Reklama
Fotr na sněhu

Skvělé lyžování 3 400 metrů vysoko. Vyjeli jsme SsangYongem Rexton na tureckou sopku Erciyes

Dominantní horu Erciyes zaznamenáte už z velké dálky. Dá se na ní zažít jedna z nejlepších lyžovaček
Zdroj: Josef Vrtal
Takhle to vypadalo v Erciyes ski resortu na Štědrý den 2020. (Video je natáčeno kamerou INSTA360).

Kayseri - město, odkud jste za 25 minut na svahu

Původně se jmenovalo Kaisareia, latinsky Caesarea, a to na počest císaře Tiberia. K přejmenováni došlo v roce 17 našeho letopočtu, takže je jasné, že tohle místo přitahuje lidi už více než 2000 let. Ubytovat se dá v mnoha místních hotelech, ze kterých jezdí pravidelné skibusy do areálu, který je o dalších 1200 výškových metrů nad městem.

Otrlejší povahy mohou bydlet přímo nahoře u sjezdovek, ale je to dost velký "vystrkov". Já bych rozhodně doporučoval Kayseri.

Lanovek jsem tady napočítal 12, většinou čtyřsedadlové, plus jednu kabinovou. V době našeho příjezdu fungoval jen hlavní svah, který je dlouhý tak kilometr a půl a je vhodný spíš pro lyžaře začátečníky. Vrchol kabinové lanovky končí ve výšce cca 2600 metrů. Ty ostatní drsnější svahy s lanovkami až do 3400 bohužel čekaly na větší přívaly sněhu, protože Turci moc uměle nezasněžují. Když ale chytnete slunečné počasí a pozorujete, jak Erciyes láme svou čtyřtisícovou výškou příchozí mraky, tak si tohle místo zamilujete.

Ceny a občerstvení jako na vesnické pouti

Ceny skipasů jsou téměř za hubičku - 14 jízd, které ani za den nevyjezdíte, kupujete za zhruba 350 korun. Dole i nahoře, i přes řádící koronavirus, bylo možné pořídit občerstvení od pečených brambor až po fresh džusy z pomerančů nebo granátových jablek. Voněl tady kebab a všechno pak kořenilo volání muezzina z místní mešity. Prostě dokonalý cizokrajný kolorit.

Dominance Rusů a Ukrajinců

Nejčastější národností, se kterou se můžete na sjezdovce srazit, je Rus nebo Ukrajinec, protože jejich cestovní kanceláře sem pořádají pravidelné zájezdy. Obsluha zde sice mrská základy angličtiny, ale spíš se domluvíte rusky. Místních bylo na sjezdovkách taky hodně. Jejich lyžařské umění je ovšem povětšinou v plenkách, takže je třeba být obezřetný.

Více na Instagramu @expert_pepa nebo facebooku pořadu Autosalon. Denní reportáže také přinášíme ve všední dny na Radiu Beat.
Reklama

Srovnej to: Plusy a minusy Erciyes ski resort

Plusem je jednoznačně poloha a krása střediska a taky to, že je dostupné z Kayseri za 25 minut. Mimochodem v Kayseri je letiště a dá se sem bez problému doletět. Dalším pozitivem jsou nízké ceny, třeba parkovaní na celý den stojí 25 korun. A příjemná je rovněž atmosféra obsluhujících Turků. Kdyby areál fungoval celý, najdou se tady jak méně zdatní, tak i profesionální lyžaři. Skvělé jsou taky různé možnosti ubytování jak přímo v areálu, tak v dole položeném Kayseri. Další plus je za jídlo. Jedním slovem - dokonalé. 

Minusy střediska. Závislost na přírodním sněhu a nízká míra umělého zasněžování. Hotely u skiareálu nepůsobí extra vábně, ale staví se tady nový resort pod značkou světového řetězce, a to pak nabere úplně jinou šťávu. Někomu může vadit přemíra východních turistů, ale chovají se poměrně slušně, až na pár výjimek se řvoucími reproduktory v batohu, to asi pravděpodobně proto, aby přehlušili volání z mešity. Jo a pak musíte trefit dobré počasí, a v tom je sopka Erciyes nevyzpytatelná jako sama příroda. 

Náš index SROVNEJ TO má v případě Erciyes ski resort hodnotu 9,0 z celkových 10 možných bodů.


Diskuze

Jakub G. - 21.01.2021 20:13:04
Zdravím, děkuji za skvělou reportáž z Turecka. Zrovna se nacházím v Kapadokii, taksi říkám, že zajedu na den na Erciyes. Nezjišťoval jste náhodou ceny půjčovny lyží/snb v tamnějším stedisku? Na netu je to dost těžko dohledatelné.
Jakub G. - 24.01.2021 08:13:19
Byl jsem tam včera, lyařský set 100lir/den (300 kč), to samé snb. Helma 20 lir (je povinná), ostatní si napamatuji. Napadl sníh, takže byly už v provozu i ostatní svahy, skvělý zážitek. Pozor jen na kamínky na sjezdovce! https://www.kayserierciyes.com.tr

Bulharsko bez korona-teroru. 12 hodin v autě a dokonale lyžujete ve 3000 metrech

Ze srbského Kopaoniku to dáte ani ne za polovinu času. Cílem je největší bulharské středisko Bansko
21.12.2020 07:35
|
19

Navštívili jsme lyžařský ráj bez nutnosti koronatestu. Z Břeclavi jste autem na místě za 10 hodin

Srbské středisko Kopaonik nabízí 50 km sjezdovek, 26 vleků a lanovek. Cesta vede hlavně po dálnici
18.12.2020 11:05
|
0

EU uzavírá lyžařská střediska, Autosalon proto jede hledat nové alternativy na Balkán a do Turecka

Lyžovat se nemusí jen v Alpách. Třeba na Balkánu a v Turecku střediska (zatím) fungují. Jedeme tam!
16.12.2020 13:20
|
2

Voda v makedonském jezeře Ohrid je čistší než v mořích. V národním parku tolerují kempink na divoko

Malá balkánská země ukrývá poklady, které jinde na světě nenajdete. Navíc je tu levně
22.07.2021 12:13
|
2

Než zamíříte do autobazaru, postupujte podle těchto šesti rad. Ušetříte desítky tisíc

Nejrůznější šejdíři vás budou lákat na zajímavé nabídky. Důležité je nepodlehnout!
07.07.2021 12:00
|
17

Kráska s neprávem špatnou pověstí: Dovolená v Albánii je tajným tipem skýtajícím obrovské možnosti

Zvěsti o nebezpečné zemi, kde se ztrácí lidé jsou už dávno pasé. Balkánský stát nabízí skutečné hity
30.06.2021 16:50
|
3

Dokonalá koupačka na dvanáctikilometrové písečné mořské pláži, a pak u albánského Mácháče

Černá Hora a Albánie nepatří k úplně častým destinacím našich turistů. Není čas na změnu?
28.06.2021 09:15
|
0
Reklama
Autosalon TV