elektromobily. Díky jeho umístění vzadu má totiž výrazně snížit spotřebu elektřiny a tím prodloužit dojezd. My jsme ale v testu našli ještě další zajímavé využití. Pokud jste si pořídili například velký Volkswagen Multivan s tím, že vezmete celou rodinu na dovolenou, v plném obsazení velmi rychle zjistíte, že na zavazadla mnoho místa nezbylo.

My jsme na cestu vyrazili právě s tímto vozem ve složení čtyři dospělí a dvě děti, k tomu s pěti páry lyží a lyžáků, navíc měl samozřejmě každý svou sportovní tašku či kufr s věcmi. Bez přepravního boxu bychom se tedy určitě neobešli. Jenže Multivan má zároveň na výšku lehce přes 1,9 metru a tak manipulace s rakví není nic snadného, nehledě na to, že nastává problém s vjezdem do garáží. Box byl tedy lepší volbou.

Je nutné ale na začátek upozornit hned na jednu zásadní věc. Box na rozdíl od nosičů kol na tažné zařízení není sklopný. U běžného hatchbacku nebo kombi to nemusí být problém a do zavazadelníku vozu se pohodlně dostanete, aniž byste box museli sundat. V případě auta ve střihu dodávky, ať už s křídlovými nebo klasicky výklopnými pátými dveřmi, ale nastává problém – neotevřete je. Není to překážka používání, ale o to víc se pak musíte soustředit na správnou posloupnost nakládky. Naštěstí třeba Multivan a jiné vozy tohoto typu lze naložit i zevnitř. A to jsme také napoprvé udělali. Vy si ale před koupí boxu na kouli raději vyzkoušejte, jak je na tom vaše auto.

Lehká manipulace

Montáž boxu je nicméně příkladně jednoduchá. Nejprve musíte na tažné zařízení upevnit jednoduchou kovovou konstrukci, která se zajišťuje pákou. Manipuluje se s ní snadno, navíc ji jde po prvním ukotvení mírně odjistit a doladit správný úhel a sklon konstrukce. „Nohy“ s otvory, do kterých se pak box zasune, mají být mírně šikmo vzhůru. Konstrukce je navíc uzamykatelná, takže se nemusíte bát krádeže, ani toho, že se za jízdy uvolní.

Pak už přijde na nasazení přepravní box. Ten váží 17 kilogramů a i přes jeho velikost s ním může manipulovat jeden člověk. Ve dvou je to samozřejmě lehčí, protože pomocník prostrčí přípojný elektrický kabel výřezem v konstrukci a pomůže box zasunout tak, aby zapadl do správného místa. Pak už je jen potřeba box otevřít a ukotvit ho dvěma standardními šrouby s podložkou. Utahují se snadno obyčejným imbusem. Výhodou tohoto řešení je, že pokud šroub nebo klíč nedopatřením ztratíte, pořídíte si náhradu v prvním železářství.

Díky elektrickému kabelu funguje box podobně jako přípojný vozík, tedy v tom smyslu, že bliká směrovkami a je vybaven brzdovými světly. Pro případ zakrytí výhledu na zadní registrační značku vozu je samozřejmě vybaven rámečkem, stačí ho tedy osadit náhradní značkou podobně jako nosič na kola. V případě Volkswagenu Mutlivan ale byla značka dost vysoko, takže nebyla zakrytá a tím pádem nebylo ze zákona nutné ji přesunout na box nebo si pořídit třetí.

Při jízdě o přepravním boxu nevíte, při parkování (zejména v garážích!) je s ním ale nutno počítat. Může se stát, že budete relativně hodně přečnívat nebo bude náročnější manévrování mezi sloupy. Vždy ale záleží na voze, na který ho upevníte.

Spolkne téměř všechno

Thule Arcos se prodává ve dvou velikostech. Základní M spolkne 300 litrů nákladu, větší L pojme 400 litrů. Pozor ale na fakt, že nosnost je vždy omezena na 50 kg, což vychází nejen z konstrukce, ale i z parametrů samotného tažného zařízení. Kromě toho je také potřeba při ukládání věcí do boxu přemýšlet, co a kam dát. Správně má totiž polovina zátěže jít co nejvíc na jeho střed, čtvrtiny pak po stranách. V ceně je nicméně praktické příslušenství v podobě stahovacích pásků, které lze využít díky čtyřem okům na dně boxu.

Na druhou stranu, z pohledu běžných zavazadel je 50 kg opravdu hodně. My jsme neměli problém do testovaného modelu Thule Arcos M naložit na délku dětské lyže, obložit je lyžáky, kraje zaplnit helmami a případně další výbavou. Jako ideální místo se box ukázal také po nákupu italských lahůdek na cestě zpět, kdy jsme sem dali tašku s aromatickými sýry a dalšími lahůdkami, které tak mohly navíc zůstat ve chladu. V létě ale bude pod černým plastem horko.

