Reklama
Fotr na sněhu

Nebojte se lyžovat v Srbsku ani v Bulharsku. Máme exkluzivní informace i praktické rady

Během naší měsíční cesty do Turecka jsme na Balkáně navštívili dva špičkové lyžařské areály
Zdroj: Josef Vrtal a Mapy.cz

SRBSKO - KOPAONIK

Středisko Kopaonik nabízí přes 50 kilometrů upravených sjezdovek a 26 lyžařských vleků schopných přepravit až 30 000 lyžařů za hodinu. To dělá z Kopaoniku největší lyžařský areál v této části Evropy. Služby a ubytování odpovídají evropským standardům. Denní skipas na všechny sjezdovky vychází pro dospělého zhruba na 700 Kč, na dítě asi pětistovku.

Plusy střediska Kopaonik...

Mezi významné plusy Kopaoniku patří jeho velikost, dech beroucí krása hor a rozmanitost sjezdovek. Nadmořská výška od 1700 do 2000 metrů zaručuje lepší lyžařské podmínky než kdekoliv v České a Slovenské republice. Městečko samotné nabízí veškeré dostupné služby, velké parkoviště, bankomaty i obchod s potravinami. Ubytovací kapacita je dostatečná ve všech možných cenových relacích od lidových až po "švýcarské."

...a jeho mínusy

Jako minus tohoto areálu musíme zmínit, že v mnohých částech připomíná stavbu, protože řada hotelů teprve vzniká. Cenová politika některých místních "barů" si nezadá ze Špindlerovým Mlýnem, bohužel obsluha a kvalita služeb pokulhává. Vzhledem k tomu, že Srbové lyžování teprve objevují, pohybuje se na sjezdovkách řada lyžařských škol a lyžařů začátečníků, z čehož mohou pramenit nepříjemné kolize. Je nutné brát v potaz, že středisko leží mimo civilizaci, a do nejbližšího dalšího města jsou to desítky kilometrů.
Reklama

BULHARSKO - BANSKO

O něco dál, asi hodinu jízdy ze Sofie, se pod vrcholem hory Todorka rozplétá žilnatá síť nekonečných bulharských sjezdovek. V kombinaci se špičatými žulovými zasněženými vrcholky hor brala krása areálu Bansko dech. I sem bez problémů dorazíte autem.

Plusy

Mezi významné plusy Banska patří krása, rozlehlost areálu, ale hlavně výška, do které se dostanete, a množství přírodního sněhu. Obrovskou pochvalu má areál i za to, jak myslí na lyžaře začátečníky nebo na děti. Najdete tady řadu malých sjezdovek o délce několika desítek nebo pár set metrů, určených právě pro ně. Spokojeni jsme i s počtem a rozličností nabízeného ubytování. Parkovat se dá přímo dole v Bansku, odkud vás do areálu vyveze extrémně dlouhá kabinová lanovka, nebo je možné za stejnou cenu vyjet nahoru na 3 odstavná parkoviště. Na nich jsme viděli lidi i kempovat.
Zdroj: Josef Vrtal
Reklama

Mínusy

Minusem Banska je nezvládání rychlého rozvoje města, které sem tam připomíná staveniště. Kvalita některých hotelů může výrazně pokulhávat za fotografiemi na serverech rezervujících ubytování. Ne všem po chuti bude bulharské jídlo. Rovněž bychom si představovali vstřícnější a úslužnější personál, jak v hotelích, tak na lanovkách.

Diskuze

Karel Mácha - 20.02.2021 12:14:10
Nechápu jak autor Josef muže dat jako minus bulharskou kuchyň?!? Zajímalo by me jak se stravuje! Byl jsem v Bulharsku míč krát a jeden z důvodu proč se tam vracím je pravé jejich kuchyň. Pro mne jedna z nejlepších na světě!
Mirek Richter - 20.02.2021 10:08:26
Paráda Josef je super to jeho cestování po východě je hodně inspirující, koukám jak z jara že na východě je tak krásně. Jediná věc která mě štve a nic stím nenadělam je ta reklama na"srovnejto" je hodně vlezlá

Schválně si je spočítejte - 15 lyžařů na 5 kilometrech sjezdovky. Takhle se lyžuje v Sarikamiši

Jste asi 80 km od hranic s Arménií a 150 km od hranic s Íránem. Ten zážitek ale stojí za to!
15.01.2021 09:23
|
4

Omezená rychlost na 82 km/h. Někdo ukradl ve výrobně značek nulu, nebo co?

Na podobnou značku u nás nenarazíte. Naopak v Turecku vykoukne na řidiče skoro na každým rohu.
07.01.2021 17:33
|
21

Přežije SsangYong tuhle hrůzu? První šokující výsledky extrémního testu v tureckých horách

Až po strop zaplněn bagáží a s boxem na střeše. Navrch 10 000 kilometrů po nedokonalých cestách
06.01.2021 14:48
|
9

Dva dospělí, dvě děti a 100 dní v africké divočině. Ujeli jsme 15 tisíc kilometrů s minikaravanem

Po tak dlouhé cestě severní Afrikou známe tenhle karavan jako své boty. Našlo se i pár problémů
20.10.2022 17:31
|
5

Fotr na tripu jel autem do Tuniska. To muselo stát majlant! Nebo ne?

Pepa vás zdraví z Tuniska. Dnes poradí s pojištěním a cenou paliv v této africké zemi
23.08.2022 19:15
|
2

Autem nebo na motorce do Tuniska? Pro Fotra na tripu žádný problém. Poradí jak na to

Pepa alias Fotr na tripu nemůže dlouho zůstat doma. Vyrazil autem do Tuniska a vy můžete s ním
11.08.2022 19:01
|
1

Norsko jako ráj elektromobilů? V Oslu možná, na zamrzlém severu ale ještě dlouho ne

Novinové titulky o norské expanzi elektromobilů určitě četl každý. Realita je ale úplně jiná
16.03.2022 19:12
|
8
Reklama
Autosalon TV