Reklama
Fotr na tripu 2021

Dojel autem a s malými dětmi až do Iráku! Šílenec, nebo dobrodruh?

Toyota Land Cruiser a off-roadový karavan Caretta mají za sebou přes 13 500 km včetně válečných zón
Zdroj: Josef Vrtal

Při tak náročné a dlouhé cestě platí jediné: nikdy neodhadnete, co všechno se může stát. Lze jen minimalizovat případná rizika a být připraven, přesně dle hesla, těžce na cvičišti - lehce na bojišti. Takže jakými změnami terénní toyota prošla?

Podvozek Toyoty Land Cruiser

Komplet podvozek byl vyměněn za komponenty australské společnosti ARB s označením Old Man Emu BP-51. Nechybí festovní ochrana důležitých podvozkových částí - motor, převodovka, diferenciály - rovněž od této společnosti.

Střecha auta

Na střechu byl instalován ARB BASE RACK. Jde o nízký střešní nosič se specifickým variabilním systémem kotvení nákladu s možností montáže dalšího příslušenství, jako je markýza nebo přídavné světelné rampy. My na střeše konkrétně vezeme náhradní kola pro auto i karavan, kanystry na 40 litrů paliva a vyprošťovací TRED_pro. Vpředu je na BASE RACKU umístěna světelná LED rampa. Nic z věcí ukotvených na střeše Toyoty se během 13 500 km nehnulo ani o centimetr.

Kola a pneumatiky

Před cestou bylo jasné, že půjde o kombinaci klasických a nezpevněných cest v poměru cca 80 na 20. Přičemž ty nezpevněné, vzhledem k destinaci, neměly být bláto, spíš vyprahlá krajina pouštního charakteru nebo step. Pneumatiky na toyotě i karavanu jsou proto značky Continental CrossContact ATR se zesílenou nosností a nízkou hlučností při jízdě na běžné silnici, zároveň ale s výbornou trakcí na všech typech terénu, kam ale neřadíme ten opravdu extrémní, kterému se díky zapřaženému karavanu, hmotnosti soupravy a bezpečnosti, třeba v Iráku, musíme vyhnout.

Samostatnou kapitolou jsou disky kol. Jak postupně vymírá byznys parádních kol na běžná auta, protože výrobci osobáků nabízí na každý model celou spoustu líbivých variant, tak u off-roadů je nabídka podstatně chudší. Proto třeba italské O.Z. začíná zásobovat špičkovými disky právě tuto automobilovou kategorii. A trefilo se do černého. Jejich výroční O.Z. Racing Rally Raid v bronzové barvě jsou toho zářným důkazem. Máme je jak na toyotě, tak karavanu a dělají velkou parádu.

Karoserie auta

Šla komplet do fólie, důvodem byl jednak design, ale hlavně ochrana původního laku. V terénu se musíte potýkat s větvemi, kameny, sem tam se někde něco odře, což fólie bez problémů pochytá. Další výhoda se projeví při případném poškození karoserie. Fólie totiž udrží takový pochroumaný díl "pohromadě", minimálně do nejbližšího servisního místa. My na autě a karavanu máme folie značky KPMF a sice barvu Stealth Tundra a pak bílou perleť, obě od společnosti SAFEX.

Samostatná kapitola výbavy naší soupravy je samozřejmě nářadí, náhradní díly, filtry, aditiva a další maličkosti, které v součtu zabírají asi 15 % celého nákladového prostoru. Přičemž největší riziko celé cesty ohrožovala kvalita nafty a extrémní spotřeba AdBlue, které padalo do chřtánu motoru na každých 100 kilometrů JEDEN LITR - minimálně!

Vybavení karavanu Caretta

Ten se vydal na cestu v podstatě v továrním provedení. Jeho off-roadový hardware musím označit za špičkový. Překonal terénní nástrahy, kde mi vlasy vstávaly hrůzou na hlavě.

Na střeše karavanu byl instalován originál Caretta střešní nosič, na kterém je ukotven střešní stan Thule Tepui Foothill. Ten patří mezi nejmenší a nejlehčí střešní stany na trhu. Jeho další výhoda se projeví v tom, že zabírá jen polovinu střechy. Na druhou můžete strčit další příslušenství. Milovníci kol jízdní kola, vodáci třeba kajak. My máme na druhé polovině střešní box Thule Trail, kam kotvíme kempovací potřeby - židle, stůl, popřípadě další nářadíčko.

Stan má pak díky konstrukci dvě vzhledové a funkční varianty. Se stříškou proti slunci a pak minimalistickou podobu se 6 okny, kdy si připadáte, že spíte pomalu pod širákem. Volbu pro tento stan podpořila i jeho nízká hmotnost, kdy střechu Caretty nemůžeme zatížit tak jako střechu auta. Spací kapacita soupravy tak vzrostla na dvě děti a dvě dospělé osoby.
Reklama

Diskuze

Tom T - 09.09.2021 15:12:23
A jakou limonádu pily a jaký druh toaletního papíru po cestě používali nám nepovíte?? To je opravdu hrdinství udělat si za cizí prachy výlet autem. To dokáže každej ňouma. Zbytečný článek prošpikovaný reklamou.
Jan - 09.09.2021 16:02:33
"pily používali" Každej ňouma aspoň umí česky, vrať školné, co stát zbytečně investoval.

Turecké lyžařské areály jsou letadlem dostupné za pár korun. Objeli jsme je se SsangYongem Rexton

Prohlédněte si alternativy alpského lyžování v oblíbené letní dovolenkové destinaci
17.02.2021 20:17
|
1

Fotr v Česku doporučuje betonovou Růženku

Vede k ní jen pár schodů, ale výhled je neskutečný
05.07.2020 11:27
|
1

Oděsa znamená konec silnice, dál musí Fotr na tripu 900 kilometrů po moři

Chlouba Ukrajiny! Vyplatí se ji navštívit a utrácet tady těžce vydělané kačky?
25.06.2019 06:59
|
0

Fotr na tripu strávil za volantem expediční Toyoty 16 000 kilometrů. S dcerami projel i Irák

Expert Pepa byl na cestě 100 dní. Proč při cestě přes Srbsko a Černou Horu skončil v "nudakempu"?
12.10.2021 16:52
|
5

Do Turecka se nemusí jen létat. Fotr na tripu radí, jak se tam dostat bez problémů autem

Rady ohledně placení dálnic, koronavirových restrikcí nebo tankování
05.08.2021 12:27
|
0

Voda v makedonském jezeře Ohrid je čistší než v mořích. V národním parku tolerují kempink na divoko

Malá balkánská země ukrývá poklady, které jinde na světě nenajdete. Navíc je tu levně
22.07.2021 12:13
|
2

Než zamíříte do autobazaru, postupujte podle těchto šesti rad. Ušetříte desítky tisíc

Nejrůznější šejdíři vás budou lákat na zajímavé nabídky. Důležité je nepodlehnout!
07.07.2021 12:00
|
18
Reklama
Autosalon TV