Přepravní box velikosti M je široký 141 cm, hluboký 78 a vysoký 52 cm. Otvírá se lehce a má vzpěry, takže víko drží zvednuté. S věcmi se tedy snadno a pohodlně manipuluje. Pokud máte obavy, že jste dovnitř naložili něco příliš vysokého, můžete zkusit víko stlačit – když zámek zacvakne, je jasné, že se vše dovnitř vešlo. Není to tedy jako u skořepinových cestovních zavazadel, která mají tendenci se kroutit. Nám v šesti lidech box bohatě stačil (velké lyže jsme upevnili k podlaze podélně uvnitř vozu). Box lze zamknout samostatným klíčkem. Thule ale nabízí možnost i univerzálního klíče pro box a konstrukci, abyste nemuseli neustále podle výrobního čísla zkoumat, který klíček patří kam. Vyjde na tisícovku.

Určitě také zvažte, zda pro box máte místo doma. Je poměrně rozměrný a musíte najít velký prostor na jeho uložení. Navíc ho nedoporučujeme stavět na výšku (na kratší hranu), jednak na ní nedrží, jednak se zdá, že by mohl prasknout. My jsme ho postavili na balkóně hotelu brzdovými světly nahoru. Museli jsme si ale dát pozor na držák elektrického konektoru, který je docela nevhodně umístěný na spodní hraně a tak hrozí jeho ulomení. To se ale naštěstí nestalo.

Je pro vás vhodný?

Pokud patříte mezi majitele vysokých vozů, jakou jsou SUV nebo velká rodinná MPV, je box na kouli dobrou alternativou k rakvi. Test ukázal, že díky jeho nízkému umístění se se zavazadly i se samotným boxem manipuluje mnohem lépe. Dokládají to i závistivé pohled polských cestovatelů, kteří si s sebou museli na dovolenou vzít hliníkové schůdky, aby uložili zavazadla do rakve na svém BMW X7. Na druhou stranu, pokud ve vašem případě box bude bránit vstupu do kufru auta, bude jeho využití mnohem méně praktické.

Problémem pro řadu zájemců může být také cena. Box Thule Arcos M totiž vyjde na 23 690 korun, větší varianta L stojí 24 990 korun. Konstrukci pro upevnění na kouli si ale musíte koupit samostatně a ta stojí dalších 9990 korun. Rozhodně tak nejde o doplněk pro každého. Značka Thule je nicméně považována za špičku v oboru, touto optikou je tudíž vysoká cena obhajitelná.
Reklama

Diskuze

Honza - 31.03.2023 20:11:54
Ahoj, chápu, že se to někomu nemusí nelíbit ale musíte uznat, že je to praktické. Ná každý potřebuje auto s velkým kufrem, když 90% jízd absolvuje v 1 nebo 2 a v kufru nic nemá, může si koupit menší vůz a v případě dovolení si instalovat box. Časem zlevní
Petr - 27.03.2023 06:48:53
Lepší je auto s pořádným kufrem a ne malá suv s kufrem jak dlaň!

Cenově přijatelných rodinných SUV stále ubývá. Tohle je seznam deseti nejdostupnějších

Tahle auta by české rodiny určitě ocenily. Jsou prostorná a za rozumné peníze
08.03.2023 18:11
|
12
Reklama

Čím na rodinné výlety, nezničitelné Subaru, vodíkové SUV. Premiérový Autosalon už ve středu na Coolu

Moderátoři pořadu sednou za volanty Citroënu ë-Spacetourer, Subaru Forester i Hyundaie Nexo
09.01.2023 10:05
|
0
Reklama

Stovku zvládnou pod čtyři sekundy, létají přes 300 km/h a přitom slouží jako rodinné vozy

Našli jsme nejrychlejší SUV světa, která svou maximální rychlostí a zrychlením ohýbají zákony fyziky
16.11.2022 19:15
|
1

Věčná stylovka Fiat 500, rodinné SUV pod půl milionu i kamiony v driftu. Nový Autosalon už ve středu

Na motorové brzdě porovnáme staré a nové palivo s aditivy a proklepneme Ford Mustnang Mach-E
03.10.2022 11:53
|
1

Komentář: Městská policie přestala dávat pokuty za stěrač. A to je ze zásady špatně

Zatímco dříve jste se okamžitě dozvěděli, že blbě stojíte, teď je to i s půlročním zpožděním
03.12.2024 13:08
|
1

V Praze se předvedla čínská SUV Omoda a Jaecoo. Hybrid slibuje dojezd přes tisíc kilometrů

Prohlédli jsme si dva nové čínské vozy, které se brzy začnou prodávat i na českém trhu
02.12.2024 14:00
|
5
Reklama

Carlos Tavares bleskově skončil jako šéf Stellantisu. Neviděl v elektromobilitě spásu

Dogma narazilo do zdi, řekl v nedávném rozhovoru s Autosalonem. Stellantisu se propadly prodeje
02.12.2024 10:00
|
3

Continental ukázal ekologickou pneumatiku. Je vyrobena z rýžových slupek i PET láhví

Zájemci si ale budou muset počkat až na léto, jde totiž o letní směs. Pláště se vyrábí v Portugalsku
29.11.2024 12:06
|
0
Reklama
Autosalon TV