Reklama
Fotr na sněhu

V Turecku na hranicích auta ofukují desinfekcí, COVID testy posádky ale nevyžadují

Přechodu mezi Bulharskem a Tureckem jsme se trochu báli, nakonec jsme ho ale projeli za 15 minut
Zdroj: Josef Vrtal

Turecko: nejen letní pláže, ale i skvělé hory

Všichni míří do Turecka v létě, aby se grilovali jako kuřata na sluníčku. Tahle země ovšem nabízí i naprosto dokonalé hory.  Na prvních dvou místech naší turecké anabáze jsou vepsaná dvě místní lyžařská střediska, Ercİyes a Palandöken. Obě se zárukou sněhu od prosince do dubna. Obě s nadmořskou výškou kolem 3 000 metrů.

Bohužel taky poměrně dost vzdálená. U obou je ale v dosahu letiště, a do toho prvního v Ercİyes už dokonce jedna česká CK letos pořádá zájezdy. My dobrodruzi se sem kodrcáme autem, protože tureckých lyžařských středisek hodláme navštívit víc, i těch bez letiště. A s tím se váže překročení hranic.

Profesionální hranice, profesionální celníci

K hraničnímu přechodu míříme v neděli, kdy v Turecku platí všeobecný zákaz vycházení. Ten musí dodržovat místní od pátku do neděle. Netýká se však krátkodobých turistů - a to jsme my.

Nulová fronta, skoro žádná osobní auta. První, co nás překvapilo, byl systém větráků, který ovál náš SsangYong Rexton jakousi dezinfekční mlhou. Naštěstí cedule dostatečně dopředu varovaly, abychom si zavřeli okénka. Vzápětí nás u okénka za tuto dezinfekci zkasírovali o pět euro. Jako bonus nám ovšem dali desinfekční sadu obsahující několik roušek a antibakteriální gel.

Nejdéle jsme se zdrželi u přepážky, kde se zkoumal náš SsangYong. Automobily jsou v Turecku všeobecně drahé, a to i ty hodně ojeté. Státní správa si hlídá černé dovozy, a proto, kdo z cizinců autem do země vjede, musí ji stejným automobilem i opustit. Pokud máte firemní automobil, doporučujeme mít pověření, že ho můžete řídit, a to ideálně opatřené apostilou. Jde o mezinárodně uznávanou superlegalizaci dokumentů, které potvrzuje Ministerstvo Spravedlnosti nebo Ministerstvo zahraničních věcí. Jak taková apostila vypadá, si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Když ji celník spatřil, uznale pokýval hlavou a řekl, že ten náš Mercedes je v pořádku. Musel jsem ho opravit, že se jedná o SsangYong. Nevěřícně zvedl obočí, porušil veškeré covidové protokoly, vystrčil hlavu ven z kukaně a udiveně pronesl "Aha, SsangYong...". A bylo hotovo.

Poslední kontrola, kterou procházíme, byla zdravotní. Ta namátkově vybírá evidentně nemocné nebo rizikové osoby, kterým provede covidový test. Úspěšně jsme se tomu vyhnuli. :-)

Dálniční poplatky pro milovníky únikových her

Dálniční poplatky jsou v Turecku lehce komplikované. Fungují formou nálepky s čipem, který si dobijete na určitou sumu. Kolik vyčerpáte, je nejlépe si psát do telefonu nebo deníčku. Naštěstí na nejdůležitějších mýtných branách existuje i možnost platby kartou nebo v hotovosti. Nálepka s čipem se dá koupit hned na hranicích na přepážce pošty značené PPT nebo na prvních čerpacích stanicích označených písmeny HGS nebo OGS.

Dobít si svojí nálepku pak můžete na kterékoliv poště v Turecku. Malý zmatek, ale dá se na to zvyknout. Vybaveni vším potřebným míříme do Ankary, což je nějakých 7,5 hodiny cesty, a pak nás čekají další 4 do prvního horského střediska nad městem Kayseri. Ale o něm až příště. :-)
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Zimní tip pro dobrodruhy: Lyžovačka, co končí v jezeře

Co takhle jít na hotelovou snídani s lyžemi na nohou, po ní vyskočit od stolu a frčet po sjezdovce, která má konec na zamrzlém jezeře? Kde si podobnou ulítlost dopřát? V Makedonii u horské nádrže Mavrovo.
20.08.2018 07:00
|
0

Česká kancelář pojistitelů analyzovala ceny povinného ručení. Čeká nás další zdražování?

Podle podrobné analýzy České kanceláře pojistitelů (ČKP) už může cena povinného ručení dále klesat pouze na úkor dalšího prohlubování ztrát pojišťoven.
12.02.2018 12:45
|
3

Dva dospělí, dvě děti a 100 dní v africké divočině. Ujeli jsme 15 tisíc kilometrů s minikaravanem

Po tak dlouhé cestě severní Afrikou známe tenhle karavan jako své boty. Našlo se i pár problémů
20.10.2022 17:31
|
5

Fotr na tripu jel autem do Tuniska. To muselo stát majlant! Nebo ne?

Pepa vás zdraví z Tuniska. Dnes poradí s pojištěním a cenou paliv v této africké zemi
23.08.2022 19:15
|
2

Autem nebo na motorce do Tuniska? Pro Fotra na tripu žádný problém. Poradí jak na to

Pepa alias Fotr na tripu nemůže dlouho zůstat doma. Vyrazil autem do Tuniska a vy můžete s ním
11.08.2022 19:01
|
1

Norsko jako ráj elektromobilů? V Oslu možná, na zamrzlém severu ale ještě dlouho ne

Novinové titulky o norské expanzi elektromobilů určitě četl každý. Realita je ale úplně jiná
16.03.2022 19:12
|
8
Reklama
Autosalon TV